Tai jau nejuokinga ir netgi labai grėsminga: Š. Korėjos inovacijų pavydėtų net ir turtingos valstybės  ()

Šiaurės Korėja pastaruoju metu pasaulį gąsdina vis labiau. Anksčiau mažai kas tikėjo, kad ši vargana šalis gali pasigaminti tarpžemyninių raketų, tačiau po praėjusios savaitės bandymų aišku, kad tai - neišvengiama realybė. Bet kaip veiktų Šiaurės Korėjos raketa? Kokius klausimus šiai šaliai dar reikia išspręsti, kad ji teoriškai galėtų suduoti smūgį JAV?

Šiaurės Korėja raketų bandymuose tikrai nėra naujokė. Nors vienas iš iššūkių išlieka raketos nešėjos galimybės pasiekti tolimesnius kraštus, kitos problemos yra ne ką menkesnės. Ekspertai mano, kad teoriškai Šiaurės Korėja efektyvų branduolinį smūgį tarpžemynine raketa galėtų suduoti jau 2021 metais, o jei pažanga bus spartesnė - ir kur kas anksčiau. Johnas Schillingas, aeronautikos ekspertas, paaiškino, ką tarpžemyninių raketų srityje jau pasiekė Šiaurės Korėja.

1. Sugrįžimas į atmosferą

Balistinė raketa keliaudama į tolimas šalis paliktų atmosferą, o tada jos galvutė turėtų sugrįžti ir nukristi ten, kur nori raketą pasiuntusi šalis. Kaip žinote, sugrįžimas į Žemę niekada nėra lengvas - krisdami daiktai stipriai apdega atmosferoje. Branduolinę galvutę nešantis raketos modulis neišvengiamai apdegs, tačiau jis turi apdegti tolygiai, vienodai iš visų pusių, neapgadintamas paties užtaiso. Schillingas teigia, kad vaizdo įrašai iš 2016 metų rodo, kad į Žemę sugrįžęs modulis buvo apdegęs tinkamai, tačiau Šiaurės Korėjos ekspertai jį labai atidžiai apžiūrinėjo. Gali būti, kad tai vis dar yra silpnoji ginklo vieta.

2. Branduolinė galvutė

Kadaise buvo manoma, kad tai - Šiaurės Korėjai neįkandama technologija, tačiau ši šalis branduolinį ginklą jau turi. Tiesą sakant, ekspertai neabejoja, kad naujos kartos branduolinį ginklą galinčios nešti raketos pasižymės to paties diametro krovininiu skyriumi - 65 centimetrų. Tai reiškia, kad nauja tarpžemyninė raketa galėtu panaudoti vieną iš pirmos kartos branduolinių galvučių.

3. Raketa

KN-14 raketa teoriškai galės pasiekti Kaliforniją, tačiau praktiškai dar niekada nebuvo pakilusi. Ji buvo demonstruojama paraduose, o tai leido ekspertams ją įvertinti. Pastebima, kad KN-14 yra dviejų pakopų - kuo mažiau pakopų, tuo mažesnė tikimybė, kad kas nors nepavyks. Ji beveik garantuotai naudoja skystą kurą, kuris raketai leidžia pakilti su didesne mase.

4. Pagrindinių variklių kuras

Norint, kad raketa galėtų pasiekti tolimus kraštus, reikalingas daug energijos turintis kuras. Tačiau jam reikalingos aukštos technologijos ir ekspertai. Pastebima, kad anksčiau Šiaurės Korėjos raketos spjaudėsi tamsiais dūmais, vadinasi, degino žibalą. Tačiau pastaroji raketa paliko peršviečiamų oranžinių dūmų debesį. Ekspertai teigia, kad tai reiškia, kad raketa buvo varoma kokiu nors hidrazino junginiu. Niekas nesitikėjo, kad tokią technologiją ši šalis pasieks jau šiemet, tačiau pabrėžiama, kad toks kuras raketai gali suteikti 15 % daugiau galios.

Taigi, Šiaurės Korėja jau gali sėkmingai ant žemės numesti modulį, potencialiai nešantį branduolinę galvutę, turi pakankamai branduolinių užtaisų, vysto patikimą raketą ir aukštos klasės raketų kurą. Tai reiškia, kad 2021 metai yra optimistinė prognozė - labai gali būti, kad Šiaurės Korėja pavojų JAV pradės kelti jau visai netrukus. 

Aut. teisės: Technologijos.lt

(20)
(4)
(16)

Komentarai ()