Oficialu: Lietuvoje keičiama valiuta  (13)

Europos Sąjungos (ES) Bendrųjų reikalų taryba (BRT) trečiadienį nusprendė, kad Lietuva gali įsivesti eurą. Euro zonos nare Lietuva taps jau nuo 2015 m.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2014-07-24 Oficialu: Lietuvoje keičiama valiuta  (13)

Planuota spaudos konferencija, kurioje turėjo būti pranešta apie sprendimą, vėlavo valandą ir vyko 14.30 Lietuvos laiku. Vis dėlto Lietuvos atstovai iš anksto džiaugėsi priimtu teigiamu sprendimu.

Premjeras Algirdas Butkevičius pranešimu spaudai pasidžiaugė tuo, kad Lietuvai leista įsivesti eurą. Tai – galutinis sprendimas, kuris nulėmė, jog Lietuvoje nuo kitų metų sausio bus įvestas euras.

Taryba sprendimą priėmė vadovaudamasi Europos centrinio banko ir Europos Komisijos pranešimų apie Lietuvos ekonomiką pagrindu. Šia naujiena "Twitter" paskyroje dar prieš oficialų sprendimo pranešimą pasidžiaugė ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Pasak Lietuvos finansų ministro Rimanto Šadžiaus, visos iki šiol skelbiamos išvados apie Lietuvą buvo palankios, tačiau įvardinta ir su kuriomis sritimis valstybei reikės padirbėti.

Tai – infliacijos netvarumo rizika, kurią lemia energijos kainos ir maisto kainos tarptautinėse rinkose, taip pat galimas žmonių pajamų ir darbo našumo tempo neatitikimas. Lietuva turės dirbti ir su struktūrinio nedarbo problema, kuri atsiliepia šalies ekonomikai.

Visgi, skaičiuojama, kad euro įvedimas Lietuvai atneš tiek finansinės naudos, tiek užtikrins didesnį valstybės saugumą.

Anot R. Šadžiaus, per penkerius metus šalis sutaupytų apie 4 mlrd. Lt, o susijusios išlaidos siektų 2 mlrd. Lt. Ministras dėstė, kad Lietuvos skolinimosi kaina jau yra nukritusi.

Kas nutiks su litais?

Prognozuojama, jog trečiadienį neatšaukiamas litų keitimo į eurus kursas liks toks pat, koks yra dabar – 3,4528 Lt už vieną eurą. Per 30 dienų nuo šio ES Bendrųjų reikalų tarybos sprendimo visos kainos Lietuvoje turės būti skelbiamos dvejomis valiutomis ir tai truks iki 2015 m. vidurio.

Lietuvoje planuojama imtis priemonių, skirtų nustatyti, ar prekių ir paslaugų kainos teisingai perskaičiuojamos į eurus. Statistikos departamentas jau paskelbė, kokių 100 prekių ir paslaugų kainas stebės, o verslui, neteisingai perskaičiavusiam kainas, bus taikomos sankcijos, viena jų – ir piniginės baudos.

Lietuvai keičiant valiutą verslininkams taip pat bus siūloma savanoriškai pasirašyti sąžiningo kainų perskaičiavimo memorandumą, kuriame bus įsipareigojama nesinaudoti euro įvedimu didinant kainas.

Bedė pirštu į problemas

Trečiadienį Europos Komisija (EK) paskelbė pranešimą apie Lietuvos praktinį pasirengimą įsivesti eurą. Jame patvirtinama, kad Lietuvos rengimasis prisijungti prie euro zonos 2015 m. sausio 1 d. vyksta sklandžiai, nors kai kuriose srityse reikėtų daugiau pažangos.

Kaip rašoma pranešime spaudai, Lietuvai reikia sparčiau rengti priemones, kuriomis užkertamas kelias mažmenininkų piktnaudžiavimui. Tai vienas iš pagrindinių lietuviams susirūpinimą keliančių klausimų. Taip pat svarbu pasiekti, kad kuo daugiau subjektų pasirašytų Geros verslo praktikos memorandumą, kuriuo įsipareigojama nesinaudoti euro įvedimu kaip pretekstu nepagrįstai kelti kainas.

Pasak EK, reikia veiksmų padėčiai ištaisyti, kad įmonės, kurios nesilaiko kainų nurodymo ir perskaičiavimo (pvz., apvalinimo taisyklių) reikalavimų arba neteisingai įgyvendina Geros verslo praktikos memorandumą, reikėtų imtis ne vėliau kaip per 48 valandas. Tai labai svarbu užtikrinant, kad euro įvedimu nepiktnaudžiautų spekuliantai ir lietuvių perkamoji galia nebūtų sumažinta.

Taip pat esą pirmoji informacija apie kainų pokyčius po euro įvedimo dienos turėtų būti paskelbta kuo anksčiau 2015 m. sausio mėn, o iki euro įvedimo 2015 m. sausio 1 d. grynųjų litų kiekį apyvartoje būtų galima dar labiau sumažinti.

„Vykdant informavimo kampanijas dėmesį reikėtų skirti praktiniams euro įvedimo aspektams: užtikrinti teisingą kainų nurodymą dviem valiutomis ir atidžiai stebėti kainų nustatymą euro įvedimo laikotarpiu, kad vartotojai būtų apsaugoti. Atsižvelgiant į tai, Lietuvos institucijos raginamos reguliariai pranešti Komisijai nuomonių apklausų rezultatus“, - rašoma pranešime spaudai.

Pasak Lietuvos banko, euro įvedimas šalyje kainas padidina maždaug 0,2-0,3 proc.

Lietuva 19-ąja euro zonos nare taps nuo 2015 m. Šalis jau sykį bandė nesėkmingai įsivesti eurą nuo 2007 m. Tuomet tam kelią užkirto EK ir Europos Centrinio banko vertinimas, kad Lietuva neatitinka infliacijos tvarumo kriterijaus.

Estija eurą įsivedė 2011 m., o Latvija – 2014 m.

Aut. teisės: delfi.lt
(4)
(2)
(2)

Komentarai (13)