Australų medikai reikalauja apmokestinti nesveiką maistą (55)
Australijoje vis daugiau sveikatos ekspertų palaiko mokesčių nesveikam maistui įvedimą. Anot jų, tai galėtų būti puiki paskata „asmeninio elgesio pasikeitimams“ taip mažinant žmonių nutukimą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Monasho universiteto daktarė Holly Bond sako, kad daugiau kaip 60 proc. suaugusiųjų ir vienas vaikas iš keturių turi antsvorio arba yra nutukęs.
Nutukimas, kaip pagrindinė ankstyvos mirties ir ligų priežastis, Australijoje aplenkė rūkymą. Dėl šios priežasties šalies valdžia raginama imtis panašių priemonių kovai su nesveiku maistu, kokios yra taikomos alkoholio ir tabako prevencijai.
„Nesveikas maistas yra toks pat pavojingas ir daro tokią pat socialinę žalą, kaip ir tabakas bei alkoholis“, – sako H.Bond. „Mes siūlome, kad nesveiko maisto apmokestinimas būtų panaudotas kaip kovos įrankis mažinant nesveiko maisto suvartojimą ir žmonių nutukimą“, – teigia ji.
Nors daugelis maisto produktų savo sudėtyje turi cukraus, druskos ir riebalų, anot H.Bond, mokesčiai galėtų būti taikomi tik „blogiausiam maistui“, pavyzdžiui, tokiam, kuris neturi „maistinės vertės, tarkim, bulvių traškučiams, saldumynams ir gaiviesiems gėrimams“.
Žurnale „Medical Journal of Australia“ publikuojamame savo straipsnyje H.Bond pateikia JAV tyrimo pavyzdį, kai gaiviųjų gėrimų kainas pakėlus 10 proc. jų vartojimas smuko 8-10 proc. Kitas tyrimas parodė, kad 10 proc. padidinus sūrių užkandžių kainas būtų galima sumažinti vidutinio amerikiečio svorį maždaug puse kilogramo per metus. Taip pat nustatyta, kad sumažinus vaisių ir daržovių kainas 10 proc. (tai būtų galima daryti subsidijuojant vaisius ir daržoves iš už nesveiką maistą surinktų mokesčių), jų vartojimas atitinkamai išaugtų 7 ir 5,8 proc.
„Nieko nuostabaus, jog gaiviųjų gėrimų pramonė, kuri tvirtina, kad tokie mokesčiai „skaudžiai pakenktų sunkiai dirbantiems, mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šeimoms, vyresniems gyventojams ir ypač fiksuotas pajamas gaunantiems žmonėms“, netektų daug darbo vietų. Tačiau tokie pat argumentai buvo duodami ir tabako pramonės atstovų, kai pirmą kartą buvo apmokestinti tabako gaminiai“, – lygina H.Bond.
Anot mokslininkės, į nesveiko maisto prekybą įtrauktos kompanijos visų pirma yra atsakingos savo akcininkams, todėl priešinasi bet kokiems pokyčiams, kurie gali pakenkti pelnui, net ir tuo atveju, jei tie pokyčiai būtų naudingi visuomenei.
Neseniai Australijos nacionalinėje prevencijos ir sveikatos darbo grupė pateikė Vyriausybei pasiūlymą persvarstyti mokesčių sistemą ir paskatinti sveiką mitybą.
„Valdžia, greičiausiai, ir toliau nutukimą traktuos kaip individualaus elgesio problemą ir nematys reikalo didesniam valstybės įsikišimui į šį reikalą. Be to, šis požiūris priimtinas pramonininkų tikslams, todėl, ko gero, jei ir bus kokie nors mokesčių pasikeitimai, jie bus labai švelnūs ir savanoriški“, – prognozuoja H.Bond.