Vakcina nuo ŽIV buvo efektyvi tyrimuose su beždžionėmis (9)
Nauja vakcina gali apsaugoti makakas nuo beždžionių imunodeficito viruso – ŽIV atitikmens – ir gali artimiausiais metais padėti sukurti vakciną nuo ŽIV, praneša BBC.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Jungtinių Valstijų mokslininkai teigia, kad vakcina suveikė 13 iš 24 viename eksperimente gydytų makakų. Dvylikai iš visų beždžionių vakcina vis dar buvo efektyvi praėjus metams nuo eksperimento pradžios. Tyrėjai tvirtina, kad šis tyrimas, publikuotas žurnale „Nature“, gali „reikšmingai prisidėti“ prie efektyvios ŽIV/AIDS vakcinos kūrimo žmonėms.
Mokslininkai davė 24 sveikiems rezusams (makakų rūšis) vakciną, kurioje buvo genetiškai modifikuota viruso forma – rezus citomegalovirusas (CMV). Vakcina buvo sukurta taip, kad ji gamintų antigenus, kurie puola simiano imunodeficito virusą (SIV) – beždžionių ŽIV atitikmenį. Paaiškėjo, kad vakcina pradėjo visiškai kontroliuoti ŽIV 13 beždžionių, ir pusė šių beždžionių net ir praėjus metams liko toliau apsaugotos nuo viruso.
Vakcina veikia stimuliuodama gamybą tam tikros kraujo ląstelės, vadinamos „efektorine atminties T-ląstele“, kuri gali likti veiksminga organizme praėjus daug laiko po to, kai apsisaugoma nuo infekcijos. Dėl to organizmas ilgam laikui įgyja efektyvią apsaugą.
Studijos vadovas profesorus Louisas J. Pickeris iš JAV Oregono vakcinų ir genų terapijos instituto lygina šias ląsteles su kovinės būsenos ginkluotais kareiviais. „Yra kariai, kurie laukia bazėje su savo ginklais pašiūrėje, ir staiga prireikus jie atsiduria kovos lauke“, – sakė jis. Taip pat, pasak jo, esama įrodymų, kad vakcina beveik išnaikino visus ŽIV pėdsakus beždžionių organizmuose. Mokslininko teigimu, tai yra „precedento neturintis įvykis“ ŽIV vakcinų tyrimuose.