Privatus kosminis laivas „Dragon“ pakilo istoriniam skrydžiui (Video)  (5)

JAV bendrovė „SpaceX“ tapo pirmąja privačia kompanija, pasiuntusia savo kosminį laivą į Tarptautinę kosminę stotį. Jos kapsulė „Dragon“ su kroviniu iš Floridos pakilo antradienį, 3.44 val. vietos laiku (10.44 val. Lietuvos laiku), praneša naujienų agentūra AFP.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Trys, du, vienas, „SpaceX“ „Falcon 9“ raketa paleista. O NASA, siekdama aprūpinti Tarptautinę kosminę stotį, atsigręžia į privatų sektorių“, – teigė NASA komentatorius George'as Dilleris.

Bandomasis skrydis, kurio metu ketinama praskrieti pro stotį ir prie jos prisijungti, turi pademonstruoti, kad privatus sektorius gali suteikti JAV galimybę pačiai pasiekti TKS po to, kai NASA praėjusiais metais nutraukė daugkartinių erdvėlaivių programą.

Kosminis laivas užtruks dvi dienas, kol pasieks TKS. Pagal planą tikimasi, kad ketvirtadienį, kai kosminis laivas bus už 2,5 kilometro nuo TKS, bus galima įvertinti laivo valdymą, kontrolę ir susisiekimo sistemas. Jeigu viskas vyks sklandžiai, penktadienį „Dragon“ kapsulė galės priartėti prie TKS 10 metrų atstumu. Platformoje esantys kosmonautai su robotu-ranka pagriebs kosminį laivą ir pritvirtins jį prie platformos.

„Dragon“ kapsulėje žmonių nėra, tačiau šeši TKS esantys astronautai pasirengę padėti kapsulei prisijungti, iškrauti atgabentą krovinį ir vėl ją pakrauti kroviniu, kurį reikia pargabenti į Žemę.

Raketą ketinta paleisti šeštadienį, tačiau startą teko atidėti dėl variklio vožtuvo gedimo pagrindiniame raketos variklyje. Gedimas pašalintas dar tą pačią dieną.

Kalifornijoje įsikūrusi „SpaceX“, priklausanti milijardieriui Elonui Muskui, yra pirmoji iš keleto bendrovių, bandančių pasiųsti kosminį laivą į TKS. Kompanija raketą „Falcon 9“ sėkmingai išbandė 2010 metų lipą, o tų metų gruodį sėkmingai paleido kapsulę „Dragon“ ir tapo pirmąja privačia bendrove, sėkmingai nuskraidinusia kosminį aparatą į orbitą ir atgal.

Daugkartinio naudojimo kapsulė „Dragon“ sukurta taip, kad joje galima gabenti ir krovinį, ir iki 7 narių įgulą.

Iki šiol krovinius į TKS siuntė tik Rusijos, Japonijos ir Europos kosmoso agentūros.

Tris dešimtmečius trukusi JAV daugkartinių erdvėlaivių programa, leidusi į TKS skraidinti krovinius ir astronautus, 2011 metais užbaigta. Dabar šias paslaugas teikia tik Rusija, tačiau netrukus su ja konkuruoti tikisi ir privačios bendrovės.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: TV3
TV3
(0)
(0)
(0)

Komentarai (5)

Susijusios žymos: