Žemės branduolys staiga ėmė suktis greičiau (Video) (63)
Dėl nežinomų priežasčių Žemės branduolys ėmė suktis greičiau, o jo pagreitėjimas įvyko staiga, nustatė mokslininkai. Šis atradimas tik dar kartą patvirtina, kad apie savo planetą mes žinome vis dar mažai, nors mokslas jau yra sukaupęs daug žinių apie kaimynines Saulės sistemos planetas.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Iki šiol buvo manoma, kad Žemės branduolys sukasi pastoviu greičiu. Tačiau Australijos nacionalinio universiteto mokslininkų grupė, vadovaujama docento Hrvoje Tkalcicio, žurnale „Nature Geoscience“ paskelbė pirmąjį eksperimentinį įrodymą, patvirtinantį, jog Žemės branduolys mantijos ir plutos atžvilgiu keičia sukimosi greitį tai pagreitėdamas, tai sulėtėdamas. Tokia desinchronizacija vyksta kas kelis dešimtmečius, nustatė mokslininkai.
Tyrimo autoriai išsiaiškino, kad dėl kol kas nežinomų priežasčių įkaitęs mūsų planetos branduolys kartais ima suktis greičiau arba lėčiau už Žemę. Mįslę dar labiau apsunkina tai, jog, pasirodo, jo pagreitėjimas ar sulėtėjimas įvyksta labai greitai.
Australijos mokslininkai Žemės ir jos branduolio sukimosi desinchronizaciją aptiko, nagrinėdami per paskutiniuosius 50 metų įvykusius žemės drebėjimų dubletus. Tai du beveik identiški požeminiai smūgiai, kurie vyksta nuo 2 savaičių iki 30 - 40 metų intervalais. Dviejų žemės drebėjimų, kuriuos skiria tam tikras laiko intervalas, seisminių požymių palyginimas leidžia tirti pokyčius giluminiuose Žemės sluoksniuose, ir be kita ko, fiksuoti planetos branduolio sukimosi greičio skirtumus.
Tyrimo autoriai nustatė, kad Žemės branduolys mantijos, esančios tarp plutos ir branduolio, atžvilgiu ne tik sukasi skirtingu greičiu: pasirodo, sukimosi greitis keičiasi priklausomai nuo laiko. Antai branduolys mantijos atžvilgiu sukosi greičiau 1970-1979 m. ir maždaug 1990 - 1999 m. Tačiau 9-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį jis buvo sulėtėjęs.
Per kelis praėjusius metus vidinė Žemės branduolio dalis staiga smarkiai pagreitėjo, ir dabar ji sukasi greičiau, nei per visą 50 praėjusių metų laikotarpį, sakoma tyrimo išvadose. Tiesa, tyrėjai pabrėžia, kad tai tik pirminiai rezultatai ir būtina atlikti naujus tyrimus, kad juos būtų galima papildomai patvirtinti.
Pasak mokslininkų, staigaus Žemės branduolio sukimosi greičio pokyčiai gali būti labai svarbūs mūsų planetos paviršiuje vykstantiems procesams ir visai biosferai. Neatmetama galimybė, kad pastaraisiais metais stebimas Žemės branduolio sukimosi greitėjimas gali kelti pavojų. Kad ir kaip būtų, žmonija neturi jokių galimybių tai pakeisti.