Plepios bakterijos dalinasi įspūdžiais  (0)

Įspūdžiais apie naują unitazo valiklį reklamoje tarpusavyje besidalinantys mikrobai gal ir neatrodo įtikimai, tačiau…

Ar mokate bakterijų kalbą? Jau vyksta pirmieji pokalbiai su mikrobais.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Manuel Porcar iš Valencijos universiteto Ispanijoje kartu su kolegomis plėtoja galimybę žmonėms bendrauti su bakterijoms verčiant šviesos bangas į kalbą. Kol kas bakterijos komandai papasakojo apie savo aplinkos tinkamumą.

Porcar'o komanda suprojektavo genų jungiklius Escherichia coli bakterijoje baltymų gaminimui, kurie reaguodami į karštį, rūgštingumą ir deguonies kiekio pokytį spinduliuoja skirtingų spalvų fluorescencinę šviesą. Tai reiškia, kad mikrobai gali švytėti skirtingomis spalvomis, pvz.: kai jiems per karšta. Komandai keičiant E. coli bakterijos augimo aplinką, pastebėtas šviesą spinduliuojančių bakterijų skaičiaus augimas arba mažėjimas, nelygu, kaip gerai tenkinami jų poreikiai.

Kitas žingsnis yra mikroprocesorių naudojimas šviesos konvertavimui į kalbą.

Darykite kaip sakau

„Klausimų ir atsakymų kodavimo strategija „šviesos kalboje“ yra įgyvendinama, o tai pirmasis žingsnis link dialogo su bakterijomis“, sako Porcar.

Tokie žaismingi pašnekesiai su bakterijomis gali būti naudingi. Pavyzdžiui galėtume mikrobus dėti į pakuotes tam, kad šie skleistų garsinius įspėjimus pasibaigus maisto galiojimui. Taip pat ši technologija galėtų pagerinti mikroorganizmų kontrolę pramoniniuose vaistų gamybos fermentatoriuose.

Dar komanda tikisi mikrobams duoti įsakymus. Bakterijai būtų duodamas toks genų jungiklis, kuris reaguotų į tam tikrą šviesos signalą ir aktyvuotų su jungikliu susietą geną.

„Mes planuojame sukurti bakterijų liniją, kuri reaguotų į koduotą įsakymą, tarkime „aktyvuok savo geną“, balsą koduodami šviesos bangos ilgiu,“ sako Porcar.

Žurnalo nuoroda: Letters in Applied Microbiology, DOI: 10.1111/LAM.12255


Andy Coghlan
New Scientist

(6)
(0)
(3)

Komentarai (0)