Spiečius prieš spiečių: bičių karai  (0)

Bičių kolonijos Brisbene mėnesius kovoja su kita bičių kolonija, o visos grumtynėse dalyvaujančios bitės žūsta. Analizė parodė, kad skirtingos bičių rūšys kovojo dėl vieno avilio. Puolantysis spiečius galiausiai pasiglemžė visą avilį, įtvirtino savo pozicijas ir jame įkurdino savo motinėlę.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„American Naturalist Journal“ išspausdintas tyrimas rodo, kad tokios bičių kovos – nepaprastai dažnas reiškinys.

Ekologai iš Brisbeno (Australija) ir Oksfordo (Didžioji Britanija) įdėmiau ištyrinėjo vieną avilį ir pateikė rezultatus, rašo BBC.

Buvo užimtas iš Brisbeno kilusios bičių rūšies Tetragonula carbonaria avilys.

„Jos gyvena medžių drevėse ir yra dažnai sutinkamos Brisbeno mieste, – sakė tyrimui vadovavęs Paulas Cunninghamas iš Kvinslando technologijos universiteto. – Šiuo metų laiku žmonės Brisbene dažnai mato skrendančius spiečius už medžių arba aplink savo namus. Bitės kovoja spiečiais. Jeigu stovite po spiečiumi, galite matyti vieną po kitos krentančias bites. Susidūrus šiems spiečiams bitės įsikimba viena į kitą ir visos žūva.“

Šios kovojančios bitės yra moteriškos kolonijos narės, kurios negali perdirbti žiedadulkių ir geba jas tik rinkti. Maždaug 600 namų ūkių Brisbene augina bites ir kai kurie jų išreiškė susirūpinimą dėl bičių pjautynių.

Kai mokslininkams pavyko rasti avilį, šalia kurio vyko tokios grumtynės, jie keletą mėnesių avilį stebėjo ir iš žuvusių bičių darė genetinę analizę. Nuo 2008 m. liepos iki rugpjūčio jie užfiksavo tris sėkmingus avilio užėmimo atvejus. Kovojo dvi skirtingų rūšių kolonijos.

Dar viena intriguojanti išvada buvo pastebėta karo pabaigoje. Puolančios hockingsi bitės galiausiai laimėjo „skaičių žaidimą“ ir užėmė avilį.

„Bitės iš avilio ėmė tempti darbininkes ir jaunas bites“, – pasakojo mokslininkas. – Po kelių mėnesių mes pasižiūrėjome į avilio vidų. Jame buvo kita motinėlė, puolančiosios kolonijos motinėlės dukra.“

Didelio masto susidūrimai yra tipiški skruzdėlėms, bitėms tai nėra taip būdinga.

Kad išsiaiškintų, ar dažnai pasitaiko tokie reiškiniai, mokslininkai penkerius metus stebėjo 260 avilių Australijoje.

Per tą laiką jie užfiksavo 46 susidūrimo atvejus tarp skirtingų bičių: carbonaria bitės pasižymėjo tvarkingumu ir kruopščiai statė avilius, o puolančios hockingsi buvo mažiau organizuotos ir kur kas agresyvesnės.
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(15)
(7)
(8)

Komentarai (0)