Naujas tyrimas atskleidė, kokį poveikį žmogaus sveikatai daro viso grūdo produktai  (3)

Šiuolaikinis gyvenimo tempas ir nesubalansuota mityba veda prie dažnėjančių širdies ir kraujagyslių ligų. Naujausi tyrimai atskleidė, kad šių ligų gali padėti išvengti viso grūdo produktais praturtinta mityba.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kompanijos „Nesté“ ir Klyvlendo klinikos mokslininkai nustatė, kad antsvorio turintiems žmonėms iki 50-ies metų širdies ir kraujagyslių ligų rizika žymiai sumažėja, jeigu jų mityboje rafinuotų grūdų produktai pakeičiami viso grūdo produktais. Kaip parodė tyrimas, jie gali padėti sureguliuoti kraujo spaudimą ir taip sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų bei mirties nuo jų riziką.

Tyrime dalyvavo grupė antsvorio turinčių asmenų. Du periodus po aštuonias savaites šie asmenys maitinosi visiškai vienodai, tačiau vienų mityba buvo papildyta viso grūdo produktais, kitų – rafinuotų, tai yra, visiškai išvalytų grūdų produktais.

Tyrimo metu nustatyta, kad žmonių, kurių mityboje buvo pilno grūdo produktų, diastolinis kraujo spaudimas (žemiausias spaudimas tarp širdies susitraukimų) sumažėjo tris kartus, palyginti su žmonėmis, kurių mityboje buvo tik rafinuotų grūdų produktai. Toks kraujo spaudimo sumažėjimas prilygsta 30 proc. sumažėjusiai mirties nuo širdies ligų rizikai ir 40 proc. sumažėjusiai mirties nuo insulto rizikai.

Būtini kasdienėje mityboje

Kas yra viso grūdo produktai? Pirmiausiai, nereikėtų painioti pilno grūdo produktų su rupiai maltų ar nemaltų grūdų produktais. Iš viso grūdo produktų gali būti malami miltai, tačiau jie neišsijojami. Visas grūdas pasižymi tuo, kad nuo jo nėra pašalinta išorinė grūdo dalis – luobelė. Kitaip sakant, visas grūdas yra ne visiškai išvalytas grūdas.

Vienas geriausių tokio grūdo pavyzdžių – grikių kruopos. Jos visada yra viso grūdo kruopos. Su ryžiais kiek kitaip – dažniausiai jie apdorojami, pašalinant išorinį grūdo sluoksnį, tad visi balti ryžiai nėra viso grūdo kruopos. Tokioms priskiriami tik laukiniai (su luobele) ir rudieji ryžiai, kurių išorinis sluoksnis tik dalinai nuvalytas.

Gydytoja dietologė doc. dr. Edita Gavelienė sako, kad viso grūdo produktų turėtų atsirasti kasdieniame racione. Tai padėtų mitybą papildyti visomis būtinomis mineralinėmis medžiagomis, vitaminais ir skaidulomis bei užtikrinti visavertį maitinimąsi.

Prevencinė priemonė

„Visavertis racionas yra prevencinė įvairių lėtinių ligų, tarp jų ir širdies bei kraujagyslių ligų, cukraligės, vėžinių susirgimų, priemonė. Būtinosios maistinės medžiagos yra vitaminai, mineralinės medžiagos ir skaidulos. Būtent viso grūdo gaminiai aprūpina žmogaus organizmą mineralinėmis medžiagomis ir vitaminais, o svarbiausia – tai yra pagrindinis tirpių ir netirpių skaidulų šaltinis. Tirpios skaidulos šiandien žinomos kaip vienas iš pagrindinių šaltinių, padedančių prevenciškai sumažinti susirgimų riziką asmenims, linkusiems sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, cukralige ar vėžiu. Be to, viso grūdo gaminiai suteikia ilgesnį sotumo jausmą, o tai padeda reguliuoti kūno masę“, – kalbėjo doc. dr. E. Gavelienė.

Gydytoja dietologė rekomenduoja mitybą papildyti tokiais viso grūdo produktais kaip duona, pilno grūdo miltų gaminiais, košėmis, javainių mišiniais. Žinoma, renkantis tokius gaminius visada reikia atkreipti dėmesį, ar ant pakuotės nurodyta, jog jie pagaminti iš viso grūdo kruopų ar grūdų.

Viso grūdo produktų įtaką širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai atskleidęs tyrimas yra vienas didžiausių pilno grūdo produktų įtakos sveikatai tyrimų. Paskelbus tyrimo rezultatus, kompanija „Nestlé“ įsipareigojo skatinti viso grūdo produktais praturtintą mitybą, pirmiausia praturtindama savo maisto gaminius. Pavyzdžiui, 85 proc. kompanijos gaminamų sausų pusryčių vaikams ir paaugliams pagrindinė sudedamoji dalis yra visi grūdai.

Aut. teisės: Diena.lt
Diena.lt
(29)
(11)
(18)

Komentarai (3)