Kas duoda naudos, o kas sukelia tikrą žalą: ką verta žinoti apie lapinius kopūstus, avokadus, granatus, goji uogas ir šalavijo sėklas  (1)

Daugeliui atrodo labai viliojanti idėja skirstyti maisto produktus į sveikus, nesveikus ir supersveikus. Kam gi keisti įpročius, jei juos galima pakoreguoti į maisto racioną įtraukiant tam tikrą produktą?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tenka pripažinti, kad pastaruoju metu itin daug diskutuojama teigiamo omega-3 riebalų rūgščių, gliukozionalų ir antocianinų poveikį žmogaus organizmui.

Dažnai jaučiamės turintys itin daug žinių ir kuo puikiausiai suvokiantys lyg šluota organizmą iššluojančių antioksidantų naudą, stebuklingą jų gebėjimą apsaugoti organizmo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, kurie savo ruožtu siejami su senėjimu ir vėžiu.

Vis dėlto šiais įsitikinimais pastaruoju metu vis dažniau imta abejoti, rašo „The Guardian“. Taigi neišvengiamai tenka pripažinti, kad mityba – neįtikėtinai sudėtingas dalykas, kiekvieno asmens atveju pasižymintis vis kitokiomis savybėmis.

Jei jūsų mityba subalansuota, vartojate daug vaisių bei daržovių ir reguliariai mankštinatės, jokių superproduktų jums paprasčiausiai nereikia, o štai jei viso to nedarote, jokie superproduktai jūsų neišgelbės.

Lapiniai kopūstai

Mūsų dienomis šis produktas iš tiesų neįtikėtinai populiarus. Be jokios abejonės, būtų sunku rasti mažiau egzotišką produktą: lapiniai kopūstai auginami didžiojoje Europos teritorijos dalyje jau tūkstančius metų.

Nauda sveikatai

Daugumai kuo puikiausiai žinoma, kad į mitybos racioną patariama įtraukti kuo daugiau daržovių. Taigi kyla klausimas: ar lapiniai kopūstai daug geresni nei kitos žalios lapinės daržovės? Tikrai ne.

Superproduktų gerbėjai nuolat vardija daugybę šios daržovės privalumų (turi geležies, vitaminų, skaidulų ir antioksidantų). Vitaminų ir mineralų kiekis skirtingų daržovių sudėtyje nevienodas, įtakos turi ir dirvožemis, naudojamas šioms daržovėms auginti.

Tiesa, lapiniuose kopūstuose kalcio ir vitamino B6 daugiau nei kopūstuose, brokoliuose, briuseliniuose kopūstuose, špinatuose ar morkose. Kita vertus, lapiniuose kopūstuose mažiau geležies, magnio ir kalio nei špinatuose ir mažiau ląstelienos nei briuseliniuose kopūstuose.

Kitaip tariant, nėra reikšmingų įrodymų, galinčių patvirtinti, kad vartojant daug vaisių ir daržovių, tarp kurių yra ir lapinių kopūstų, pasiekiami geresni rezultatai, nei vartojant daug vaisių ir daržovių, tarp kurių lapinių kopūstų nėra.

Ekologinis reitingas

Produktas beveik tobulas, nes jį be didesnių sunkumų galima auginti savarankiškai.

Avokadai

Prinokęs avokadas – tikras delikatesas, šiuo metu įkopęs į tikrą populiarumo viršūnę. Įdomu pastebėti, kad maistingumo prasme ši didelė uoga – neįprastas produktas.

Nauda sveikatai

Avokadų sudėtyje gausu riebalų. Tiesa, tai – mononesotieji riebalai, apsaugantys širdies ir kraujagyslių sistemą nuo ligų. Vis dėlto vertėtų nepamiršti, kad šios rūšies riebalais organizmą aprūpinsite ir vartodami riebios žuvies, riešutų, termiškai neapdoroto alyvuogių, saulėgrąžų aliejaus ir daugybės kitų produktų. Be to, avokadai kaloringi, nors daugeliui ir atrodo visiškai „nekalti“.

Ekologinis reitingas

Nieko gero. Miškų kirtimas, būtinas avokadų auginimui, Meksikoje yra tapęs rimta problema. Be to, avokadams auginti eikvojama labai daug vandens. Drėgmės trūkumo kamuojamoje Kalifornijoje ši problema dar opesnė. Lyg to dar būtų maža, avokadai itin sunkūs, juos tenka gabenti iš tropinių regionų ir pakeliui užtikrinti vėsą.

Granatai

Ryškiai rožinės spalvos, malonaus skonio egzotiškieji granatai daugelio itin mėgstami. Daugumai itin priimtina granatų vartoti sulčių pavidalu.

Nauda sveikatai

Tenka pripažinti, kad patvirtinta granatų nauda sveikatai tik tiems, kurie sveikatos sutrikimų jau turi. Teiginiai apie neva stebuklingą granatų poveikį mažinant cholesterolio arterijoms daromą žalą ir aktyvinant kraujotaką neatrodo pakankamai įtikinami ir pagrįsti. Kažin ar būtų tinkama šventai tikėti ir prostatos vėžio progresavimą mažinančiu granatų poveikiu.

Jūsų neturėtų stebinti teiginiai apie granatų (ypač jų išoriniame apvalkale) esančius antioksidantų klodus, nes kol kas nėra jokių įtikinamų įrodymų, patvirtinančių neginčijamą antioksidantų naudą sveikatai.

Ekologinis reitingas

Granatmedžiai be didesnių sunkumų auga karštuose kraštuose, jiems auginti nereikia daug vandens. Vis dėlto po kelerius metus fiksuoto gausaus lietaus granatmedžius auginti suskubę Indijos ūkininkai patyrė rimtų sunkumų.

Goji uogos

Šios uogos ne tik populiarios, bet ir pakankamai brangios. Išdžiovintos jos primena rožines razinas ir puikiai tinka užkandžiauti ir maišyti su kitais produktais.

Nauda sveikatai

Goji uogos jau tūkstančius metų užima garbingą vietą tradicinėje kinų medicinoje, tačiau tai dar ne priežastis pernelyg jas sureikšminti. Nors kažin ar valgydami šių uogų, ar gerdami šių uogų sulčių pakenksite sveikatai, vis tik nėra įtikinamų įrodymų, galinčių patvirtinti, kad šios uogos nors kiek naudingesnes nei kitos.

Ekologinis reitingas

Šių uogų galima auginti savarankiškai, tačiau didžioji dalis atgabenama iš Kinijos.

(16)
(10)
(6)

Komentarai (1)