Sveikatos mitai, kuriais be reikalo tiki didžioji dalis žmonių  (14)

Morkos pagerina regėjimą tamsoje, pieno produktai mus daro sveikesnius, plaukimas pavalgius sukelia mėšlungį, kas dieną reikia išgerti 8 stiklines vandens – šie ir kiti teiginiai pamažu tapo tokie populiarūs, kad juos ėmėme laikyti savotiškais faktais. Vis dėlto neseniai buvo atskleista, kad visi iki vieno iš žemiau pateikiamų „faktų“ yra neteisingi, praneša businessinsider.com.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2016-08-29 Sveikatos mitai, kuriais be reikalo tiki didžioji dalis žmonių  (14)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

1. Pienas yra naudingas mūsų sveikatai

Deja, šis teiginys neturi nieko bendra su medicina. Tai, kad pieną derėtų vartoti kas dieną, yra vienas sėkmingiausių visų laikų reklamos pavyzdžių, kuris tapo savotiška taisykle tiems, kurie nori sveikų ir stiprių kaulų. Deja, visi atlikti tyrimai šį mitą paneigė. Pasak ekspertų, atliktos studijos paneigė visas sąsajas tarp gausaus pieno produktų vartojimo ir stipresnių kaulų.

2. Ekologiškame ūkyje auginamas maistas nepurškiamas pesticidais

Ekologinius ūkius turintiems ūkininkams nėra draudžiama naudoti natūralios kilmės pesticidų. Deja, pastarieji kartais būna netgi kenksmingesni nei cheminės jų alternatyvos.  Taip pat nėra įrodymų, jog ekologiškų produktų maistinė vertė yra aukštesnė nei kitais metodais užauginto maisto. Tai parodo ir 98 727 studijos, kuriose teigiama, kad ekologiški produktai yra vertingesni gamtai, bet ne žmogaus sveikatai.

3. Paneigta 5 sekundžių taisyklė

5 sekundžių taisyklė teigia, kad jeigu nukritęs maistas ant žemės praleido ne daugiau nei 5 sekundes, jį valgyti yra saugu. Deja, tai netiesa. Bakterijos gali užteršti maistą vos per kelias milisekundes, taigi viskas priklauso nuo paviršiaus, ant kurių nukrito maistas, švarumo bei produkto lipnumo. Pavyzdžiui, prie gabalėlio sūrio prilips daug daugiau nešvarumų nei prie sauso bulvių traškučio ir pan.

4. Šokoladas skatina spuogų atsiradimą

Mėnesį trukusio tyrimo metu specialistai žmonių grupę padalijo į dvi dalis. Vienai jų kas dieną duodavo suvalgyti didelės šokolado koncentracijos batonėlius, o kitai – dirbtinį šokoladą. Praėjus numatytam laikotarpiui jie suskaičiavo kiekvieno asmens spuogus ir gautus rezultatus palygino. To pakako įsitikinti, kad šie produktai nedaro jokios tiesioginės įtakos odos bėrimui.

5. Medus yra sveikesnis už cukrų

Natūralus cukrus organizmą veikia lygiai taip pat kaip ir baltasis cukrus. Taigi svorį metantys žmonės neturėtų piktnaudžiauti produktais, kuriuose naudojamas medus, fruktozės sirupas ar kiti saldikliai.  Skirtumas tik tas, kad produktai, kuriuose gausu cukraus (pavyzdžiui, įvairūs saldumynai), jo turi daugiau, taigi juose daugiau ir kalorijų.

Pasak mokslininkų, siekiantys atsikratyti antsvorio turėtų žiūrėti būtent į kalorijas, o ne aklai pakeisti cukrų medumi.

6. Kava stabdo augimą

Daugumoje atliktų tyrimų nebuvo atrasta jokio ryšio tarp kavos vartojimo ir sulėtėjusio vaikų augimo. Taip pat nurodoma, kad nors ir matoma sąsaja tarp kofeino ir prastesnio kalcio pasisavinimo, mokslininkai tikina, kad šį skirtumą išlygintų vos vienas arbatinis šaukštelis pieno.

Manoma, kad šis mitas buvo paskleistas sausų pusryčių gamintojo C.W.Posto, kuris, siekdamas padidinti savo naujojo gėrimo „Postum“ pardavimą, paskleidė gandus, jog kofeinas žaloja vaikus.

7. Ledų valgymas peršalus tik dar labiau kenkia sveikatai

Laimei, tai netiesa. Pasirodo, pieno produktai neskatina skreplių išsiskyrimo, kaip buvo manoma iki šiol. Be to, žema ledų temperatūra gali padėti nuraminti skaudančią gerklę ir suteikti reikiamų kalorijų, kurių gali pritrūkti, kai skausmas tampa per stiprus, kad būtų įmanoma nuryti kitokį maistą.

8. Cukrus nesukelia tokios pat priklausomybės kaip narkotikai

2009-aisiais vaikų nutukimą gydantis Robertas Lustigas išleido knygą, kurioje nurodė, kad cukrus veikia smegenų atlygio centrus taip, kaip tai daro narkotinės medžiagos. Jo įsitikinimu, tai parodė, kad cukrus sukelia lygiai tokią pat priklausomybę kaip ir tabakas, alkoholis, kokainas ir heroinas. 

Vis dėlto šį jo teiginį paneigė mitybos specialistas Hishamas Ziauddeenas. Pasirodo, atliekant smegenų veiklos stebėjimus neįmanoma nustatyti priklausomybės aspekto. Taigi mokslininkai nežino, kaip tiksliai atrodo smegenų priklausomybė tam tikrai medžiagai.

9. Cukrus ir šokolado gaminiai veikia kaip afrodiziakai

IX amžiaus viduryje buvo manoma, kad moterims ir vaikams cukrus sukelia seksualinę aistrą. Deja, nėra jokių įrodymų, kad cukrus ar šokoladas darytų įtaką susijaudinimui.

10. Cukrus vaikams sukelia hiperaktyvumą

Daugybė mokslinių tyrimų bandė įrodyti, kad cukrus vaikams sukelia hiperaktyvumą. Deja, visi jie buvo nesėkmingi. Specialistai tikina, kad mitas, jog cukrus sukelia aktyvumo ir dėmesio sutrikimą ar pablogino jo simptomus, yra itin populiarus tarp vaikų turinčių motinų. Vis dėlto kur kas daugiau tyrimų jį paneigė nei patvirtino.

11. Deguonies netekęs kraujas tampa mėlynas

Kraujas visuomet yra raudonos spalvos, nepaisant jame esančio deguonies kiekio. Kai šis baigiasi, kraujo spalva tik patamsėja, tačiau netampa mėlyna. Kai kurie asmenys ginčytųsi, kad mėlyną kraujo spalvą įrodo plika akimi matomos venos. Deja, kraujagyslių spalvą pakeičia keli sluoksniai audinių bei odos, todėl žiūrėdami į ranką ją matome mėlyną.

12. Žmogus turi penkis pojūčius

Rega, uoslė, skonis, klausa ir prisilietimas – penki pojūčiai, priskiriami žmogui. Vis dėlto tai tik pradžia, nes, be šių penkių juslių, žmonės taip pat jaučia pusiausvyrą, temperatūrą, laiką. Be to, skausmas bei gebėjimas vaikštant neatsitrenkti į įvairius objektus taip pat yra laikomi atskirais pojūčiais.

(39)
(23)
(16)

Komentarai (14)