Elono Musko revoliucija abejingų nepaliko: Europa eis iš paskos, Rusija skubiai ieško išsigelbėjimo  (22)

Žymaus mokslininko, mokslinio gamybinio susivienijimo „Energomaš“ buvusio vadovo nuomone, rusų specialistai sugebės sukurti Falcon 9 analogą – raketą nešėją su daugkartinio naudojimo pirmąja pakopa. Šis uždavinys gali būti atliktas per tris keturis metus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pakartotinis raketos nešėjos Falcon 9 paleidimas pradėjo naują kosminių skrydžių erą. Dabar visi pakilimai į orbitą atpigs, ir taip Falcon 9 kūrėja – SpaceX kompanija – galės pakviesti naujus užsakovus. Tuo tarpu Rusijos kosminė pramonė rizikuoja galutinai prarasti savo konkurencinį pranašumą, nepaisant gan nebrangių raketų paleidimų. Kad tai to neįvyktų, specialistai kuria savo daugkartinių raketų variantus.

Pasak žymaus mokslininko ir konstruktoriaus Boriso Katorgino, Rusija sugebės sukurti į Žemę grąžinamą pirmąją pakopą per ateinančius trejus metus. Specialistas pažymėjo, kad daug kas priklausys nuo projekto finansavimo ir tuo užsiimsiančių specialistų skaičiaus. Tam tikrą daugkartinio naudojimo raketų kūrimo patirtį ekspertai jau turi – SSRS kūrė daugkartinę raketą „Energija II“ (dar vadinamą „Uragan“). Centrinis „Uragano“ blokas turėjo po starto nusklęsti ir nutūpti aerodrome. Baigusis Šaltajam karui, projektas buvo nutrauktas.

Rusija taip pat kūrė daugkartinio naudojimo vertikalaus pakilimo ir nusileidimo raketas „KORONA“. Naudingojo krovinio masė – iki 7 tonų. Dabar jos kūrimas sustabdytas.

Didžiausios Rusijos kosminės pramonės viltys siejamos su raketa „Angara“, o tiksliau, su nauja raketų nešėjų šeima. „Angarai“ konkuruoti– su Falcon 9 bus itin sunku. 2014 metų gruodį šios raketos paleidimas buvo pigesnis už sunkiosios amerikiečių Delta IV Heavy, tačiau dvigubai brangesnis už „Proton–M“. Tuo tarpu pirmosios pakopos grąžinimo koncepcija Flacon 9 startus padarys daug pigesnius už „Proton–M“.

Tuo tarpu europiečiai nusprendė eiti Elono Musko keliu ir sukurti daugkartinio naudojimo sistemą. Tai bus iš dalies daugkartinio naudojimo įtaisas, kuris kils kaip raketa, o tūps kaip lėktuvas.

I. Vedmedenko
naked-science.ru

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(27)
(24)
(3)

Komentarai (22)