Ar kada susimąstėte kam reikalingas griovelis po nosimi? (Video) (3)
Griovelį po nosimi, kurį galima laikyti subtiliu veido bruožu, turime visi. Akylesni greičiausiai pastebėjo, kad jį turi ir dauguma kitų žinduolių. Tačiau ar kada susimąstetė kokia jo funkcija?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Nosies griovelis turi specialų pavadinimą – „philtrum“. Žmonėms jis atsiranda per pirmuosius vystymosi gimdoje mėnesius, kai atskirai besiformuojanti nosis ir lūpos po tam tikro laiko suartėja. Griovelis atsiranda kaip tik tame suartėjimo taške. Tačiau ne visada tai įvyksta sklandžiai. Kai šis procesas sutrinka, vaikui pasireiškia tai, ką mes vadiname „zuikio lūpa“.
Po gimimo šis griovelis žmonėms tampa visiškai nenaudingu ir neatlieka jokių funkcijų. Tačiau kitiems žinduoliams jis gana svarbus. Griovelis šunims, katėms, galvijams, miško žvėrims padeda palaikyti drėgną nosies paviršių. O nuolat drėkinamas nosies paviršius sugeba priimti žymiai daugiau kvapų, o tai savo ruožtu padeda gyvūnams geriau orientuotis aplinkoje.
Manoma, kad evoliucijos eigoje, kai žmogus pažino aplinką labiau pasitelkdamas savo uoslę, o ne regėjimą, griovelis viršutinėje lūpoje taip pat buvo pravartus pagalbininkas.