Naujovės vaistų prekyboje: kokius vaistus Lietuvoje bus galima įsigyti parduotuvėse ir degalinėse bei kas keičiasi su vaistų prekyba internete  ()

Jau netrukus parduotuvėse, degalinėse ir kitose mažmeninės prekybos vietose bus galima įsigyti kai kurių vaistų. Kokios dar naujovės numatomos farmacijos srityje?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Artimiausiu metu įsigalios dar dvi naujovės, susijusios su vaistais: vaistinės galės prekiauti internetu receptiniais vaistais pagal elektroninius receptus. Taip pat apsispręsta leisti dienos stacionaro paslaugas teikiančioms įstaigoms steigti vaistines, kurios galėtų pacientams parduoti kompensuojamus vaistus.

Kokius vaistus bus galima įsigyti parduotuvėse ir degalinėse?

Vaistinis preparatas sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka įrašomas į Vaistinių preparatų, leidžiamų parduoti vaistinių preparatų mažmeninės prekybos įmonėse, sąrašą, jei atitinka visas šias sąlygas: yra nereceptinis vaistinis preparatas; į vaistinio preparato sudėtį įeina tik viena veiklioji medžiaga; vaistinis preparatas yra skirtas suaugusiems ir (ar) vaikams nuo 12 metų; vaistinio preparato, vartojamo per burną, sudėtyje nėra etanolio ir kt.

  • nuo temperatūros;
  • nuo skausmo;
  • nuo uždegimo;
  • skrandžio rūgštingumą mažinantys;
  • priešalerginiai;
  • nuo gerklės skausmo;
  • antiseptiniai (žaizdoms dezinfekuoti).

Mažmeninės prekybos vietose, kur bus pardavinėjami kai kurie medikamentai, tokiai veiklai numatyti tam tikri reikalavimai. Siekiant tinkamai reguliuoti tokią prekybą siūloma šią veiklą licencijuoti, tai pat leisti parduoti ne visus nereceptinius vaistus, o tik tokius, kurie įrašyti į specialų sąrašą.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), alternatyvių prekybos vietų atsiradimas sudarys daugiau galimybių pacientams rinktis, kaip jiems patogiau įsigyti vaistus tais atvejais, kai nėra arti dirbančios vaistinės, tačiau šių vaistų pacientui reikia nedelsiant. SAM pateikia pavyzdį: nakties metu prireikia vaistų nuo skausmo. Tikėtina, kad jais norės prekiauti visą parą dirbančios parduotuvės ar kitos mažmeninės prekybos vietos, esančios ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir mažesnėse gyvenvietėse, kuriose žmonės bet kada gautų jiems reikalingą vaistą.

Įvertinus tai, kad vaistai yra ypatinga prekė, kurios neteisingas vartojimas gali pakenkti sveikatai, svarbu ne tik sudaryti jiems sąlygas patogiau įsigyti reikiamų vaistų, bet ir užtikrinti, kad pacientas mažmeninėje vaistų prekybos įmonėje įsigytus vaistus vartotų racionaliai bei saugiai, nurodo SAM.

Nereceptiniai vaistai – internetu

Šalys, kuriose jau yra įdiegtas elektroninis receptas šiuo metu jau taiko tokią praktiką, kai receptinius vaistus galima užsisakyti internetu. Ši naujovė nuo 2019 m. pabaigos bus įdiegta ir Lietuvoje, tad pacientai turės galimybę pasirinkti, kaip jiems patogiau įsigyti receptinius vaistus. Tuomet pacientai, kuriems išrašytas elektroninis receptas, galės rinktis: ar eiti pirkti receptinių vaistų, išskyrus narkotinių ir psichotropinių vaistų, į vaistinę, ar juos įsigyti internetu.

Taip bus sudarytos galimybės žmonėms įsigyti jiems būtinus vaistus saugiai, patogiai ir reikiamu metu.

Vaistinės – gydymo įstaigose

Nuspręsta leisti dienos stacionaro paslaugas teikiančioms gydymo įstaigoms steigti vaistines, kur jų pacientai galėtų paprasčiau ir patogiau įsigyti reikiamus, gydytojo paskirtus vaistus, reikalingus gydymui dienos stacionare. Pasak SAM, tai leistų pacientams sutaupyti laiko, nebevaikštant po visuomenės vaistines, kaip neretai yra šiuo metu.

Tad gydymo įstaigos pačios galės steigti savo ligoninių vaistines bei aprūpinti dienos stacionare gydomus pacientus reikiamais kompensuojamaisiais vaistais, o pacientai juos galės įsigyti vietoje.

Įstatymo nuostatos dėl prekybos nereceptiniais vaistais mažmeninės prekybos vietose įsigalios nuo 2019 m. sausio 1 d., prekyba receptiniais vaistais internetu – nuo 2019 m. lapkričio 1 d., vaistinės ligoninėse – nuo 2018 m. lapkričio 1 d.

Aut. teisės: delfi.lt
Autoriai: Žiedūnė Juškytė
(2)
(0)
(2)

Komentarai ()