JAV Oro pajėgų X-37B pasiekė naują tikslą - kosmose praleido 400 dienų  ()

Paskutinioji paslaptingoji JAV Oro pajėgų kosminio lėktuvo X-37B misija pasiekė naują riboženklį – kosmose išbuvo 400 dienų. Š misija – žinoma kaip Bandomasis Orbitinis Transportas (angl. Orbital Test Vehicle, OTV-5) į Žemės orbitą buvo iškeltas 2017 rugsėjo 7, ir tai buvo patikėta Elono Musko kompanijai „SpaceX“, kuri užduočiai panaudojo savo „Falcon 9” raketą. Kaip turbūt aišku iš pavadinimo, tai jau penktoji iš visos įslaptintų X-37B misijų serijos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Skrydžio trukmė

Kiekvienas X-37B skrydis mušdavo rekordus:

  • OTV-1 prasidėjo 2010 balandžio 22 d. ir baigėsi 2010 gruodžio 3, orbitoje išbūnant 224 dienas.
  • OTV-2 prasidėjo 2011 kovo 5 d. ir baigėsi 2012 liepos 6, orbitoje išbūnant 468 dienas.
  • OTV-3 kosmose praleido 675 dienas ir į Žemę grįžo 2014 spalio 17.
  • OTV-4 eksperimentus orbitoje vykdė 718 dienų, ir dabar OTV programa skaičiuoja 2085 dienas, kurias paslaptingasis aparatas praleido kosmose.

Kas viduje?

Didžioji dalis X-37B krovinio ir užduočių yra įslaptinta. Kol kas vienintelis JAV Karinių oro pajėgų atskleistas dalykas – „Pažangusis integruotasis struktūrinis terminis skleidėjas“ (angl. Advanced Structurally Embedded Thermal Spreader, ASETS-II). Sukurtas JAV Karinių oro pajėgų tyrimų laboratorijoje, šis įrenginys kosminėje aplinkoje bando eksperimentinę elektroniką ir šilumos vamzdžius. Pasak kariškių, siekiama išmatuoti tokios įrangos veikimą bei ilgaamžiškumą atšiauriose kosmoso sąlygose.

Misijos pabaiga

Kada baigsis OTV-5 – neskelbiama. Ankstesnioji X-37B misija nusileidimu į NASA Kenedžio kosminio centro nusileidimo zoną baigėsi 2017 liepos 17 d. (ir tai buvo pirmas kartas, kai kosminis lėktuvas nusileido čia, iki tol jis leisdavosi Vandenbergo Oro pajėgų bazėje). Tačiau žinoma, kad OTV-6 gali prasidėti 2019, ir kad į orbitą X-37B greičiausiai kels raketa „United Launch Alliance Atlas-V (501)“.

Daugkartinė įranga

Karinių oro pajėgų X-37B “eskadrilė“ susideda iš dviejų pakaitomis naudojamų daugkartinių kosminių lėktuvų, sukurtų „Boeing“. Atrodantys kaip miniatiūriniai anksčiau naudoti NASA šatlai, kariniai erdvėlaiviai yra 9 metrų ilgio ir 3 metrų aukščio, o sparnų mojis siekia 4,6 m. X-37B krovinio triumo dydis – 2,1x1,2 metro, ir kaip ir šatlų atveju, krovinį į kosmosą ištraukti galima naudojantis mechanine „ranka“. X-37 B gali iškelti 5 tonas krovinio, o orbitoje kosminis lėktuvas maitinamas saulės baterijomis.

Parengta pagal „Live Science“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(39)
(3)
(36)

Komentarai ()