10 požymių, kad ne šiaip esate introvertas, o kenčiate nuo socialinio nerimo  (3)

Mes įpratę manyti, kad žmones galima skirstyti į introvertus ir ekstravertus, tačiau asmens bendravimo poreikiai gali priklausyti ne nuo charakterio, o nuo socialinio nerimo arba jo nebuvimo.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Psichoterapeutai paprastai išskiria kelis šio nerimo požymius, kurie nieko bendra neturi su introversija. Jūs galite patys pasitikrinti, ar kartais nekenčiate nuo socialinio nerimo. Jeigu jums tinka šie teiginiai, patartina susirūpinti.

1. Jaučiatės jaukiai ir saugiai tik šalia konkrečių žmonių

Nors tai būtų galima palaikyti introversijos požymiu, troškimas bendrauti tik su tam tikra draugų grupe iš tikrųjų yra labai paplitęs socialinio nerimo simptomas. Socialinį nerimą jaučiantys žmonės kur kas aktyviau bendrauja tose situacijose, kai turi aiškių įrodymų, kad aplinkiniai žmonės juos myli ir priima. Introvertai gali trumpam atsipalaiduoti ir tada, kai jie nepažįsta nieko iš dalyvaujančiųjų, bet jiems patinka pokalbio tema.

2. Einate tik į tas pačias vietas

Jeigu jaučiate socialinį nerimą, jums bus svarbios tos vietos, kuriose sutinkate tam tikrus žmones, o ne tik socialinį bendravimo ratą. Tai irgi gali atrodyti introversijos požymiu. Bet jeigu nervinatės dėl to, kad kavinė jums pasirodys nejauki – tai yra ryškus socialinio nerimo požymis. Su laiku komforto zonų mažės, o tai veiks bendravimą apskritai, todėl verta pasikonsultuoti su psichologu, kaip su tuo kovoti.

3. Bijote pasmerkimo

Introvertai ne taip smarkiai nerimauja dėl to, ką apie juos mano kiti. Bet tiems, kurie jaučia socialinį nerimą, ši baimė – svarbiausias demotyvuojantis veiksnys, kuris verčia vengti bet kokių socialinių sąveikų.

4. Praleidžiate galimybes

Jeigu praleistas susitikimas neigiamai atsilieptų darbui, introvertas suras būdų sukaupti jėgas ir pabendrauti daugiau, nei norėtų. O žmonės su socialiniu nerimu vengia bet kokių situacijų, kuriose tektų sakyti kalbą, pristatinėti kolegoms naują produktą, sumanymą ar prašyti paaukštinimo.

5. Dažnai norite pasivaikščioti, bet nerandate jėgų

Introvertai sugeba lengvai lankytis bet kokiuose renginiuose ar žmonių susibūrimo vietose, tačiau sėdėti juose ilgą laiką nepalaikydami pokalbio. Žmonės su socialiniu nerimu nori kur nors nueiti, bet jaučiasi taip, tarytum tam visai nėra jėgų. Jeigu pajuntate, kad jus apima nuovargis, nors realių priežasčių tam nėra, reikėtų pasikonsultuoti su psichologu.

6. Vengiate naujų pažinčių

Introvertai gali lengvai susipažinti su naujais žmonėmis, net jeigu nesiruošia su jais tęsti pokalbio. Jeigu jūs vengiate susitikimų su bet kokia nepažįstama kompanija tik todėl, kad jus gąsdina tai, kokie žmonės jie gali pasirodyti esą, tai bus tikras socialinio nerimo požymis.

7. Dažnai keičiate planus

Atsisakyti žygio į kavinę tik todėl, kad nenorite bendrauti, – normalus dalykas introvertui. Jeigu reguliariai praleidžiate visus susitikimus su draugais, nors širdies gilumoje norite nueiti, tai verta susimąstyti dėl socialinio nerimo.

8. Negalite atsipalaiduoti

Paprastai jeigu introvertas yra kompanijoje, jis stengiasi susikoncentruoti į savo pojūčius, o žmogus su socialiniu nerimu negali atsipalaiduoti ir pabūti savimi. Didžiausią laiko dalį jis bus nervingas ir apgailestaus, kad apskritai atėjo į šį susitikimą. Kad galėtumėte jaustis jaukiau tarp svetimų, reikėtų išbandyti meditaciją.

9.  Manote, jog jums reikia alkoholio, kad galėtumėte atsipalaiduoti

Jausmas, kad jums reikia skubiai išgerti, kad galėtumėte bendrauti laisviau, – svarbus socialinio nerimo požymis. Introvertui visai nereikalingas alkoholis, kad pasidalytų pora istorijų apie save, juoba kad tai neatims daug laiko ir nervų.

10. Nesiilsite, kai būnate vieni

Paprastai introvertai pasipildo energijos, kai praleidžia šiek tiek laiko vienumoje, o žmonės su socialiniu nerimu savo akumuliatorių nepakrauna. Jeigu pastebėjote, kad likę vieni jaučiatės šiek tiek ramiau, bet vis tiek esate be jėgų ir nenorite kalbėtis, tai jūs – ne introvertas.

Aut. teisės: alfa.lt
Autoriai: Gražina Vasiliauskienė
(12)
(6)
(6)

Komentarai (3)