Jūros dugne – iš Graikijos pavogtų neįkainojamų turtų lobis  ()

Lordas Elginas – vienas iš daugelio prieštaringų personažų kolonijinėje Didžiosios Britanijos istorijoje. Šis liūdnai pagarsėjęs Škotijos didikas buvo atsakingas už senovės Graikijos marmurinių skulptūrų – neįkainojamo turto, kuris iki šių dienų yra Britų muziejaus rankose (kas, žinoma, erzina Graikiją) – išgrobstymą iš Atėnų Partenono.


Jūrų archeologai neseniai ėmėsi tyrinėti laivo „Mentor“, kurį lordas Elginas naudojo marmurinių skulptūrų gabenimui į Didžiąją Britaniją XIX a. pradžioje, nuolaužas, gulinčias jūros dugne.

Savo nuostabai jie atrado, kad tarp laivo liekanų vis dar yra išsibarstę senoviniai lobiai.

Graikijos kultūros ministerija paskelbė savo povandeninių kasinėjimų rezultatus.

Didžioji dalis lobio buvo išgelbėta iš laivo netrukus po to, kai jis 1802 m. rugsėjį sudužo į Graikijos Kytiros salos uolas ir nuskendo.

Tačiau neseniai atlikus povandeninius kasinėjimus, pavyko surasti aukso žiedą, papuoštą vingriu gėlių raštu, porą auksinių auskarų, medinį kompasą, vyno amforą, tris šachmatų figūrėles ir įvairius daiktus, pagamintus iš medžio ir kaulų.

Partenonas Atėnuose buvo pastatytas prieš beveik 2500 metų kaip šventykla, skirta graikų deivei Atėnei. Vėliau ji buvo paversta Atėnų Mergelės Marijos bažnyčia, o dar vėliau – islamo mečete.

Remiantis populiariausia versija, lordas Elginas XVIII-XIX a. sandūroje iš Partenono pavogė daugelį marmurinių skulptūrų, ketindamas jomis papuošti savo asmeninį dvarą Škotijoje.

Tokie planai žlugo, kai dėl brangių skyrybų didikui iškilo finansinių problemų – todėl jis už 35 000 svarų sterlingų (maždaug 585 000 eurų šiandienos pinigais) pardavė marmurines skulptūras Britanijos valdžiai.

Kitoje istorijos versijoje lordas Elginas geranoriškai parvežė marmurinius dirbinius į Britaniją tikėdamasis juos išsaugoti.

Net tuo laikotarpiu, kai Europos valstybės vykdė negailestingą kolonijinę ekspansiją, Partenono plėšimas buvo įvertintas kaip labai įžūlus žingsnis.

Ginčas dėl šio įvykio tarp D.Britanijos ir Graikijos tebevyksta iki šiol.

Graikijos vyriausybė ne kartą prašė neįkainojamas senovines vertybes grąžinti atgal į Graikiją – tačiau Britų muziejus vis atmeta prašymus.

Muziejus ginasi, kad vertybių įsigijimas buvo visiškai teisėtas ir sąžiningas. Jie taip pat sako, kad sugrąžinti skulptūras į Partenoną saugiu būdu tiesiog neįmanoma.

Siekdama išsikapanoti iš aklavietės, Graikija neseniai pasiūlė Britų muziejui paskolinti naujus lobius – mainais į laikiną Partenono marmuro sugrąžinimą 2021 m., kada bus minimos Graikijos nepriklausomybės kovos pradžios 200-osios metinės. Kol kas neaišku, ar šis susitarimas pavyks.

Parenga pagal „IFL Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(7)
(2)
(5)

Komentarai ()