Dar viena sritis, kuri pradeda garsinti Lietuvą: lietuviškų palydovų kūrėjai pradeda dirbti su NASA  ()

Lietuvos įmonė „NanoAvionics“ ką tik pasirašė kontraktą su NASA dėl nanopalydovo 12U bazinės platformos kūrimo, kuri bus naudojama JAV kosmoso agentūros vykdomuose Saulės burės eksperimentuose. Ši lietuvių kuriama palydovo platforma skraidins NASA naudingąjį krovinį į Žemės orbitą.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2020-05-01 Dar viena sritis, kuri pradeda garsinti Lietuvą: lietuviškų palydovų kūrėjai pradeda dirbti su NASA  ()

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

ACS3 misijos tikslas yra sukurti ir ištestuoti Saulės bures ir ilgainiui pakeisti įprastas raketos varomąsias sistemas. Manoma, kad ateityje tokios Saulės burės bus taisomos prie nedidelių tarpplanetinių erdvėlaivių, kurie tyrinės gilųjį kosmosą, jos taip pat bus reikalingos mokslinėms misijoms, kurios truks ilgai, bet per kosmoso erdvę joms nereikės judėti greitai. 

„Visa esmė yra didelė Saulės burė, kuri padės palydovams ateityje keliauti kosmose nenaudojant kuro. Kitaip sakant, ji leis išnaudoti Saulės vėją ir kitas radiacijos formas“, – portalui lrytas.lt sakė „NanoAvionics“ vadovas Vytenis Buzas.

NASA vaizdo įrašą apie misiją galite rasti čia.

Lietuvių kompanija per visą savo gyvavimo laikotarpį jau turėjo 75 sėkmingas palydovų misijas, taip pat nemažai su palydovais susijusių komercinių projektų. 12U platformą jie kurs naujame padalinyje Ilinojuje, Pietų Karolinoje – o Saulės burė į palydovą bus integruota NASA Ames tyrimų centre.

„Mes taip pat dalyvausime burės integracijoje ir padėsime su misijos valdymu ir pačiu eksperimentu“, – pasakojo V.Buzas.

12U bazinė platforma turi tas pačias jau patikrintas posistemes, kaip ir „NanoAvionics“ M6P platforma, bet pastaroji gali gabenti tik iki 10U naudingojo krovinio, o pagal NASA reikalavimus, šiai misijai tai yra per mažai. Į platformą reikės integruoti ne tik Saulės burę, bet ir kompozitinius jos rėmus, taip pat kameras, kuriomis burę bus galima stebėti prieš ir po jo išsiskleidimo. Visas naudingas krovinys svers apie 4,6 kg.

„Pats eksperimentas yra labai įdomus. Saulės burė yra lengva ir plona, bet jos konstrukcija sudėtinga“, – sakė V.Buzas.

Pagal susitarimą, „NanoAvionics“ taip pat NASA pateiks 12U platformos modelį „FlatSat“. Anot V.Buzo, tai palydovo modelis, skirtas testavimams ir eksperimentams.

„Yra testuojama programinė įranga, ryšių įranga, tačiau dar ne galutinėje prietaiso konfigūracijoje“, – portalui pasakojo V.Buzas.

Visos „NanoAvionics“ platfromos yra sudarytos iš keleto standartinio dydžio (10x10x10 cm) vienetų. Galutinės platformos dydis skaičiuojamas pagal vienetų (angl. units) skaičių – 3U, 6U ar 12U. Pačioje platformoje jau būna integruota varomoji ir komunikacijos sistema, o pridėjus naudingąjį krovinį, ši platforma tampa palydovu. Patys nanopalydovai yra mažųjų palydovų grupė – jų svoris dažniausiai varijuoja nuo 1 iki 10kg.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(12)
(0)
(12)

Komentarai ()