Naujas tyrimas atskleidė kas yra didžiausia pandemijos varomoji jėga - daugiau nei 50 % kaltininkų yra šie žmonės  (1)

Naujas Čikagos universiteto tyrimas parodė, kad per pradinę COVID-19 protrūkio bangą Niujorke simptomai pasireiškė tik vienam iš penkių – vienam iš septynių užsikrėtusiųjų. Tyrėjų grupė nustatė, kad besimptomiai atvejai iš esmės prisideda prie koronaviruso plitimo visuomenėje, ir sudaro mažiausiai 50 proc. infekcijos „varomosios jėgos“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tyrimo rezultatai paskelbti moksliniame žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

Kai COVID-19 epidemija atkeliavo į JAV, mokslininkai pastebėjo, kad buvo labai sunku įvertinti, kokiai daliai žmonių, užsikrėtusių SARS-CoV-2, išsivystys simptomai – iš dalies taip nutiko ir dėl pradinių testavimo sunkumų.

„Esant mažoms testavimo apimtims, buvo labai sunku įvertinti skirtumą tarp atvejų, apie kuriuos nepranešta dėl testavimo nepakankamumo – ir atvejų, kurie iš tikrųjų buvo besimptomiais“, – sako pagrindinis tyrimo autorius ir Čikagos universiteto epidemiologijos doktorantas Rahulas Subramanianas. – Norėjome atsieti tuos du dalykus, ir kadangi Niujorkas buvo vienas iš pirmųjų miestų, pradėjusių skelbti per dieną atliktų testų skaičius, galėjome panaudoti juos, kad nustatytume, kiek COVID-19 atvejų buvo simptominiais“.

 

Nors esama keleto modelių, kurie nenustatytų atvejų skaičiaus ir perdavimo greičio įvertinimui naudoja epidemiologinius duomenis, tai yra pirmasis ekspertinis modelis, į kurį įtraukiami duomenys apie kasdienius testavimo pajėgumus ir testavimo apimčių pokyčius laikui bėgant – kad būtų galima gauti tikslesnį vaizdą, kokia dalis COVID-19 infekcijų dideliame mieste yra simptominės.

„Šių duomenų įtraukimas į modelį parodė, kad asmenų, kuriems pasireiškia COVID-19 simptomai, dalis yra nuo 13 proc. iki 18 proc., – sako vyresnioji tyrimo autorė ir Čikagos universiteto Louiso Blocko ekologijos ir evoliucijos profesorė Mercedes Pascual. – Nepaisant visų kitų parametrų neapibrėžtumo, galime pasakyti, kad daugiau nei 50 proc. užkrėtimų bendruomenėje nulemia besimptomiai žmonės“.

 

„Net jei besimptomiai žmonės viruso neperduoda itin efektyviai, jie sudaro maždaug 80 proc. visų infekcijos atvejų“, – sako bendraautorius ir Purdue universiteto docentas Qixinas He. – Ši proporcija gana stebina. Labai svarbu, kad visi – taip pat ir simptomų neturintys asmenys – laikytųsi visuomenės sveikatos gairių, tokių kaip kaukių dėvėjimas ir socialinis atsiribojimas – ir kad masinis testavimas būtų lengvai prieinamas visiems“.

Mokslininkai teigia, kad šie rezultatai taip pat rodo, jog visuomenės sveikatos agentūros turi viešai paskelbti savo testavimų protokolus ir apimtis, kad šiuos duomenis būtų galima įtraukti į esamus koronaviruso plitimo modelius.

Parengta pagal „SciTech Daily“.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(5)
(7)
(-2)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: