Ar naktinis išmaniųjų telefonų režimas tikrai padeda geriau išsimiegoti? Gauti rezultatai nustebino net mokslininkus ()
Jūs tikriausiai gerai žinote, kad mėlyna ekranų šviesa kenkia miegui. Galbūt vakare telefoną perjungiate į nakties režimą, kuris ekraną nudažo gelsva spalva. Bet ar tai veikia?
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Naktinį režimą turi kone kiekvienas monitorius, išmanusis telefonas ir nešiojamas kompiuteris. Jo užduotis - sumažinti ekrano išskiriamą mėlyną šviesą, kuri skatina melanopsino išsiskyrimą. Melanopsinas - tai baltymas, kuris nurodo smegenims, kad reikia išlikti žvaliems. Kadangi mėlyna šviesa labiausiai skatina melanopsino išsiskyrimą, gydytojai rekomenduoja ekranais prieš miegą nesinaudoti.
Žmonės yra labai prisirišę prie savo išmaniųjų telefonų, todėl jais naudojasi iki pat miego laiko. Elektronikos gamintojai tai pastebėjo ir nusprendė bent šiek tiek padėti naudotojams - taip ir buvo sukurti tie naktiniai režimai. Jie ekranus nudažo šiltesnėmis spalvomis, kurios neturėtų taip blaškyti miegų.
Dabar mokslininkai pakvietė 167 jaunus žmones dalyvauti naujame tyrime. Jie buvo padalinti į tris grupes. Dalyviai pirmoje grupėje prieš miegą naudojo išmanųjų telefoną su įjungtu naktiniu režimu. Antrosios grupės dalyviai taip pat prieš miegą naudojosi išmaniuoju, bet jau su išjungtu naktiniu režimu. Tuo tarpu trečioji grupė gulėsi be telefono - dalyviai nenaudojo įrenginių bent valandą prieš miegą.
Mokslininkai stebėjo dalyvių miego ritmus ir vertino jų miego kokybę. Teigiama, kad rezultatai buvo pakankamai aiškūs - naktinis režimas neturėjo jokios įtakos dalyvių miego kokybei. Tačiau tai - tik dalis istorijos.
Mokslininkai iš tikrųjų nepastebėjo jokio skirtumo tarp trijų grupių. Tai reiškia, kad ekranai apskritai neturėjo didelės įtakos dalyvių miego kokybei, nepriklausomai nuo to, ar naktinis režimas buvo įjungtas, ar išjungtas. Tai negi tai reiškia, kad prieš miegą galime laisvai naudotis telefonais, nebijodami, kad jie išblaškys mūsų mieguistumą?
Ne visai. Jei manote, kad jūsų miego kokybė yra prasta, prieš miegą reikėtų vengti ekranų. Tyrimų, patvirtinančių, kad mėlyna šviesa kenkia, yra pakankamai. Tačiau tai nėra vienintelis miegą veikiantis faktorius. Daug žmonių gulasi labai pavargę ir ekranai jų negali išblaškyti. Kiti tiesiog pripranta užmigti prie įjungto filmo. Svarbiausia - nemanykite, kad naktinis režimas turės didelės įtakos jūsų miego kokybei. Jei tikrai norite sau padėti, reikės didesnių gyvenimo būdo pokyčių.