Naujas tyrimas atskleidė, kad Kinija jau sėkmingai kontroliuoja orus - didžiausias eksperimentas pasaulyje leido išgiedrinti dangų Komunistų partijos jubiliejui  (2)

Kinijos Komunistų partija vasarą šventė šimtmečio jubiliejų. Ir dangus virš Pekino buvo giedras, taip pradžiugindamas dešimtis tūkstančių susirinkusiųjų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kinijos užmojai valdyti orus nepatinka šalies kaimynams, nes tai gali sukelti sausras. Kinija gali pasiimti lietų sau, džiovindama tokių šalių kaip Indija žemdirbius. Pernai buvo skelbiama, kad Kinijos orų valdymo programa buvo stipriai išplėsta ir 2025 metais sieks beveik 8,9 milijonus kvadratinių kilometrų.

Dabar Cinghua universiteto mokslininkai skelbia, kad vasarą Kinija šalies Komunistų partijos šimtmečio minėjimui išvalė Pekino dangų nuo debesų ir smogo. Tam panaudota technologija nėra visai nauja - debesyse sėjami sidabro jonai, kurie sutraukia drėgmę ir paskatina lietų. Po jo dangus tampa giedras.

Tai nėra pirmas kartas kai Kinija sėja debesis - tai buvo daroma gausiai prieš 2008-ųjų Pekino Vasaros olimpines žaidynes. Tiesą sakant, šį orų valdymo metodą naudoja ar bent jau bandė ir kai kurios kitos šalys. Tačiau atrodo, kad Pekino orų paruošimas jubiliejui buvo didžiausia toks eksperimentas visame pasaulyje.

Tyrime rašoma, kad liudininkai matė iš kalnų leidžiamas raketas, kurios debesyse ir sėja sidabro jonus. Liepos 1 dieną, kai žmonės matė tas raketas, oro kokybės reitingas buvo pakeistas iš „vidutinio“ į „gerą“. Vidurdienį neblogai palijo, o lietus dažnai padeda sumažinti taršą. Mokslininkai teigia, kad tai priminė dirbtinį lietų.

 

Debesų sėjimas yra kontroversiška technologija, todėl tai ir laikoma eksperimentu. Nėra tyrimų, kurie nustatytų ilgalaikį tokių veiksmų rezultatą. Kaip dirbtiniai lietų keičia įprastus orų ciklus? Ar dalelės gali pakenkti gyvajai gamtai? Ar išplėtus programą bus paveikta ir klimato kaita?

Neabejotina ir tai, kad šią technologiją galima panaudoti ir kariniais tikslais. Arba kaip spaudimo priemonę šalies kaimynams.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(15)
(7)
(8)

Komentarai (2)