Pirmą kartą medicinos istorijoje žmogui sėkmingai persodinta kiaulės širdis – tam pasitelkta ir genų inžinerija (Foto, Video)  ()

JAV gyvenantis vyras tapo pirmuoju žmogumi pasaulyje, kuriam buvo persodinta genetiškai modifikuotos kiaulės širdis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Praėjus trims dienoms po eksperimentinės 7 valandas trukusios procedūros Baltimorėje (JAV), 57 metų Davidas Bennettas jaučiasi gerai, teigia gydytojai.

Transplantacija buvo laikoma paskutine viltimi išgelbėti Bennetto gyvybę, nors kol kas neaišku, kokios jo ilgalaikės galimybės išgyventi.

Merilendo universiteto medicinos centro gydytojams JAV medicinos reguliuotojas suteikė specialų leidimą atlikti procedūrą, remdamasis tuo, kad Bennettas, sergantis lėtine širdies liga, priešingu atveju būtų miręs.

Jis buvo laikomas netinkamu žmogaus transplantacijai – tokį sprendimą dažnai priima gydytojai, kai paciento sveikata yra labai bloga.

Kiaulė, naudota transplantacijai, buvo genetiškai modifikuota, kad būtų „išmušti“ keli genai, dėl kurių Bennetto kūnas būtų atmetęs organą.

 

Daugiau nei prieš šešias savaites Davidas Bennetas buvo paguldytas į Merilendo universiteto medicinos centrą (UMMC) dėl gyvybei pavojingos aritmijos – būklės, kai širdis plaka nereguliariai.

Dėl tokios būklės vyras turėjo būti prijungtas prie širdies ir plaučių šuntavimo aparato ir laukti donoro organo transplantacijai. Tačiau vietoj to buvo panaudota genetiškai modifikuotos kiaulės širdis, todėl jis tapo pirmuoju žmogumi, kuris ją gavo.

Medikų komandai, kuri atliko transplantaciją, tai žymi ilgus metus trukusių tyrimų kulminaciją ir gali pakeisti kitų ligonių gyvenimus visame pasaulyje.

Chirurgas Bartley Griffithas sakė, kad operacija priartins pasaulį „vienu žingsniu prie organų trūkumo krizės sprendimo“. Šiuo metu JAV kasdien miršta 17 žmonių, laukiančių transplantacijos, o daugiau nei 100 000 yra laukiančiųjų sąraše.

Tęsinys kitame puslapyje:




Kiaulių širdys kaip donorės

 

Ksenotransplantacija – naudojant kitos rūšies organą – pirmą kartą buvo bandoma devintajame dešimtmetyje. Mirtina širdies liga sergančiam kūdikiui buvo persodinta babuino širdis, tačiau persodintą organą atmetė kūdikio imuninė sistema, todėl praėjus mėnesiui po procedūros jis mirė.

Tyrėjai daug sėkmingiau naudojo kiaules kaip donores, ypač kalbant apie širdies vožtuvus, kurie buvo naudojami pakeisti nefunkcionuojančius žmonių širdies vožtuvus.

Virdžinijoje (JAV) įsikūrusi „Revivicor“ eksperimentavo su genetiškai modifikuotomis kiaulėmis, kad jų organizmas negamintų cukraus, vadinamo alfa galaktoze. Kadangi žmogaus organizmas jos negamina, tai yra signalas apie svetimkūnį imuninei sistemai.

Praėjusių metų spalį bendrovė išbandė tokios genetiškai modifikuotos kiaulės inkstus su mirusiu žmogumi, kad patikrintų, ar jis gali būti naudojamas organų donorystei. Bendrovė bendradarbiavo su Merilendo universitetu, kad sukurtų suderinamas širdis.

 

Persodinta širdis buvo iš kiaulių, kurios turėjo dešimt modifikuotų genų, pagerinančių suderinamumą su žmogaus imunine sistema. Pirmieji trys genai, sukeliantys antikūnų sukeltą žmogaus imuninės sistemos atmetimą, buvo pašalinti iš kiaulės. Tada buvo įvesti šeši žmogaus genai, kurie pagerintų persodinto organo priėmimą, o kitas genas, leidžiantis augti kiaulių širdies audiniui, taip pat buvo pašalintas.

Dabar po operacijos, Bennetas kelias savaites bus stebimas įstaigoje, kad būtų įvertinta transplantacijos nauda.

Praėjusių metų liepą, Jungtinėse Valstijose taip pat pirmą kartą žmogui buvo persodinta dirbtinė širdis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(23)
(1)
(22)

Komentarai ()