Pasaulyje kylant nerimui dėl naujo koronaviruso „NeoCoV“, paaiškino, kas tai ir kiek pavojinga  (1)

Jau kurį laiką internete sklando nerimastingi pranešimai, kad atsirado „nauja koronaviruso atmaina“, vadinama „NeoCoV“, kelianti didesnę užsikrėtimo ir mirtingumo grėsmę nei ankstesnės koronaviruso, sukėlusio pasaulinę pandemiją, atmainos.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tačiau viskas kiek sudėtingiau – ir ne taip jau grėsminga, kaip gali pasirodyti.

Pranešimuose cituojamas dar nerecenzuotas tyrimas, kurį Kinijos mokslininkai šią savaitę paskelbė išankstinių publikacijų serveryje „BioRxiv“.

„NeoCoV“ iš tikrųjų nėra nauja pasaulinę pandemiją sukėlusio koronaviruso atmaina. Jis kilęs iš kito tipo koronaviruso, susijusio su Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromu (MERS-CoV).

MERS-CoV, kurio kilmė iki šiol nėra iki galo išaiškinta, yra virusas, kurį žmonėms perdavė užsikrėtę dromedarai (arabiškieji vienkupriai kupranugariai).

Šis virusas zoonotinis, t. y. gali būti perduodamas žmonėms iš gyvūnų, o užsikrečiama juo tiesiogiai ar netiesiogiai kontaktuojant su gyvūnais.

„MERS-CoV nustatytas dromedaruose keliose Artimųjų Rytų, Afrikos ir Pietų Azijos šalyse, – teigia Pasaulio sveikatos organizacija. – Iš viso nuo 2012 m. apie ligos atvejus pranešė 27 šalys, o dėl infekcijos ir su ja susijusių komplikacijų, kaip žinoma, mirė 858 žmonės“.

Organizacija priduria, kad „remiantis skirtingų viruso genomų analize, manoma, kad virusas galėjo kilti iš šikšnosparnių, o vėliau, kažkuriuo metu praeityje, buvo perduotas kupranugariams“.

PSO teigia, kad 35 proc. pacientų, užsikrėtusių MERS-CoV virusu, mirė, tačiau vis dėlto šis skaičius gali būti kiek padidintas, nes lengvi užsikrėtimo atvejai esamose priežiūros sistemose galėjo likti „neužfiksuoti“.

 

„NeoCoV“ yra MERS-CoV „giminaitis“ ir cirkuliuoja tarp šikšnosparnių. Neseniai paskelbtame tyrime Uhano mokslininkai įspėjo, kad „NeoCoV“ gali sukelti problemų, jei iš šikšnosparnių būtų perduotas žmonėms.

Atrodo, kad šio konkretaus koronaviruso žmogaus antikūnai nėra pajėgūs neutralizuoti, nors ir yra pritaikyti kovoti su SARS-CoV-2 virusu, sukeliančiu COVID-19.

Tyrime teigiama, kad yra tikimybė, jog „NeoCoV“ gali užsikrėsti ir žmonės – tačiau nėra jokių įrodymų, kad tai jau įvyko, taip pat nenurodoma, kiek užkrečiamas ar mirtinas yra šis virusas.

Laboratoriniai tyrimai taip pat rodo, kad „NeoCoV“ gebėjimas užkrėsti žmogaus ląsteles yra menkas.

 

„Prieš pradėdami nerimauti, turime pamatyti daugiau duomenų, patvirtinančių žmonių užsikrėtimą ir parodančių, koks rimtas gali būti susirgimas, – teigė Warwicko universiteto virusologijos profesorius Lawrence'as Youngas. – Tyrime keliama hipotezė, kad žmogaus ląstelių užkrėtimas „NeoCoV“ yra labai neefektyvus. Tačiau tai rodo, kad reikia būti budriems ir stebėti, kad ši koronavirusinė infekcija neišplistų iš gyvūnų (daugiausia šikšnosparnių) į žmones. Tai esminė pamoka, kurią turime išmokti ir dėl kurios reikia geriau išplėtoti žmonių ir gyvūnų infekcinių ligų tyrimus“.

Parengta pagal „The Independent“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(5)
(19)
(-14)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: