Pasiskiepijote ir persirgote COVID-19? Mokslininkai turi puikių žinių  (4)

Nauji Oregono sveikatos ir mokslo universiteto (OHSU, JAV) laboratoriniai tyrimai atskleidė daugiau nei vieną kelią į stiprų imunitetą prieš COVID-19.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naujajame tyrime nustatyta, kad dvi imuniteto formos – po vakcinacijos įvykusios proveržio infekcijos arba natūrali infekcija, po kurios seka vakcinacija – užtikrina maždaug vienodą sustiprintos imuninės apsaugos lygį.

Naujasis tyrimas paskelbtas žurnale „Science Immunology“.

„Nėra jokio skirtumo, ar užsikrėsite ir paskui pasiskiepysite, ar pasiskiepysite ir paskui persirgsite, – sako vienas iš vyriausiųjų tyrimo autorių ir OHSU Medicinos mokyklos molekulinės mikrobiologijos bei imunologijos docentas dr. Fikadu Tafesse. – Bet kuriuo atveju sulauksite tikrai labai, labai stipraus imuninio atsako – stebėtinai didelio“.

Tyrimas atliktas po gruodį paskelbto OHSU tyrimo, kuriame aprašytas itin aukštas imuninio atsako lygis po proveržio infekcijų (kai susergama nepaisant pasiskiepijimo) – vadinamasis „superimunitetas“. Šiame tyrime pirmą kartą buvo panaudoti keli gyvi SARS-CoV-2 viruso variantai – jais išmatuota proveržio atvejų kraujo serumo kryžminė neutralizacija.

Naujuoju tyrimu nustatyta, kad ar žmogus patiria proveržio infekciją, ar pasiskiepija po natūralios infekcijos, yra nesvarbu. Abiem atvejais kraujo serume išmatuotas imuninis atsakas parodė, kad antikūnai buvo vienodai gausūs ir stiprūs – bent 10 kartų stipresni – nei imunitetas, susidaręs vien tik paskiepijus.

Tyrimas buvo atliktas prieš atsirandant omikron variantui, tačiau mokslininkai tikisi, kad hibridinis imuninis atsakas bus panašus ir naujojo varianto atveju.

„Tikimybė užsikrėsti proveržio infekcijomis yra didelė, nes šiuo metu aplink mus itin daug virusų, – sako F.Tafesse. – Tačiau pasiskiepydami užimame geresnes pozicijas. O jei užsikrėsime virusu, patirsime lengvesnę ligą ir galiausiai turėsime šį superimunitetą“.

Mokslininkai į tyrimą įtraukė 104 žmones – visus OHSU darbuotojus, kurie buvo paskiepyti „Biontech“/„Pfizer“ vakcina – ir kruopščiai suskirstė juos į tris grupes: 42 žmones, kurie buvo pasiskiepiję ir nepersirgo COVID-19, 31 žmogų, kuris pirma persirgo, o paskui pasiskiepijo ir 31 žmogų, kuris pirma pasiskiepijo, o tada persirgo. Fiksuodami amžių, lytį ir laiką nuo skiepų iki užsikrėtimo, tyrėjai paėmė kiekvieno dalyvio kraujo mėginius ir paveikė juos trimis gyvo SARS-CoV-2 viruso variantais.

 

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad abiejose „hibridinį imunitetą“ turinčiose grupėse imuniteto lygis buvo didesnis – palyginus su vakcinuotųjų grupės, kuri nepatyrė infekcijos, imunitetu.

Kelias į endeminį COVID-19

Naujos išvados rodo, kad šiuo metu, kai visame pasaulyje cirkuliuoja itin užkrečiamas omikron variantas, kiekviena nauja proveržio infekcija gali priartinti pandemijos pabaigą.

„Manyčiau, kad šiuo metu daugelis pasiskiepijusių žmonių užsikrės proveržio infekcijomis, taigi įgaus hibridinį imunitetą“, – sako vyresnysis tyrumo bendraautorius ir OHSU Medicinos mokyklos molekulinės mikrobiologijos bei imunologijos, o taip pat medicinos (infekcinių ligų) docentas, medicinos mokslų daktaras Billas Messeris.

 

Laikui bėgant virusas susidurs su vis didėjančiu žmonių imunitetu.

OHSU mokslininkai teigia, kad jie netyrė kelių natūralios infekcijos ciklų – nors atsižvelgiant į tai, kad milijonai žmonių Jungtinėse Amerikos Valstijose ir visame pasaulyje yra visiškai nepasiskiepiję, daugelis žmonių greičiausiai pateks į šią kategoriją. Plintant labai užkrečiamam omikron variantui, daugelis nepasiskiepijusių žmonių, kurie anksčiau buvo užsikrėtę naujuoju koronaviruso, greičiausiai vėl susidurs su juo.

Ankstesni tyrimai atskleidė, kad šios grupės imuninis atsakas yra daug įvairesnio (t. y. ne vienodai stipraus) lygio nei pasiskiepijusiųjų, sako B.Messeris.

„Galiu garantuoti, kad toks imunitetas bus nevienodas, kai kurie žmonės įgis imunitetą, lygiavertį skiepams, bet dauguma ne, – sako jis. – Ir nėra jokio būdo, išskyrus laboratorinius tyrimus, sužinoti, kas kokį imunitetą įgyja. Skiepijantis tikimybė, kad bus užtikrintas geras imuninis atsakas, yra daug didesnė“.

 

Vyresnysis bendraautorius daktaras Marcelas Curlinas tam pritaria.

„Imunitetas, kilęs vien iš natūralios infekcijos yra nepastovus. Vieni žmonės turi stiprų atsaką, kiti – ne, – teigia M.Curlinas, kuris yra OHSU Medicinos mokyklos medicinos docentas (infekcinės ligos), o taip pat OHSU profesinės sveikatos direktorius. – Tačiau skiepijimasis kartu su imunitetu, kilusiu iš natūralios infekcijos beveik visada suteikia labai stiprią imuninę reakciją“.

„Šie rezultatai kartu su mūsų ankstesniais darbais rodo, kad SARS-CoV-2 gali tapti ne pasauline pandemija, o dažniausiai lengva endemine infekcija, panašia į sezoninę kvėpavimo takų infekciją“, – apibendrina mokslininkas.

Parengta pagal „SciTechDaily“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(16)
(9)
(7)

Komentarai (4)