Antarktidoje surastas aktyvus poledinis ugnikalnis – naujos mintys dėl spartaus ledynų tirpimo (1)
Mažėjant Antarktidos ledo sluoksniui šis pietinis žemynas susilaukia vis didesnio mokslininkų ir tyrinėtojų dėmesio. Sumažėjęs ledo storis jautriai aparatūrai leidžia „pažvelgti“ ten, kur iki šiol mokslas nebuvo įkišęs savo nosies. Tad nekeista, jog daugėja naujų pranešimų apie Antarktidos gelmių paslaptis. Štai dabar mokslininkai aptiko naują ugnikalnį, kuris po truputi „bruzdena“ ir kaina amžino įšalo žemę iš apačios.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Mes įsitikinę, jog šis išsiveržimas buvo pats didžiausias šiame kontinente per pastaruosius 10 tūkstančių metų“, - kalbama BAS spaudos pranešime.
Mokslininkai mano, jog dabartinis ugnikalnio aktyvumas yra vienas iš faktorių, skatinančių greitą ledyno tirpimą.
Šis atradimas paskatino mokslininkus susimąstyti apie kitų požeminių ugnikalnių įtaką atšilimui – galbūt geoterminė energija šildo povandenines Pietų ašigalio sroves ir taip skatinamas bendras ledynų tirpimas. Tačiau įrodyti tokių ugnikalnių egzistavimą ne taip paprasta – dalis jų pėdsakų iškeliavo kartu su atskilusiais aisbergais ir pranyko jūros gelmėse. Bet kokiu atveju, šis atradimas dar kartą įrodo, jog klimato kaita yra kompleksinis procesas ir kokios dedamosios yra lemiamos, o kokios pagalbinės – pasakyti dar labai sudėtinga.
Plačiau galite paskaityti žurnale Nature Geoscience mokslininkų publikuotame straipsnyje.