Istorinio energetikų projekto intriga: ar jis kada nors atsipirks? (2)
Energetiniai ištekliai – bene dažniausia karinių konfliktų priežastis. Neseniai pasirodė žinių, kad karo zona tapęs Slovjanskas (Ukraina) Rusiją vilioja didžiuliais skalūnų dujų ištekliais. Nesutarimų dėl naftos ir dujų klodų tolimuose Šiaurės regionuose jau kilo tarp JAV, Rusijos ir Norvegijos. Tačiau ne visi energetiniai projektai pateisina lūkesčius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Projektą stabdė gamtos ir buities sąlygos
Su kokiomis problemomis susidūrė šio projekto vystytojai? Pasirodo, kad projektą branginti ir stabdyti gali labai buitiška priežastis – darbuotojų gyvenamoji vieta. 2005 metais buvo nuspręsta, kad reikia apgyvendinti darbuotojus šalia darbų vietos. Žinoma, tai galėjo pakenkti jų sveikatai, o plano pakeitimai kainavo daug laiko. Rezultatas – pradėta smarkiai atsilikti nuo darbų grafiko.
Už darbuotojų mobilumą teko mokėti. O kainos augo neatsigręždamos atgal – nuo 10 mlrd. dolerių iki daugiau nei 40 mlrd dolerių. Ir tai dar ne pabaiga.
Vamzdynų suvirintojų darbas nenutrūkdavo ir esant milžiniškam šalčiui. Na, o orui sušilus, vamzdžiai sutrūkinėjo ir dabar tiesiog reikalauja remonto.
Naftos gavybos įrangos paslaugų kompanijos „Schlumberger“ duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį naftos tyrinėjimų ir produkcijos išlaidos išaugo 400 proc., nors naftos pardavimai išaugo tik 15 proc.
Taip yra todėl, kad lengvai išgaunamos naftos daugiau nėra. Naftos kompanijos išleidžia daugiau, kad išgautų tokį pat kiekį kaip ankščiau. Be to, rinkai dabar nereikia tiek naftos nei, tarkim, prieš kelis dešimtmečius. Todėl ekspertai klausia, ar Kašganas buvo vertas tokiu investicijų?