Netikėta žinia: kai kurie „Windows 10“ naudotai „palikti ant ledo“ ir nebegauna atnaujinimų  ()

Kai „Microsoft“ pristatė operacinę sistemą „Windows 10“, kartu buvo pasiūlytas ir visiškai naujas požiūris į operacinės sistemos atnaujinimus: „Windows“ tapo nebe produktu, o paslauga, o „Microsoft“ vartotojams pažadėjo nenutrūkstamą atnaujinimų srautą į tuos pačius kompiuterius, kuriuose niekada nebereikės diegti naujos operacinės sistemos. Tačiau tokiame modelyje slypi ir ganėtinai rimtas trūkumas, rašo „Ars Technica“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Su „Windows 10“ pristatymu (ir, žinoma, įsidiegimu į kompiuterį) baigėsi laikai, kai žmonės įstrigdavo praeityje su senomis „Windows“ versijomis: jeigu turi naują operacinę sistemą, vadinasi, ji nauja bus visą laiką.

Per amžius (ar bent jau kol egzistuos „Microsoft“). Bet mažomis raidėmis „Windows 10” naudojimo sąlygose parašyta: atnaujinimus gausite tik „įrenginio palaikymo laikotarpiu“.

„Senovinė“ operacinių sistemų atnaujinimo praktika, kuomet kas maždaug trejus metus buvo išleidžiama akivaizdžiai patobulinta sistema, reikalavusi nemažų investicijų, turėjo akivaizdžių trūkumų.

Vienas iš rimtesnių – žmonės dėl to investicijų poreikio neretai nuspręsdavo ir toliau naudotis senesne „Windows“ sistema.

Tai kelia nemažai problemų ir kibernetinio saugumo atžvilgiu (senesnėse „Windows“ sistemose yra mažiau saugumo atnaujinimų ir papildomų funkcijų), ir apsunkinamas programuotojų darbas (dėl to senesni programavimo įrankių rinkiniai yra populiaresni už naujus, nors ir kur kas tobulesnius).

Kita vertus, senos sistemos siūlė ir tam tikrų akivaizdžių privalumų, lyginant su naujomis: kiekviena nauja „Windows“ sistema, kuri pati savaime nebuvo pigi (nors programinės įrangos piratavimo šalininkai pasakytų kitaip), atkeliaudavo su tam tikru reikalavimų techninei įrangai rinkiniu: paprastai naujesnėse „Windows“ sistemose minimalių reikalavimų sąrašuose buvo nurodoma vis daugiau atminties, reikalaujamos kai kurios konkrečios naujesnės procesorių funkcijos, didesnis laisvos atminties kiekis.

Be to, jeigu jau „Windows“ kokiame nors kompiuteryje veikdavo, tai vartotojas galėjo būti užtikrintas, kad tam tikrą laiką tikrai gaus saugumo atnaujinimus – anksčiau galiojo „5+5“ palaikymo politika, reiškianti, kad penkerius metus kūrėjas teiks funkcinius ir saugumo atnaujinimus, o dar penkerius – tik saugumo atnaujinimus.

Žinoma, tai, kiek tiksliai tų palaikymo metų konkretus vartotojas gaudavo, priklausė nuo to, kiek laiko po sistemos išleidimo ją įsigydavo, tačiau palaikymo pabaigos data būdavo iš anksto žinoma.

Su „Windows 10“ padėtis pasikeitė – senosios palaikymo politikos nebeliko. Dabar turintiems „Windows 10“ funkciniai ir saugumo atnaujinimai siunčiami neribotą laiką. Kurį visgi riboja „įrenginio palaikymo“ sąlyga.

Panašu, kad jau aiškėja pirmosios šio apribojimo aukos. „ZDNet“ žurnalistas Edas Bottas išsiaiškino, kad kompiuteriai, pagaminti naudojant „Intel Clover Trail Atom“ procesorius (dažniausiai tai – patys pigiausi, nedidelio našumo procesoriai, kurių pagrindu kompiuteriai buvo gaminami 2012-2015 metais) nebeturi galimybės įsidiegti „Windows 10 Version 1703“ (labiau žinomo kaip „Creators Update“) atnaujinimo.

Bandant atnaujinti sistemą gaunamas toks klaidos pranešimas: „Windows 10“ yra nebepalaikoma šiame kompiuteryje“.

Didžioji dalis kompiuterių, pagamintų su šiais procesoriais, buvo su iš anksto įdiegta „Windows 8“ arba „Windows 8.1“ operacine sistema. Jeigu jų savininkai nusprendė ir toliau naudoti senąją operacinę sistemą, jiems galioja ir senoji „5+5“ sistemos palaikymo politika – saugumo atnaujinimus jie gaus iki 2023 m. spalio 1 d.

Tačiau šie kompiuteriai buvo vertinami kaip „suderinami su „Windows 10“, todėl sistemą juose pirmus metus po „Windows 10“ išleidimo buvo galima atsinaujinti nemokamai.

Ir visi, kurie pasinaudojo tokia galimybe, buvo „palikti ant ledo“: kiekvienas „Windows 10“ atnaujinimas saugumo priedus gauna tik 18 mėnesių po išleidimo, tad „Clover Trail“ kompiuteriai iš palaikymo ciklo bus pašalinti pačioje 2018 metų pradžioje. Po to jiems nebus siunčiami apskritai jokie naujiniai.

Tiesa, vienas iš šiuos procesorius į savo kompiuterius montavusių gamintojų – „Acer“ – skelbia, kad apribojimai yra laikini.

Savo pranešime jie rašo:

Šie „Intel Clover Trail“ procesoriai šiuo metu nepalaiko „Windows 10 Creators Update“ atnaujinimo:

Atom Z2760

Atom Z2520

Atom Z2560

Atom Z2580

„Microsoft“ dirba su mumis kuriant suderinamas tvarkykles, leisiančias apeiti šį nesuderinamumą. Jeigu įsidiegsite „Windows 10 Creators Update“, tokiuose kompiuteriuose gali būti visiškai nerodomos piktogramos ir tekstas arba jie gali būti atvaizduojami kaip vienspalviai stačiakampiai. Jeigu jau įsidiegėte „Creators Update“ ir susidūrėte su sunkumais, kompiuterį į ankstesnę būseną galite grąžinti naudojant padėties atstatymo funkcijas.

Taigi, kompiuteriai su šiais procesoriais ilgainiui gali gauti ir „Creators Update“, tokiu būdu sugrąžinant juos ant atnaujinimų bėgių ir išplečiant palaikymo periodą.

Tiesa, praėjus net keliems mėnesiams po „Creators Update“ išleidimo šie kompiuteriai negavo jokių naujų tvarkyklių ir padėtis nepasikeitė. Tad kompiuteriai ir toliau kybo palaikymo požiūriu neaiškioje padėtyje.

Manoma, kad konkrečiai šiuo atveju daugiausiai problemų kelia šiuose procesoriuose sumontuotas grafikos procesorius – jį kūrė ne „Intel“, o „Imagination Technologies“.

Vėlesniuose „Intel Atom“ procesoriuose jau buvo naudojamas pačių „Intel“ sukurtas grafikos procesorius – dėl tokio sprendimo tolesnis jų palaikymas bus paprastesnis.

Kad ir koks būtų tolesnis šių kompiuterių likimas, tokios situacijos atsiradimas aiškiai parodo „Windows“ sistemos kaip paslaugos modelio trūkumus. Daugelio įrenginių palaikymo trukmė yra neapibrėžtas dalykas, o kai kurie „Windows 10“ naudotojai gali nukentėti dėl to, kad seną sistemą su ilgu palaikymo laikotarpiu nemokamai iškeitė į naują.

Aut. teisės: 15min.lt
(34)
(0)
(34)

Komentarai ()

Susijusios žymos: