ESO testuoja pirmąjį Lietuvoje reaktyvios galios moduliatorių: vos tik įjungė – iškart davė teigiamą efektą  (1)

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) kartu su „Ignitis grupė“ įsteigtu Inovacijų centru testuoja naujas įtampos reguliavimo technologijas, kurios leistų elektros skirstomųjų tinklų įtampą valdyti lanksčiai. Testuojama sistema, kuri atskirai kiekvienoje elektros tinklo fazėje automatiškai reguliuoja įtampą, pasinaudodama reaktyviosios galios moduliatoriais. Esant poreikiui galima padidinti arba sumažinti įtampos vertę tinkle, taip užtikrinant sklandų vartotojų įrenginių veikimą. Atlikdama šį pilotinį projektą, bendrovė ieško visame pasaulyje inovatyviausių sprendimų būdų ir taiko juos Lietuvoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Palaikyti elektros energijos įtampą tiksliuose rėžiuose svarbu, nes jai nukritus vartotojams gali sutrikti buities prietaisų veikimas, įtampai pakilus – gali atsijungti prie tinklo prijungti generacijos šaltiniai – gaminančių vartotojų jėgainės. Įprastinė įtampa šalies tinkluose siekia 230V, o jos leistinas nukrypimas – ± 10 proc.

Įtampos svyravimas tinkle yra neišvengiamas procesas, kurį sukelia netolygus atskirų fazių apkrovimas ir apkrovimo kitimas, tačiau ypatingai dideli svyravimai tinkle pasireiškia labiau nutolusiose vietovėse, kur ESO tinklo pralaidumas dažnesniais atvejais yra ribotas. Tokius svyravimus dar labiau padidina energiją generuojantys klientų šaltiniai. Kitaip tariant, tinklas yra pritaikytas vartojimui, o ne gamybai.

Staigų įtampos kritimą gali sukelti vienu metu prie tinklo prijungtas didelis kiekis galingų prietaisų, pavyzdžiui, žiemą, kai daugelis ima naudoti šilumos siurblius ir elektrinius šildytuvus. Panaši situacija gali nutikti ir namuose, kai vienu metu įjungiami keli daug energijos vartojantys buitiniai prietaisai. Įtampos svyravimus geriausiai parodo elektros lemputės – jos mirksi, ima blausiau ar ženkliai ryškiau nei įprastai šviesti.

 

Jei tinklas yra ne itin pralaidus ir jame įjungiamas gaminantis vartotojas, gali kilti iššūkių su kylančia įtampa tinkle. Tai dažnai pajaus patys gaminantys vartotojai, nes pakilus įtampai tinkle, pakyla įtampa ir vidiniame, vartotojo tinkle, o tuomet gali įsijungti apsaugos ir atjungti saulės ar vėjo elektrinę.

ESO testuojami inovatyvūs sprendimai, pagal jų skelbiamas charakteristikas, leidžia spręsti tokias problemas tikslinėse vietovėse. Tai pagerina elektros energijos kokybę vartotojams ir tuo pačiu leidžia pavėlinti visos tinklo dalies rekonstrukciją.

Šiuo metu reaktyvios galios moduliatorius pavadinimu „EcoVAR“ yra testuojamas 2 km žemos įtampos linijoje prie Baltosios Vokės, kur yra gaminančių vartotojų. Tik įjungus sistemą, buvo pastebimas teigiamas rezultatas – įtampos svyravimai tinkle sumažėjo. Moduliatorius bus testuojamas iki vėlyvo rudens, siekiant pamatyti, kaip jis susitvarkys su saulės elektrinės iššūkiais, ypač vasaros – intensyviausiu saulės energijos generavimo periodu.

 

Atlikus pilotinį projektą bus apibendrinami bei išanalizuoti projekto rezultatai, taip pat bus priimami sprendimai dėl atitinkamos technologijos plataus taikymo ekonominio racionalumo. ESO yra atlikusi rinkos konsultacijas ir toliau bendradarbiauja su įrangos ir naujų technologijų kūrėjais, kurie padėtų spręsti skirstomojo tinklo problemas atsirandančias dėl sparčiai augančios paskirstytos generacijos iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(14)
(3)
(11)

Komentarai (1)