„Ar tai buvo balandžio 1-osios pokštas?“ Vokiečiai tyčiojasi iš Putino grasinimo nutraukti dujų tiekimą, Kremliaus reakcija jau kelia juoką (2)
Rusija buvo priversta žengti žeminantį žingsnį, Vokietijos apžvalgininkams suabejojus, ar Vladimiro Putino grasinimai užsukti dujų vamzdį Europai buvo „tik balandžio 1-osios pokštas“.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Rusija buvo priversta atsisakyti savo grasinimo nedelsiant nutraukti dujų tiekimą Europai. „France24“ žurnalistas Nickas Spiceris pastebėjo, kad daugelis Vokietijos gyventojų svarsto, ar grasinimas buvo tik „balandžio 1-osios pokštas“, nes dujų tiekimas nesustabdytas.
Daugelis ES narių tebėra „suglumę“ dėl grėsmės, nes ekspertai teigia, kad toks žingsnis pakenktų Rusijai nemažiau nei Europai.
Spiceris, dirbantis iš Berlyno, „France24“ žiūrovams sakė: „Jei šiandien buvo ketinta atjungti dujų tiekimą, tai buvo balandžio 1-osios pokštas, nes tai neįvyksta.“
„Jie į grėsmę žiūri rimtai, bet manau, kad Vokietijos, Prancūzijos ir kitų Europos šalių vadovai suvokia, kad tai, kas gresia, yra šiek tiek beprasmiška.“
„Putinas reikalavo, kad Europos šalys už rusiškas dujas mokėtų rubliais, atsidarytų sąskaitas „Gazprom“ banke. Tai išlaikytų rublio kursą. Tačiau pagrindinis tikslas yra parodyti pasipriešinimą Vakarams.“
Štai, ką Maskva nori parodyti Rusijos žmonėms – kad jie, nors ir yra baudžiami sankcijomis, patys sankcijų netaiko.
Jis tęsė: „Ekspertai sako, kad tai būtų geras būdas šaudyti sau į koją. Nuo Putino karo pradžios Vokietija nusprendė iki 2024 m. vidurio visiškai nutraukti rusiškų dujų naudojimą, ir taip galvojama visoje Europoje. Jei užsuktų čiaupus, dujų būtų likę dar keliems mėnesiams ir Rusijai reikėtų tas dujas kur nors padėti.“
„Jei užsuktų dujų tiekimą į Europą, dujų rezervuarai turėtų bėdų. Tai nėra naudinga dujų telkiniams. Rusijai tai būtų niokojantis sprendimas“.
Tą pačią dieną Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas patvirtino, kad prezidento Putino įsakymas dėl mokėjimo už dujas tik rubliais atidėtas.
Jis sakė: „Mokėti už faktinius pristatymus, kurie šiuo metu vyksta, šiandien mokėti nereikia. Putino įsakymas turėtų įsigalioti kažkur antroje balandžio mėnesio pusėje ar net gegužės pradžioje.“
Vienas aukšto rango ES diplomatas sakė, kad ES „vis dar yra šiek tiek sutrikusi“ dėl Kremliaus nurodymo.
Diplomatas pridūrė: „Labai tikėtina, kad net Rusijos administracijos žmonės nežino apie Putino tikslus“.
Italijos Ekologijos ministras Roberto Cingolani valstybiniam transliuotojui RAI sakė, kad įsakymas neturės didelės įtakos Europai.
Jis sakė: „Jei viskas išliktų taip, apskritai daug kas nepasikeistų“.
Europos Komisija, demonstruodama Europos vienybę, paragino valstybes nares ir dujų bendroves nepaisyti prezidento Putino reikalavimų.
Atstovas spaudai sakė: „Pasirašytų sutarčių turi būti laikomasi. 97 procentai atitinkamų sutarčių aiškiai numato mokėjimą eurais arba doleriais.“
„Įmonės, turinčios tokias sutartis, neturėtų tenkinti Rusijos reikalavimų“.
Vienas Europos dujų prekybininkas „Reuters“ sakė: „Jei Putinas išjungs dujas, tai gali būti tik palyginti trumpam laikui. Jam reikia mūsų pinigų ir jis negali nukreipti visų gamtinių dujų kitur.“