Naudingi patarimai. Taupykim laiką ir nervus: kaip susikurti kompiuterio slaptažodžio atkūrimo raktą
(4)
Kad mus gali pavesti dabartiniai elektroniniai sprendimai, programinė įranga ar tas pats kompiuteris tikriausiai teko įsitikinti kiekvienam. Na ir tikriausiai daug kas gali pasakyti, kad vienintelis, kuriuo visiškai pasitikiu – esu aš pats. Vis dėlto net ir mes, žmonės, esami linkę klysti, užmiršti faktus, o kartais net ir savo prisijungimo slaptažodžius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Žinoma, užmiršus slaptažodį prie tam tikro tinklalapio, jį atkurti bus visiškai paprasta. Tačiau ar pagalvojote kaip reikėtų elgtis jeigu kada nors pamirštumėte prisijungimą prie savo kompiuterio naudojančio „Windows 7“ arba „Windows 8/8.1“ operacinę sistemą? Pasirodo šią galinčią kilti problemą korporacija „Microsoft“ yra apgalvojusi, tačiau apie jos egzistavimą „Windows“ platformose žino retas.
Nors interneto platybėse tikrai galite rasti galybę trečiųjų šalių programinės įrangos, kuri tiesiog siūlys „nulaužti“ naudojamą „Windows“ prisijungimo slaptažodį, „Microsoft“ tiesiog pataria naudoti visiškai legalią pačioje operacinėje sistemoje integruotą funkciją. Vienintelis reikalavimas – iš anksto suvokti, kad potencialia slaptažodžio pamiršimo rizika reikia pasirūpinti dar prieš įvykstant šiam faktui.
Viskas ko jums reikia, kad visuomet galėtumėte jaustis užtikrinti dėl savo „Windows“ operacinės sistemos slaptažodžio – nedidelės talpos ir galbūt jau nenaudojamo „USB“ rakto. Šiuo atveju papildomai galima pabrėžti dar ir tai, kad „Windows 8/8.1“ platformų naudotojams čia aptariamas prisijungimo atkūrimo slaptažodžio būdas yra tinkamas tik tuomet, jeigu jie prie operacinės sistemos jungiasi naudodami lokalią paskyrą, kuri nėra susieta su internetine „Microsoft Account“ paskyra.
Taigi, kai jau turite prie kompiuterio prijungtą šiam „Windows“ funkciniam sprendimui dedikuotą „USB“ atmintinę, jums tereikia nueiti į „Control Panel“ nustatymus bei ten susirasti „User Accounts and Family Safety“ subkategoriją. Čia reikia pabrėžti tai, kad subkategorija „User Accounts and Family Safety“ yra matoma tik tuomet, jeigu „Control Panel“ lange yra įjungta nustatymų peržiūra pagal kategorijas. Priešingu atveju „Control Panel“ lange ieškokite ne „User Accounts and Family Safety“, bet tiesiog „User Accounts“ subkategorijos.
Visi tie, kurie yra pasirinkę rikiavimą pagal kategorijas, atlikus aukščiau aptartus veiksmus dabar taip pat matys „User Accounts“ pasirinkimą. Būtent jį pasirinkus naujai atsivėrusiame lange kairėje pusėje viršuje matysite pasirinkimą „Create a password reset disk“. Tuo tarpu visi tie, kurie „Control Panel“ naudoja aukščiau aptartą kitą rikiavimo būdą, „Create a password reset disk“ pasirinkimo galimybę matys ir be šio papildomo veiksmo.
Toliau vadovaujantis naujame lange atsivėrusio vedlio (angl. wizard) reikalavimais, reikia paspausti „Next“ bei iš sąrašo pasirinkti „USB“ raktą, kurį prie kompiuterio prijungėte dar prieš pradedat atlikti šiuos veiksmus. Priešingu atveju, jeigu „Windows“ sistema neras prijungto „USB“ rakto, ekrane pasirodys klaidos pranešimas, reikalaujantis jį prijungti, kad būtų galima tęsti tolimesnius veiksmus.
Iš karto po „USB“ rakto pasirinkimo paspaudus „Next“ būsite paprašyti įvesti esamą prisijungimo prie naudojamos „Windows“ paskyros slaptažodį. Visgi jeigu šiuo metu nenaudojate jokio slaptažodžio, šį laukėlį palikite tuščią ir vis tiek spauskite „Next“. Čia iš karto galima pabrėžti tai, kad „USB“ raktas, kurį kuriate yra universalus visiems atvejams, o dabartinis prisijungimo slaptažodis niekuo nesusijęs su tolimesniu jo panaudojimu. Kitaip sakant jį bus galima panaudoti nepriklausomai nuo to, kiek kartų pakeisite prisijungimo prie „Windows“ paskyros slaptažodį.
Galiausiai, kai „USB“ rakto kūrimas bus baigtas, matysite užrašą „100% complete“, o tada pakaks paspausti „Next“ ir „Finish“. Štai ir viskas, jūsų prisijungimo prie „Windows“ sistemos slaptažodžio atkūrimo „USB“ raktas yra paruoštas naudojimui.
Šiuo atveju svarbu pabrėžti tik tai, kad kiekvieną kartą kuriant naują „USB“ raktą, senajame saugoma informacija nustoja galioti, t.y. „Windows“ sistema visuomet pripažįsta ir slaptažodžio atkūrimui leidžia naudoti tik paskutinės vedlio konfigūracijos metu „USB“ rakte sugeneruotą userkey.psw rinkmeną.
Norint pasinaudoti šiuo atkūrimo USB raktu galima tada, jei jungiantis prie „Windows“ operacinės sistemos bent vieną kartą būna neteisingai įvestas prisijungimo slaptažodis. Tuomet prie slaptažodžio įvedimo laukelio apačioje pastebėsite atsiradusį papildomą užrašą „Reset password“, kurį paspaudę galėsite pasinaudoti anksčiau sukurtu USB raktu bei taip pakeisti savo vartotojo prisijungimo prie „Windows“ sistemos seną slaptažodį.
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.