Padangų keitimas prabangiausiems: 5 tūkst. eurų – ne riba  (0)

Prieš žiemos sezoną papildomai užsidirbti norinčiam servisui daug įrangos nereikia, užtenka padangų montavimo stendo, balansavimo staklių, kompresoriaus, pneumatinio rakto ir keleto laužtuvų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tačiau jei esi įgaliotas gamintojo atstovas ir dirbi pagal nurodytus standartus, viskas yra gerokai sudėtingiau.

Lrytas.lt apsilankė šią vasarą Vilniuje duris atvėrusiame oficialiame „Porsche“ servise. Čia padangas keisti atvažiuoja sportinių ir prabangių automobilių savininkai, o darbas organizuojamas pagal griežtą vokišką tvarką.

Jei turite 15 metų senumo „Volkswagen Golf“, įprastai pats skambinate į servisą ir rezervuojate laiką, kada galėtumėte atvykti. Tačiau, jei vairuojate „Porsche“, patys sulauksite skambučio ir priminimo, kad atėjo laikas keisti padangas.

Pats įvažiavimas į servisą tuo pat metu yra ir tiesioginio priėmimo zona, kurioje pakeliamas ir kartu su klientu apžiūrimas automobilis. Po to taip pat patikrinami stabdžiai ir amortizatoriai. Priklausomai nuo modelio, tai trunka nuo 7,5 iki 15 minučių.

Šis patikrinimas nekainuoja, o tai lietuviams aktualu. Kaip pasakojo „Modus“ grupės servisų tinklo vystymo direktorius Laurynas Sivilevičius, „Porsche“ vairuotojai išlaidas linkę skaičiuoti nemažiau nei kitų automobilių savininkai.

Įvažiuoja tik švarūs

Įvažiavime taip pat įrengta automatinė valstybinių numerių nuskaitymo sistema. Ji leidžia fiksuoti, kada automobilis įvažiavo į servisą, kada iš jo išvažiavo, kiek laiko stovėjo.

Darbai organizuojami automatinėje planavimo sistemoje. Susidaro nenutrūkstama grandinė, pagal kurią kiekvienas darbuotas atlikęs užduotį turi pažymėti tai programoje.

Į „Porsche“ servisą įleidžiami tik švarūs automobiliai. Net jei atvažiavote tik pasikeisti padangų, o automobilis purvinas, iš pradžių jis bus varomas į plovyklą.

Taip palaikoma švara, taip pat išvengiama kėbulo subraižymų naudojant apsauginę plėvelę.

Servise įrengti hidrauliniai keltuvai be kolonų, kurių agregatai sumontuoti po žeme. Tai leidžia palengvinti mechanikams priėjimą prie automobilio.

Iš kiekvienos pusės įrengtos nuo lubų besileidžiančios energetinės stotelės, teikiančios ne tik elektrą, bet ir suslėgtą orą.

Mechanikai apie pradėtos operacijos pradžią ir pabaigą žymi darbo vietoje esančiuose kompiuteriuose.

Taip pat, „Porsche“ nurodo konkrečias laiko normas, kiek ilgiausiai gali trukti konkretaus modelio padangų komplekto keitimas.

Brangus komplektas

Pavyzdžiui, 20 colių skersmens padangų komplektas „Panamera“ sedanui turi būti pakeistas per 1,66 valandos. Jei tai nutinka dėl mechaniko kaltės, už papildomą laiką klientas nemoka. Maksimalus gamintojo nurodomas padangų keitimo laikas bet kokiam modeliui negali viršyti 2,5 valandos.

Valandinis ratų keitimo įkainis Vilniaus servise yra 32,74 euro, taigi „Porsche“ klientas už padangų keitimo darbus gali sumokėti iki 81,85 euro.

Gerokai didesnės išlaidos laukia mokant už pačias padangas. Jas servisas perka tiesiai iš gamintojų, tačiau „Porsche“ modeliams siūlomos mažiausios padangos yra 18 colių skersmens, o tai jau brangus produktas.

Pavyzdžiui, viena 18 colių „Dunlop Winter Sport 3D“ padanga kainuoja 230 eurų. Tačiau jos tinkamos tik mažesnės galios variklius ir atitinkamai mažesnio skersmens stabdžių diskus turintiems modeliams.

R.Kupčikas atkreipė dėmesį, kad visos „Porsche“ padangos turi turėti „N“ homologacijos indeksą.

Antras ratų komplektas naujam „Porsche“ yra rimtas pirkinys. Tarkime, 20 colių skersmens žieminiai ratai „Macan“ visureigiui kainuoja 5626,50 euro. Maždaug tiek pat, kiek ir vidutinis lietuvio automobilis.

Mechanikai ratų nekilnoja

Kadangi didelių išmatavimų ratai yra sunkūs – 21 colio skersmens ratlankis su padanga sveria 30,5 kg – „Porsche“ servise naudojamas specialus pneumatinis prietaisas jiems nukelti. Taip pasiekiama triguba nauda – nuo pažeidimų apsaugoti brangūs ratlankiai ir stabdžių diskai, o mechanikai saugo nugaras.

Jiems darbą palengvina ir montavimo staklės, kurios pačios užsikelia ratą ant platformos. Serviso darbuotojui tereikia jį pastūmėti per transportavimo ritinius. Padangų montavimas atliekamas su hidrauline įranga.

Metaliniai montavimo strypai čia nereikalingi, nors viena jų kaip kraštutinė priemonė prie staklių yra.

„Staklės turi daug vadinamųjų „kojų“ – jomis padanga iš vienos pusės spaudžiama, o iš vidaus užkabinama, todėl metalinių strypų, su kuriais galima subraižyti ratlankius čia naudoti nereikia“, – sakė R.Kupčikas.

L.Sivilevičius atkreipė dėmesį, kad du ar trys žmonės su metaliniais strypais 10 colių ar platesnę padangą montuotų ilgiau, nei galbūt ne itin greitai, tačiau tiksliai veikiančios hidraulinės staklės.

Balansavimo stendas „Porsche“ servise taip pat ne bet koks. Jis turi frikcine medžiaga padengtą ritinį, kurį priglaudus prie rato imituojamas padangos sukibimas su keliu. Tai leidžia balansuojant ratą atsižvelgti ir į apkrovas bei riedėjimo nuostolius.

Neįprastas balansavimas

R.Kupčikas pažymėjo, kad norint optimaliai subalansuoti ratą, reikia žinoti sunkiausią padangos ir ratlankio vietą. Jei daugumoje servisų padangos montuojamos bet kaip, o vėliau stendas parodo sunkiausią viso rato vietą, tai „Porsche“ tai atliekama kitaip.

Balansuojant padangą atsižvelgiama netgi į tai, koks turi būti jos slėgis.

Kitas svarbus aspektas – atskirai fiksuojamos padangos ir ratlankio sunkiausios vietos gali viena kitą kompensuoti. Todėl įprastas darbas „Porsche“ servise yra „padangų persukimas“, t. y. pakartotinis jos montavimas taip, kad minėtos masės viena kitą atsvertų ir reikėtų mažiau klijuoti papildomo svorio.

Pasitaiko atvejų, kai stendas parodo, kad padangos subalansuoti neįmanoma. Taip, anot R.Kupčiko, dažniausiai būna dėl netinkamo jų laikymo.

Mūsų apsilankymo Vilniaus servise metu, patalpose buvo vien tik „Cayenne“ visureigiai ir „Panamera“ sedanai, tačiau kaip patikino „Porsche“ atstovai, nemažai klientų žiemomis važinėja ir sportiniais 911 modeliais.

Vienam iš tokių automobilių mūsų apsilankymo metu kaip tik buvo ruošiami žieminiai ratai.

L.Sivilevičiaus manymu, garažuose per žiemą stovi ne daugiau kaip 30 proc. šalyje registruotų „Porsche“ automobilių.

Jis pasakojo apie klientą, kuris su 2007 m. pirktu ir Lietuvoje nuo tada eksploatuotu „Porsche 911“ automobiliu jau spėjo nuvažiuoti 280 tūkst. km.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
Autoriai: Saulius Rinkevičius
(14)
(67)
(-51)

Komentarai (0)