10 faktų apie vyrų psichologiją darbe - jie turi ir privalumų, ir trūkumų, ir pakankamai keistų bruožų ()
Žmonės jau seniai pastebėjo, kad vyrų ir moterų psichologija stipriai skiriasi. Tai akivaizdu romantiniuose santykiuose, tačiau, pasak tyrimų, pastebima ir darbe. Kuo skiriasi stipriosios lyties darbuotojai nuo dailiosios?
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
1. Vyrai yra mažiau atsparūs stresui už moteris
„Nors dauguma vyrų paprastai save laiko tvirtais, iš tikrųjų jie yra skystablauzdžiai“, – padarė išvadą suomių mokslininkė Mika Kivimäki iš Helsinkio universiteto. Savo tyrimais ji nustatė, kad vyrai smarkiau kenčia nuo streso už moteris. Ji apklausė 3000 savivaldybių tarnautojų, kurie per metus nė karto nebuvo nedarbingi dėl ligos.
M. Kivimäki bandė sužinoti, ar jie per metus išgyveno kokį sukrečiantį įvykį, pavyzdžiui, artimojo mirtį, sunkią šeimos nario ligą, skyrybas, finansines problemas, smurtą. Paskui mokslininkė analizavo kitų metų nedarbingumo atvejus. Paaiškėjo, kad vyrams likimo smūgiai ir stiprus stresas sukeldavo daugiau sveikatos ir psichinių problemų nei moterims. Mokslininkė spėja, jog priežastis gali būti ta, kad vyrai bandydavo vieni susidoroti su problemomis, nes nenorėdavo pripažinti savo silpnumo.
2. Streso sąlygomis vyrai per daug rizikuoja
Nicole Lighthall iš Pietų Kalifornijos universiteto atliko kelis eksperimentus. Vieno jų dalyviai turėjo įkišti ranką į ledinį vandenį, po to buvo matuojamas kortizolio – streso hormono – kiekis jų kraujyje. Paskui dalyviai turėjo pūsti oro balionus su pompomis. Pralaimėdavo tas, kurio balionas sprogdavo. Paaiškėjo, kad tik susinervinę vyrai susprogdindavo savo balionus, nes labiau rizikuodavo, o moterys elgdavosi pabrėžtinai atsargiai.
3. Gražios moterys daro vyrus kvailais
Niekas nenori pasakyti nieko blogo apie gražias koleges. Ir vis dėlto įrodyta, kad vyrų protiniai sugebėjimai šalia jų ne didėja, o priešingai. Nyderlandų mokslininkas Johanas Karremanas iš Radboudo universiteto tyrė 40 vyrų trumpalaikę atmintį, reakcijos greitį ir sugebėjimą priimti sprendimus. Po pirmųjų užduočių tyrimo dalyviai praleisdavo kurį laiką su gražia moterimi. Po to jie vėl turėjo atlikti užduotis. Ir kiekvieną kartą po bendravimo su gražuole vyrų rezultatai pablogėdavo.
4. Jauni vadovai būna mažiau patikimi
Tai nustatė Kanados mokslininkų grupė iš Vankuverio verslo mokyklos. Dėl to kalti hormonai, tiksliau, testosteronas. Profesorius Mauricas Levis išanalizavo 350 planuojamų įmonių susijungimų atvejų ir nustatė, kad 20 proc. dažniau derybos žlugdavo, jei kuriai nors įmonei vadovavo jaunas vyras.
5. Vyrai jautriau reaguoja į socialinį nuosmukį
Vritų mokslininkai iš Njukastlo universiteto, vadovaujami Paulo Tiffino, pabandė išsiaiškinti, kaip socialinis ir ekonominis statusas veikia 50-mečių psichinę sveikatą. 503 tyrimo dalyviai turėjo reguliariai pildyti anketas apie savo sveikatą, pajamas, gyvenimo sąlygas. Išvada: vyrai dažniau patirdavo psichinės sveikatos sutrikimų, jeigu per savo gyvenimą turėjo patirti socialinį nuosmukį. Moterys būdavo jautresnės nepritekliui ankstyvoje vaikystėje.
6. Vyrams nereikia jokių idealų
„Accenture“ įmonių konsultantai apklausė 246 vadovus iš Vokietijos, Austrijos ir Šveicarijos, ar jie turi idealą, pavyzdį. 80 proc. vyrų pripažino turėję idealą, kuris padėjo jiems siekti karjeros, bet tik trumpą laiką. O moterys dažniausiai ieško idealo visam gyvenimui.
7. Asmenys su vyriškais veido bruožais atrodo sėkmingesni
Britų mokslininkas Nicholas Poundas iš Brunelo universiteto iš pradžių nustatė 57 vyrų veidų vyriškumo lygį. Po to jie turėjo dalyvauti sumo imtynių lažybose. Kai mokslininkai ištyrė jų kraują, paaiškėjo, kad smarkiausiai testosterono lygis pasikeitė tų lažybas laimėjusių vyrų kraujyje, kurių veidai atrodė vyriškiausi. Mokslininkas spėja, kad sėkmė formuoja vyro veido bruožus, paryškina jo vyriškumą.
8. Vyrų įniršio priepuoliai gerina jų įvaizdį
Pasirodo, kartais naudinga išlieti pyktį. Reti jausmų išliejimai visai nekenkia jų įvaizdžiui. Tokią išvadą padarė Victoria Brescoll ir Ericas Uhlmannas iš Vašingtono universiteto. Mokslininkai parodė 69 tyrimo dalyviams vaizdajuostes su darbo pokalbiais. Vėliau aktoriai suvaidino dėl darbinės nesėkmės nusiminusius arba įniršusius vyrus. Paskutiniame etape tyrimo dalyviai turėjo įvertinti kandidatus. Įdomu tai, kad tuos kandidatus, kurie išliejo įniršį, tyrimo dalyviai vertino kaip kompetentingus ir sugebančius vadovauti. Su moterimis buvo priešingai. Jos buvo pripažintos kaip per daug emocingos ir visai netinkančios vadovauti.
9. Aukštesni vyrai lengviau padaro karjerą
Tai nustatė Erikas Lindqvistas iš Stokholmo universiteto. Jis palygino 15 000 vyrų ūgio ir hierarchinės padėties santykį. Išvada: kuo aukštesnis vyras, tuo lengviau jam užimti vadovaujantį postą. Kas 10 cm ūgio (skaičiuojant nuo nedidelio) tikimybė tapti vadovu padidėja 2,2 proc.
10. Kuklumas kenkia karjerai
Artimieji ne be pagrindo baiminasi, kad švelnus, drovus jaunuolis niekada neiškils aukštai. Mokslininkai iš Naujojo Džersio universiteto, vadovaujami Corinnos Moss-Racusin, tai patvirtino. Kad ir kaip liūdna, kuklumas kenkia karjerai. Per eksperimentą 232 studentai stebėjo fiktyvius darbo pokalbius, kurių metu aktoriai elgėsi arba droviai, arba atvirai. Blogiausiai buvo įvertinti drovieji.
Šaltinis: Psychologischefakten.de