Kiek ilgai žmogus gali ištverti nemiegojęs? ()
Ilgiausiai žmogus nemiegojo 11 dienų ir 25 minutes. Pasaulio rekordą 1963 m. pasiekė septyniolikmetis amerikietis Randy Gardneris. Vėliau šį laiką teigė pagerinę ir kiti žmonės, tarp jų suomis Toimis Soinis, britai Maureen Weston ir Tony Wrightas – tačiau nė vienas iš jų nebuvo taip atidžiai ištirtas kaip R.Gardneris. Be atidžios stebėsenos sunku patvirtinti šių žmonių teiginius.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Miego trūkumo poveikis yra plačiai aprašytas, o jo simptomai yra tokie: dirglumas, ilgesnis sprendimų priėmimo laikas ir kognityvinis rigidiškumas – kai žmonės gali mąstyti tik vienu pastoviu būdu. Kiti šalutiniai poveikiai: motyvacijos praradimas, padidėjęs kraujospūdis, paranoja, atminties sutrikimai, nuotaikos pokyčiai, regos sutrikimai, haliucinacijos ir kalbos sutrikimai.
R.Gardnerio įrašus stebėjo Williamas Dementas, kuris pastebėjo, kad vaikinas patyrė daugelį šių šalutinių poveikių, įskaitant kognityvinių ir jutiminių gebėjimų susilpnėjimą. Jis nevartojo jokių stimuliuojančių vaistų, kad neužmigtų – tačiau aplink jį buvo žmonių, kurie atitraukdavo jo dėmesį nuo užmigimo.
Kai eksperimentas baigėsi, R.Gardneris buvo nemiegojęs 264 valandas ir 25 minutes. Po eksperimento jis 14 valandų miegojo, ir galiausiai pabudo tik dėl poreikio pasinaudoti tualetu.
Neturime patvirtintų pavyzdžių, kad kas nors būtų išbuvęs budrus ilgiau nei R.Gardneris, ir vis dar tiksliai nežinome, kiek laiko žmonės gali išgyventi be miego.
Ilgalaikiai miego trūkumo šalutiniai poveikiai gali būti rimti. Laboratorinės žiurkės, kurioms neleidžiama miegoti, miršta per mėnesį, o žmones, sergančius reta paveldima liga – mirtina šeimine nemiga (ffi) – kai dingsta gebėjimas miegoti, toks pat likimas gali ištikti per tris mėnesius.
Taigi, ar jūsų organizmas galiausiai privers jus miegoti, jei laiku to nepadarysite? Kiekvienas, bandantis ilgai nemiegoti, greičiausiai galiausiai užmigs „mikromiegu“ – kelioms sekundėms, kai užmiegama nepastebimai, dažnai atmerktomis akimis.
Parengta pagal „New Scientist“.