Atliekami ilgaamžiškumo piliulės testai su žmonėmis  (7)

Ar patikėtumėte, jei jums pasakytų, jog egzistuoja piliulė, sulėtinanti senėjimą ir leidžianti jums pragyventi sveikai iki 100 metų? Tokia piliulė galbūt egzistuoja jau dabar. Ją gaminanti kompanija "Sirtris Pharmaceuticals" paskelbė, jog jau atlikti ankstyvieji naujojo vaisto testai su ląstelėmis ir gyvūnais. Įdomiausia tai, jog jau šią vasarą pirminiai bandymai atlikti ir su 85 savanoriais žmonėmis bei gauti pirminiai rezultatai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pagrindinė tyrimų išvada - kol kas piliulė lyg ir veikia, tačiau norint išsiaiškinti kiek ji veiksminga  ir ar ji išties gali prailginti žmogaus gyvenimą lygiai tiek pat, kiek ji prailgino laboratorinių pelių gyvenimus, prireiks dar ilgų metų.

Kasmetinėje metabolinių ligų gydimui skirtų vaistų kūrimo ir tobulinimo simpoziume San Diege kompanijos "Sirtris" vadovaujantis biologas Jill Milne paskelbė, jog vaistas kodiniu pavadinimu SRT501 sumažina gliukozės lygį bei padidina jautrumą insulinui 2 tipo diabetu sergančiųjų organizmuose. Su žmonėmis atlikti dozės, saugumo, priimtinumo ir farmakinetikos testai - t.y. kaip gerai vaistai absorbuojami, paskirstomi, metabolizuojami ir pašalinami iš kūno.

Numatytos vėlesnės tyrimų stadijos bus skirtos įsitikinti, ar vaistas gali būti naudojamas gydant diabetą.

SRT501 yra pagamintas natūralaus resveratrolio pagrindu. Tirtas šios medžiagos poveikis prailginant įvairių organizmų gyvenimo trukmę, įskaitant mieles, muses ir peles. Paskutiniaisiais metais vieno kompanijos įkūrėjų David Sinclair (Harvardu universitetas) publikacija žurnale "Nature" sukėlė sensaciją. Joje buvo aprašoma, kaip pelės, maitinamos ypač riebiu maistu  ir didelėmis resveratrolio dozėmis buvo tokios pat sveikos kaip ir įprasta dieta maitinamos pelės. Resveratrolis taip pat gerokai prailgino gyvūnų gyvenimo trukmę, teigiamai įtakojo jautrumą insulinui bei kitus prevencinius diabeto mechanizmus bei padidino energijos ląstelėse kiekį. Pelėms buvo maitinamos labai didelės resveratrolio dozės - 22 miligramai vienam svorio  kilogramui. Palyginimui, viename litre raudonojo vyno šios medžiagos yra nuo 1,5 iki 3 miligramų. Tam kad žmogus pasiektų tokius pačius rezultatus kaip ir pelė, 75 kilogramus sveriantis asmuo turėtų išgerti nuo 750 iki 1500 butelių vyno per dieną.

Sinclair teigia, jog SRT501 turi tūkstantį kartų didesnį potencialą nei natūraliai randamas resveratrolis. Taip pat mokslininkas mano, jog resveratrolis aktyvuoja geną pavadinimu SIRT-1 , kuris yra atsakingas už gyvenimo trukmės reguliavimą kai kurių gyvūnų organizmuose. Šią teoriją kritikuojantys oponentai remiasi tuo, jog resveratrolio veikimo mechanizmas nėra tiksliai išaiškintas.

Kadangi žmonės gyvena daug ilgiau lyginant su pelėmis, paprastai išbandyti, ar SRT501  prailgina žmogaus gyvenimą, nepavyks. Taip pat JAV maisto ir vaistų organizacija (FDA) teiginio "prailginta gyvenimo trukmė" nepripažįsta tinkamu vaistams apibūdinti. Dėl šios priežasties "Sirtris" atlieka SRT501 bandymus, susijusius su senėjimą lemiančiomis ligomis, tokiomis kaip antrojo tipo diabetas. Tačiau jei vaisto efektyvumas gydant diabetą pasitvirtins, jis neabejotinai bus panaudotas prailginant gyvenimo trukmę žmonėms, nesergantiems diabetu.

Dar prireiks ilgų testavimo metų, taip pat dar gali tekti įveikti daug kliūčių. Vaisto efektyvumas gali ir nepasitvirtinti, tačiau jei pasitvirtins, pasekmės bus didžiulės. Pavyzdžiui, tai reikš, jog Žemėje gyvens daug daugiau žmonių. Dabartiniai septyniasdešimtmečiai nesunkiai sulauks 90 metų, dėl to teks gerokai koreguoti socialinio draudimo sritį bei pensijinį amžių. Taip pat žmonės gali mažiau sirgti diabetu, Alzhaimerio liga ir kai kuriomis vėžio rūšimis.

Ar gali viena piliulė visa tai atlikti? Kritikai mano, jog ne - jog toks derinys žmonių nepaveiks. Tačiau jie taip pat teigė, jog tai nesuveiks pelėse - kol tai nesuveikė.

Taigi gurkšnokime pamažu raudonąjį vyną ir laukime daugiau rezultatų iš "Sirtris". Bet kuriuo atveju, mes juk nejaunėjame.
Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(1)
(0)
(1)

Komentarai (7)

Susijusios žymos: