Izraelio mokslininkai išmoko ištrinti atmintį  (3)

Mokslininkam pirmą kartą pavyko „dasikasti“ iki ilgalaikės atminties ir ją paveikus ištrinti tam tikrus prisiminimus. Nors kol kas eksperimentai atlikti tik su žiurkėmis, neabejojama, jog juos galima pakartoti ir su žmonėmis. Nelabai aišku tik vieną – tuo reiktų džiaugtis ar labiau bijoti? Ar bebūsime mes apskritai tikri kas tokie esame - juk net prisiminimais nelabai galėsim pasitikėti...


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Profesoriaus Jedina Dudai, vadovaujančio Veismano instituto neurobiologijos skyriui, mokslinė grupė nesenai publikavo straipsnį apie tai naujausius ilgalaikės atminties tyrimus. Straipsnyje pasakojama, jog mokslininkams pavyko ištrinti ilgalaikės atminties prisiminimus ir tai yra didžiulis žingsnis į priekį neurobiologijoje.

Izraelio mokslininkai atlikinėjo eksperimentus su žiurkėmis. Iš pradžių eksperimente dalyvavusios žiurkės buvo išmokytos atsirinkti maistą pagal skonį. Vienas skonis žiurkėms buvo toks nemalonus, jog jos greitai prie jo net nesiartindavo. Vadinasi prisiminimai apie šį produktą įsirašė į ilgalaikę atmintį. Po to mokslininkai specialiomis cheminėmis medžiagomis paveikė ilgalaikės atminties smegenų sritį. Po šios procedūros žiurkės iš naujo kibo į anksčiau nemėgtą maistą. Vadinasi, atmintyje neliko prisiminimų apie užfiksuotą nemalonų skonį.

„Iš esmės, žiurkių smegenų mechanizmas, išsaugantis prisiminimus apie nemėgstamą maistą praktiškai niekuo nesiskiria nuo žmogaus smegenų“,- aiškina profesorius Dudai. „Mes suradome molekulinę formulę, atveriančia kelius link prisiminimų, saugomų ilgalaikėje atmintyje. Ir negana to, mums pavyko šiuos prisiminimus paveikti“.

Mokslininkų atradimas leidžia sukurti tabletes, kurios galėtų išvalyti atmintį nuo nepageidaujamų prisiminimų. Tikimasi, jog tokios tabletės padės efektyviai žmones gydyti po įvairiausių traumų ir šokų. Tačiau koks bus gydymo ilgalaikis poveikis? Ar tie numarinti prisiminimai nepereis į pasąmonę ir nesireikš košmarų pavidalu? Tuo labiau, tokias tabletes galima panaudoti, ne tik gydymo tikslais, bet ir nusikalstamoje veikloje. Jas ypač turėtų pamėgti slaptosios tarnybos...

Nežiūrint į atsiveriančias perspektyvas pats profesorius labiau norėtų sukurti ne efektyviai prisiminimus trinančias, bet atmintį stiprinančias tabletes. „Kuomet mokslui pavyks suprasti mechanizmus, atsakingus už prisiminimų išsaugojimą ir pašalinimą atmintyje, žmonija pajėgs sukurti priemones, leisiančias pagerinti atmintį. Man atrodo, jog tokios tabletės turės labai didelę paklausą“, - įsitikinęs profesorius.

Plačiau: Израильские ученые научились стирать воспоминания

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(6)
(0)
(5)

Komentarai (3)

Susijusios žymos: