Mažieji lingvistai  (0)

Pirmuosius 6 gyvenimo mėnesius kūdikiai gal ir nežiba oratoriniais sugebėjimais, tačiau mokslininkams vis geriau sekasi aiškintis, ką mažyliai išties sugeba. Rezultatai – stulbinantys, praneša LiveScience.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Žodis infant (liet. kūdikis) į anglų kalbą atėjo iš lotynų kalbos ir reiškia negalintis kalbėti. Tačiau iš tikrųjų kūdikiai kalbos pagrindų išmoksta dar negimę, reaguodami į garsus, sklindančius per skysčius placentoje. Netrukus po gimimo mažieji tampa patyrusiais apibendrintojais, pastebinčiais detales, kurios matomos kai kuriems gyvūnams, tačiau praslysta pro akis suaugėliams, vyresniems vaikams ir net šiek tiek ūgtelėjusiems kūdikiams.

Neseniai mokslininkai išsiaiškino štai ką:

  • Vos kelių dienų amžiaus kūdikiai skiria gimtąją kalbą nuo kitų.
  • 4-5 mėnesių amžiaus mažyliai geba skaityti iš lūpų, priskirdami veido mimikas garsams ee ir aa.
  • Kūdikiai skiria visų pasaulio kalbų balsius ir priebalsius. Jie taip pat girdi svetimos kalbos garsinius niuansus, kuriuos daugelis suaugusiųjų praleidžia.
  • Iki 6-ojo gyvenimo mėnesio kūdikiai skiria beždžionių veidus, kuriuos vyresnis žmogus palaikytų identiškais. Jie taip pat sugeba priskirti beždžionių riksmus atitinkamoms nuotraukoms.

Paskutinysis atradimas, pristatytas žurnale Science, yra toks: vos 4 mėnesių kūdikiai gali atskirti, kada žmogus kalba jų gimtaja kalba, stebėdami filmą be jokio garso. Sugebėjimas išnyksta maždaug 8-ąjį gyvenimo mėnesį, nebent mažylis auga dvikalbėje aplinkoje.

Pasak JAV psichologo Džordžo Holicho, tyrimai primena, kad kalba yra daugialypės terpės įrankis. „Kai žiūrime į rožę, mes ne tik ją matome, bet ir jaučiame jos žiedlapių švelnumą ir užuodžiame aromatą“, - aiškina mokslininkas. „Tas pats ir su kalba: kai girdime ar matome žodį rožė, jį iškart susiejame su gėlės vaizdu, pojūčiais, kvapais ir net tai sakančio žmogaus veido mimika“. Štai kodėl kūdikiai sugeba pažinti kalbą vien iš veido.

D. Holicho nuomone, nauji atradimai patvirtina hipotezę, kad kūdikiai gyvenimą pradeda kaip „universalūs priėmėjai“, galintys vienodai lengvai įsisavinti bet kurią pasaulio kalbą, o per pirmuosius metus tampa gimtosios kalbos garsų, reikšmių ir struktūros specialistais.

Šaltinis: Erdvėlaivis Žemė

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: