Kas yra kontroversiška „Domino teorija“, įtraukusi JAV į pragaištingą Vietnamo karą – ir kodėl amerikiečiai jos taip bijojo (Foto, Video)  ()

Vadovaudamasi šia teorija JAV įsitraukė į pilietinius karus ne tik Vietname, bet ir Kambodžoje ir Laose. Taigi, kas buvo „Domino teorija“, atvedusi JAV prie didžiausio karinio pralaimėjimo po Antrojo Pasaulinio karo.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Domino teorija“ buvo Šaltojo karo politika, teigianti, kad vienos valstybės komunistinė vyriausybė greitai sukels komunistų valdžios perėmimą kaimyninėse valstybėse, kurių kiekviena nukris kaip visiškai suderinta domino kaladėlių eilė.

Pietryčių Azijoje JAV vyriausybė pasinaudojo dabar diskredituota „Domino teorija“, kad pagrįstų savo dalyvavimą Vietnamo kare ir paramą nekomunistiniam Pietų Vietnamo diktatoriui.

Tiesą sakant, amerikiečių nesugebėjimas užkirsti kelią komunistų pergalei Vietname turėjo daug mažiau įtakos, nei manė „Domino teorijos“ šalininkai. Išskyrus Laosą ir Kambodžą, komunizmui nepavyko išplisti visoje Pietryčių Azijoje.

Šiaurės ir Pietų Vietnamas

1945 m. rugsėjo mėn. Vietnamo nacionalistų lyderis Ho Ši Minas paskelbė Vietnamo nepriklausomybę nuo Prancūzijos, pradėdamas karą, kurio metu Ho Ši Mino komunistinis Vietnamo režimas Hanojuje (Šiaurės Vietnamas) priešinosi Prancūzijos remiamam režimui Saigone (Pietų Vietnamas).

 

Vadovaujant prezidentui Harry Trumanui, JAV vyriausybė prancūzams teikė slaptą karinę ir finansinę pagalbą; logika buvo ta, kad komunistų pergalė Indokinijoje paskatins komunizmo plitimą visoje Pietryčių Azijoje. Taikydamas tą pačią logiką, Trumanas taip pat teikė pagalbą Graikijai ir Turkijai 1940-ųjų pabaigoje, kad padėtų suvaldyti komunizmą Europoje ir Artimuosiuose Rytuose.

Kas yra „Domino teorija“?

Iki 1950 m. JAV užsienio politikos formuotojai tvirtai laikėsi idėjos, kad Indokinijos patekimas į komunistų rankas greitai sukels kitų Pietryčių Azijos tautų žlugimą. Nacionalinė saugumo taryba įtraukė šią teoriją į 1952 m. ataskaitą apie Indokiniją, o 1954 m. balandžio mėn., per lemiamą Viet Minh ir Prancūzijos pajėgų mūšį Dien Bien Phu, prezidentas Dwightas D. Eisenhoweris tai suformulavo kaip „krintančio domino“ principą.

Eisenhowerio nuomone, Vietnamo praradimas komunistams lemtų panašias komunistų pergales kaimyninėse Pietryčių Azijos šalyse (įskaitant Laosą, Kambodžą ir Tailandą) ir kitur (Indijoje, Japonijoje, Filipinuose, Indonezijoje ir net Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje). „Galimos Indokinijos praradimo pasekmės yra tiesiog neapskaičiuojamos laisvajam pasauliui“, - sakė Eizenhaueris.

 

Po Eisenhowerio kalbos frazė „Domino teorija“ buvo pradėta vartoti kaip Pietų Vietnamo strateginės svarbos Jungtinėms Valstijoms ir poreikio pažaboti komunizmo plitimą visame pasaulyje santrumpa.

Tęsinys kitame puslapyje:




JAV dalyvavimas Vietnamo kare gilėja

1954 m. Ženevos konferencijai užbaigus Prancūzijos ir Vietnamo karą, Vietnamas buvo padalintas pagal 17-ąją lygiagrete į Šiaurės ir Pietų Vietnamą. Po taikos, JAV vadovavo Pietryčių Azijos sutarties organizacijos (SEATO) sukūrimui – laisvam tautų aljansui, įsipareigojusiam imtis veiksmų prieš „grėsmes saugumui“ regione. Didžiausia grėsmė buvo komunizmas.

 

Johnas F. Kennedy, Eisenhowerio įpėdinis Baltuosiuose rūmuose, 1961–1962 m. padidino JAV išteklius ir įsipareigojimą remti Ngo Dinh Diem režimą Pietų Vietname ir nekomunistines pajėgas, kovojančias pilietinį karą Laose.

1963 m. rudenį, kilus rimtam vidaus pasipriešinimui Diemo režimui, Kennedy atsitraukė nuo paties Diemo palaikymo, tačiau viešai patvirtino tikėjimą „Domino teorija“ ir komunizmo suvaržymo svarbą Pietryčių Azijoje.

Praėjus trims savaitėms po to, kai 1963 m. lapkričio pradžioje Diemas buvo nužudytas per karinį perversmą, Kennedy buvo nužudytas Dalase; jo įpėdinis Lyndonas B. Johnsonas ir toliau pasitelkė „Domino teoriją“, kad pateisintų JAV karinio buvimo Vietname padidėjimą nuo kelių tūkstančių karių iki daugiau nei 500 000 per ateinančius penkerius metus.

 

Valstybės nėra domino

„Domino teorija“ dabar iš esmės diskredituota, nes neatsižvelgta į Šiaurės Vietnamo ir Viet Kongo kovos Vietnamo kare pobūdį.

Darant prielaidą, kad Ho Ši Minas buvo komunistų milžinų SSRS ir Kinijos pėstininkas, Amerikos politikos formuotojai nesuvokė, kad Ho ir jo šalininkų tikslas buvo Vietnamo nepriklausomybė, o ne komunizmo plitimas.

Galų gale, nors amerikiečių pastangos užkirsti kelią komunistų perėmimui nepavyko, o Šiaurės Vietnamo pajėgos įžengė į Saigoną 1975 m., komunizmas neišplito visoje likusioje Pietryčių Azijoje. Išskyrus Laosą ir Kambodžą, regiono tautos liko nekontroliuojamos komunistų.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(9)
(2)
(7)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()