Studijų Lietuvoje kokybė per menka, nes mokslas – per pigus! (4)
Universitetų atstovų nuomone, kai kurios studijų programos yra per menkai finansiškai įvertintos, tad tam tikrų specialybių, kaip antai socialinių darbuotojų arba filologų, studijų kainos galėtų būti ir didesnės.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Visai neseniai pasklido žinia apie tai, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) šiemet į universitetus tarp įstojusių pirmakursių – kaip niekad daug lietuvių, ir tai aiškinama nuo kitų metų brangsiančiu mokslu, palankesnėmis sąlygomis dirbti ir studijuoti JK bei geresne studijų kokybe. Nepaisant skirtumų, panašu, kad JK pėdomis žengs ir Lietuvos aukštosios mokyklos – mokslą brangins.
Universitetų atstovai situaciją braižo pavyzdžiais: universitetas norėtų pasikviesti dėstyti užsienio specialistą ar profesorių, tačiau studijų programai skirtų lėšų neužtenka sumokėti jam honorarą. Kita vertus, norėdamos išlikti konkurencingos, aukštosios mokyklos randa kitų šaltinių ir stengiasi prisikviesti užsienietį dėstytoją bet kokia kaina.
„Studijų kaina susideda iš atlyginimų dėstytojams ir patalpų išlaikymo. Kuo didesnė studijų programos kaina, tuo didesnė galimybė samdyti geresnius dėstytojus. Jeigu universitetas kviečia dėstyti socialinių mokslų specialistą iš užsienio, fakultetas patirs nuostolių. Nes užsienio dėstytojų honorarai yra labai dideli“, – aiškino jis.
Kauno technologijos universiteto (KTU) studijų prorektorius prof. Pranas Žiliukas tikino, kad Lietuvoje apkritai nėra tokių studijų programų, kurioms būtų iškeltos per didelės studijų kainos.
Pasak jo, net ir vertinant pačias brangiausias profesijas, kaip antai muzikų rengimas, būtina atsižvelgti į tai, kad su būsimais muzikantais dėstytojai dirba individualiai ir po daug valandų. Esą materialinė bazė taip pat suryja daug pinigų, tad viską susumavus ir studijų kaina nebeatrodo tokia didelė.
Anot Vilniaus Mykolo Romerio universiteto Priėmimo ir diplomų skyriaus vedėjo Sauliaus Bugailiškio, psichologijos studijose organizuojama daug laboratorinių darbų, kuriems reikalinga atitinkama aparatūra, arba viešojo saugumo studentai mokomi naudotis ginklais. Dėl šių būtinų išlaidų dalies profesijų mokymo kainos didesnės nei socialinių darbuotojų.
„Chemijos studijos yra brangios, nes laboratoriniams darbams naudojamos įvairios cheminės medžiagos. Tad jeigu universitetas nori paruošti gerą specialistą, jis turi studentui suteikti galimybę pačiupinėti tuos „daiktus“ savomis rankomis ir ne kartą“, – aiškino studijų kainodarą jis.
„Studijų kainų politiką vertinčiau kaip teigiamą, tačiau būtina dar kartą peržiūrėti pigiausias studijų programas ir šiek tiek į viršų pakoreguoti kainas“, – samprotavo P.Žiliukas.
S. Bugailiškis pabrėžė, jog vienareikšmiškai pasakyti, kad Lietuvoje studijos pigesnės nei kitose šalyse, negalima. Esą reikia žiūrėti atskiras programas skirtingose šalyse ir universitetuose.