Laike sustingusi mergaitė - kietas riešutėlis mokslininkams (Video)  (17)

JAV mokslininkai jau eilę metų suka galvas, kas gi yra nutikę 17-metei mergaitei, kuri vis dar negali išaugti iš kūdikio vystyklų. Spėjama, jog atskleidus mergaitę kamuojančio genetinio sutrikimo priežastys ir mechanizmą, mokslininkams pavyktų daugiau sužinoti apie senėjimo paslaptis.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Brooke Greenberg sulaukė amžiaus, kai gali vairuoti automobilį, o kitais metais ji jau turėtų teisę balsuoti, tačiau ji vis dar yra kaip vienerių metų vaikas – ji tesveria 7,26 kg ir yra tik 76 cm ūgio. Iki šiol ji buvo vertinama kaip mediciniška keistenybė, tačiau preliminarus jos DNR tyrimas leido manyti, kad tai, kad ji neauga, yra susiję su defektais jos genuose, lemiančiuose žmonių senėjimą. Jei tai būtų patvirtinta, tyrimas galėtų suteikti mokslininkams naują supratimą apie senėjimą ir netgi leisti atrasti naujus gydymo būdus ligoms, susijusioms su senyvu amžiumi. Tiesa, nereikia manyti, jog mergaitė visiškai nesensta biologine prasme – kaip ir kiekvieno žmogaus, jos kūnas irgi sensta, tačiau vizualiai nesikeičia. Tai reiškia, jog greičiausiai ji ir numirs būdama vystykluose. Gydytojai nustatė, kad mergaitės dabartinis protinis išsivystymas yra kaip 11-12 mėnesių kūdikio, jos dantų amžius - kaip aštuonmečio vaiko, tik organizmo ląstelių amžius - kaip 17 metų paauglės. Brooke vis dar reikalingi vystyklai, o kai kas nors ją pakutena, ji patenkinta ima guguoti. Mergaitės veidelis nušvinta vos pamačius mamą: ji ištiesia rankutes, norėdama būti paimta. „Mes įsitikinę, kad Brooke Greenberg tyrimai mums suteiks unikalią galimybę suprasti senėjimo procesą, – pasakoja Pietų Floridos medicinos mokyklos universiteto profesorius Richardas Walkeris, vadovaujantis tyrimo darbo grupei. – Manome, kad tai mutacija jos genuose, kurie kontroliuoja senėjimą ir vystymąsi, todėl atrodo, kad ji sustingo laike. Jei galėsime palyginti jos genomą su įprastais genais, galbūt galėsime rasti šiuos genus ir išsiaiškinti, kaip tiksliai jie veikia ir kaip juos kontroliuoti.“ Mergaitės seserys Emily (23), Caitlin (20) ir Carly (14) be galo ją myli. Už nieką pasaulyje jos nesutiktų savo amžinai mažos sesutės atiduoti svetimiems į priežiūros įstaigą.

Jeigu mergaitės kūnas sensta kaip ir visų žmonių, ką mokslininkai tikisi surasti? Pasirodo, ne visas Brooke Greenberg kūnas vystosi tolygiai. Brooke smegenų išsivystymas beveik nesiskiria nuo naujagimio, jos kaulų augimas užstrigęs dešimties metų vaiko amžiuje. Mergaitė turi būti maitinama per zondą, įvestą į skrandį, nes jos kvėpavimo takų, ryklės išsivystymas neatitinka virškinimo organų išsivystymo. Kol gydytojai nesuprato, kad Brooke negali teisingai ryti, ji nuolat dusdavo, nes pienas tekėdavo į plaučius.

Taigi, jeigu bus išaiškinti, kurie genai „sustabdė“ atskirų kūno organų augimą, galbūt bus galima įtakoti visų žmogaus organų amžių? Žinoma, kol kas tai tėra fantastiniai pasvarstymai, tačiau jie įkvepia mokslininkus tolesniems tyrimams.

Daugiau apie mergaitę galite sužinoti peržiūrėję šiuos video reportažus. Tiesa, jie kelių metų senumo, tačiau iki šiol jokių žymesnių permainų nėra įvykę.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(1)
(0)
(1)

Komentarai (17)