Laisvai dirbantys „freelanceriai“ laimi prieš samdomus darbuotojus  (7)

Laisvai samdomas darbas pasaulyje populiarėja žaibišku greičiu, tokį karjeros kelią pasirenka vis daugiau žmonių ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje. Kaip teigia taip pat dirbti sau nusprendusi ekonomistė Rūta Vainienė, laisvai samdomiems specialistams sąlygos dirbti šalyje yra žymiai palankesnės, nei pagal tradicinę darbo sutartį dirbantiems darbuotojams. Apie šią ir kitas laisvai samdomo darbo tendencijas Lietuvoje bus diskutuojama lapkričio 30 d. rengiamoje nacionalinėje laisvai samdomo darbo konferencijoje.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šiandien globaliame pasaulyje laisvai samdomi specialistai – „freelanceriai“ – išgyvena naują amžių. Dėl interneto, jie tapo nepriklausomi nuo savo šalies ekonominės padėties, gali dirbti bet kurios šalies klientams, jiems nėra baisios ekonominės krizės.

„Šią tendenciją rodo ir mūsų portalo patirtis – Lietuvos verslas ieško gimtakalbių specialistų užsienyje, o lietuviai mielai siūlosi atlikti užsieniečių užsakymus“, – teigia laisvai samdomus rašytojus ir vertėjus vienijančio „LingJob.lt“ portalo atstovas Artūras Starovoitovas.

Palankios sąlygos ir mokesčiai

„Geroji istorijos pusė yra ta, kad norintys būti laisvai samdomais, asmenys gali labai nesudėtingai tokiais tapti. Palyginus su įprastais darbo santykiais, Lietuvoje yra tikrai palankios sąlygos užsiimti laisvai samdomo specialisto veikla – tiek jos registravimas, tiek ir mokesčių mokėjimas yra gana paprastas. Žmogus turi keletą pasirinkimo alternatyvų, kaip įteisinti savo veiklą ir mokėti mokesčius – atskirai veiklai galima netgi skirtingą formą pasirinkti“, – sakė R. Vainienė.

Pasak ekonomistės, ir tie, kurie galėtų dirbti pagal tradicinę darbo sutartį, dėl palankių apmokestinimo taisyklių pasirenka laisvai samdomo darbuotojo darbo formą.

„Reikia pripažinti, kad sąlygos santykinai yra geros. Jos nėra kokios nors „lengvatinės“ – jos kaip tik yra normalios, tiesiog kitos – diskriminuojančios. Tai nėra privilegija laisvai samdomiems darbuotojams, tai – daugiau yra geras pavyzdys, kaip turėtų būti žiūrima į žmogaus veiklą, kad ji nebūtų su gelžbetoniniais mokesčių ir Darbo kodekso pančiais“.

Tolstame nuo konvejerio

Daugeliui žmonių, tarp jų ir verslo atstovams, laisvai samdomas darbas vis dar atrodo nerimta, nestabili veikla, kuri asocijuojasi su didesne rizika, griežtų rėmų nebuvimu. Anot R. Vainienės, tokia ir yra tiesa, tačiau žmonių mąstymui pats laikas keistis: ateityje tokių veiklų, kurių niekaip nesustatysi į darbo formulę „nuo 8 iki 5“, daugės. Tam tikrose naujose veiklos srityse tik toks darbas ir yra įmanomas, o kitos darbo formos apskritai netinka.

„Dabar daugelis veiklų didele dalimi keliasi į virtualią erdvę, mes tolstame nuo konvejerio, todėl laisvai samdomas darbas ilgainiui nuo išimties ir egzotikos taps norma. Iki šiol mažai kas įsivaizdavo, kad anksčiau įprastas samdomo darbuotojo užduotis galima daryti neturint boso. Dabar gali turėti užsakovą, klientą, partnerį, bet neturėti boso. Tačiau daugeliui toks darbo stilius vis dar atrodo sunkus, sudėtingas, galbūt netgi rizikingas“.

Jaunimo organizacijos „JCI Sostinė“ ir portalo „LingJob.lt“ rengiamoje nacionalinėje „Laisvai samdomo darbo konferencijoje 2013“ pranešimus skaitys ir seminarams bei praktiniams užsiėmimams vadovaus ir kiti didelę patirtį ekonomikos, finansų ir laisvai samdomo darbo srityse turintys specialistai. Renginys vyks lapkričio 30 d., 10 val., ISM patalpose Arklių g. 18, Vilniuje.

Aut. teisės: Ekonomika.lt
Ekonomika.lt
(8)
(0)
(2)

Komentarai (7)