Galingiausios pasaulio valstybės vadovas NATO ir Vokietijos politiką išdėjo į šuns dienas  ()

Išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad NATO yra pasenusi organizacija. Nors jis teigė, kad Aljansas jam yra svarbus, milijardierius priminė, kad tik penkios šalys moka tiek, kiek turėtų.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Duodamas bendrą interviu Vokietijos ir britų žurnalistams, respublikonas taip pat kritikavo Vokietijos kanclerę Angelą Merkel dėl vykdomos migracijos politikos ir gyrė vadinamąjį „Brexitą“.

Interviu su Vokietijos laikraščio „Bild“ ir britų dienraščio „Times of London“ žurnalistais D. Trumpas teigė, kad NATO turi problemų, nes buvo sukurtas prieš daug metų ir tuo metu nieko nekalbėta apie terorizmą.

Jis pridūrė, kad iš Amerikos laukiama, kad ji saugotų šalis, kurios nemoka tiek, kiek derėtų, o tai yra nesąžiningas elgesys su JAV.

Vis dėlto postą šią savaitę oficialiai perimsiantis milijardierius tikino, kad NATO jam yra labai svarbi.

Kalbėdamas apie Rusiją, jis sakė, kad su Vladimiru Putinu bandys tartis dėl branduolinių ginklų arsenalo mažinimo, o mainais už tai Maskvai galėtų būtų atšauktos sankcijos.

Duodamas interviu D. Trumpas taip pat sakė, kad Vokietijos kanclerė A. Merkel padarė katastrofišką klaidą, leisdama į šalį atvykti dokumentų neturintiems migrantams.

Tačiau jis pridūrė gerbiantis A. Merkel ir sakė, kad būtent Vokietija yra pagrindinis Europos Sąjungos variklis.

Išrinktasis JAV prezidentas taip pat gyrė Jungtinės Karalystės sprendimą trauktis iš Europos Sąjungos ir teigė manantis, kad tokiu pavyzdžiu paseks ir kitos šalys.

„NATO – atgyvena“

D. Trumpas taip pat pareiškė, jog NATO yra „atgyvena“, o šis jo pareiškimas neabejotinai dar sustiprins būgštavimus Aljansui priklausančiose rytinėse Europos valstybėse, kurios smarkiai nerimauja dėl potencialios Rusijos grėsmės po 2014 metais Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos.

„Seniai sakiau, kad NATO turi problemų“, – sakė D. Trumpas interviu „The Times“ ir populiariausiam Vokietijos dienraščiui „Bild“.

„Pirma, tai atgyvena, nes jis buvo sukurtas prieš daug, daug metų“, – sakė jis.

„Antra, valstybės nesumoka tiek, tiek turėtų mokėti“, – pabrėžė D. Trumpas.

Rinkimų kampanijos D. Trumpas yra sakęs, jog gerai pagalvotų dėl pagalbos sąjungininkėms, jeigu šios nebūtų pakankamai finansiškai prisidėjusios prie NATO kolektyvinės gynybos.

Po D. Trumpo pergalės NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pareiškė, kad Aljansas „beveik septynis dešimtmečius“ buvo transatlantinio saugumo kertinis akmuo ir yra ypač reikalingas susiduriant su naujais saugumo iššūkiais.

Išlaidos gynybai ne vienerius metus kursto įtampą 28 nares turinčiame Aljanse. Jungtinės Valstijos, kurių įnašas sudaro maždaug 70 proc. visų NATO gynybai skiriamų lėšų, ne kartą priekaištavo sąjungininkėms dėl per menko jų indėlio.

Po Rusijos intervencijos Ukrainoje ir neramumų Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje NATO lyderiai 2014 metais sutarė atsisakyti išlaidų gynybai karpymo ir padidinti šios srities finansavimą iki 2 proc. BVP.

„Valstybės nemoka joms priklausančios sąžiningos dalies, todėl mes neturime jų ginti“, – sakė D. Trumpas interviu „The Times“ ir „Bild“.

„Yra penkios šalys, mokančios tiek, kiek joms priklauso. Penkios. Tai nėra daug“, – aiškino jis.

„Brexit“ – puikus dalykas“

Išrinktasis prezidentas taip pat sakė, kad „Brexit“ – Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos Sąjungos – „galiausiai bus puikus dalykas“. Jis pridūrė pasisakantis už tai, kad blokas ir Britanija po išstojimo sudarytų „abiem pusėms naudingą prekybos susitarimą“.

„Ketiname labai sunkiai dirbti, kad tai būtų padaryta greitai ir tinkamai“, – sakė D. Trumpas ir patvirtino, kad tuojau po savo inauguracijos sausio 20 dieną jis ketina susitikti su Didžiosios Britanijos premjere Theresa May.

Britanija teigia ekonomiškai konkuruosianti su ES, jei jai nepavyks tuo pačiu metu gauti prieigos prie bendrosios Europos rinkos ir kontroliuoti imigracijos. Britų žiniasklaida perspėja, kad tai reikštų vadinamąjį „kietą Brexit“.

Ateityje „kitos šalys pasitrauks“ iš Europos Sąjungos, prognozavo D. Trumpas, teigdamas, jog taip nutiks daugiausia dėl spaudimo, kurį blokas patiria smarkiai išaugus imigrantų ir pabėgėlių srautui.

„Jei jos nebūtų verčiamos įsileisti visų pabėgėlių, su visomis iš to išplaukiančiomis problemomis, manau, jūs neturėtumėte ir „Brexit“. Tai buvo paskutinis lašas“, – aiškino jis.

D. Trumpas taip pat kritikavo A. Merkel už tai, kad ji uždegė žalią šviesą atvykti į šalį dokumentų neturintiems migrantams, leisdamas suprasti, jog dėl to išaugo grėsmė saugumui.

„Manau, ji padarė vieną išties katastrofinę klaidą – nusprendė priimti visus tuos nelegalus, na žinote, visus tuos žmones, iš kur jie beatvykę. Beje, niekas net nežino, iš kur jie“, – sakė D. Trumpas ir pridūrė „didžiai gerbiantis“ kanclerę.

A. Merkel užgriuvo kritikos banga Vokietijoje už jos atvirų durų politiką, dėl kurios į didžiausią Europos ekonomiką 2015 metais atvyko 890 tūkst. prieglobsčio prašytojų, daugiausia sirų pabėgėlių.

Tačiau 2016-aisiais pabėgėlių srautas smarkiai sumažėjo – per praėjusius metus į šalį atvyko 280 tūkst. prieglobsčio prašytojų, pranešė vyriausybė.

Aut. teisės: lrt.lt
lrt.lt
Autoriai: Rytis Rakauskas
(19)
(1)
(18)

Komentarai ()