Rusų mokslininkai abejoja seniausios pasaulio moters istorija - ji buvo tikra apsimetėlė?  ()

Jeanne Calment mirė 1997 metais, sulaukusi 122 metų. Calment buvo vyriausias pasaulio žmogus ir gyvenimo trukme jos niekas taip ir neaplenkė. Tiesa, nors jos istoriją patvirtina dokumentai ir nuotraukos, magiškąjį skaičių skeptikai visada norėjo nubraukti. Rusų matematikas Nikolajus Zakas mano, kad žino tikrąją Calment istoriją.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jeanne Calment buvo tikra prancūzų dama. 1875 metais gimusi moteris jauna ištekėjo ir jai niekada nereikėjo dirbti. Ji pati teigė, kad streso nebuvimas buvo vienas iš jos ilgo amžiaus ramsčių. Calment daug sportavo - žaidė tenisą, fechtavosi, o dviračiu važinėjo iki pat 100-ojo gimtadienio. Net būdama 110 metų amžiaus ji mankštindavosi sėdėdama kėdėje. Tačiau net ir gyvenimui artėjant prie pabaigos ji tikrai nepropagavo sveiko gyvenimo būdo.

Calment istorija visada domino istorikus ir žurnalistus. Kaip žmogus gali išgyventi tokį ilgą laiką? Tačiau jos istoriją patvirtino dokumentai bei nuotraukos. Visas Calment gyvenimas buvo gerai dokumentuotas, o liudininkai pasakojo kaip švęsdavo jos ankstesnius gimtadienius. Tačiau kažkodėl būtent rusai niekaip negali patikėti, kad prancūzė galėjo nugyventi tokį ilgą laiką.

Ir priežasčių abejoti tikrai yra. Visų pirma, niekas taip ilgai nėra gyvenęs. Calment gyvenimas truko 3 metais ilgiau nei antrojo ilgiausiai išgyvenusio žmogaus. Dar 2000 metais Natalija Gavrilova ir Leonidas Gavrilovas ėmė teigti, kad Calment dokumentų nepakanka įrodyti jos amžiui. Gerontologas Valerijus Novoselovas pirštu baksnojo į faktą, kad Calment labai ilgai neturėjo senatvinės demencijos požymių. Kai moteriai buvo 118 metų, jos protinė veikla buvo lyginama su 90 metų sulaukusiais žmonėmis.

Dar daugiau - Clament ilgą laiką neatsisakė savo įpročių ir išliko aktyvi. Ji net vaikščiodavo po senelių namus ir ieškodavo draugų. Tai - unikali istorija, ypač turint omenyje nedidelius blogus įpročius, kurių Calment turėjo nemažai. Pernai matematikas Nikolajus Zakas daug laiko praleido analizuodamas Calment dokumentus, nuotraukas ir archyvinius duomenis. Zakas pagaliau pareiškė, kad Jeanne Calment mirė 1934 metais, o 1997 metais pasaulis palaidojo ne ją, o jos dukterį Yvonne.

Oficialiai, Yvonne mirė nuo pleurito 1934 metais. Ji buvo gimusi 1898-aisiais ir buvo energinga moteris, tačiau liga ją pakirto gana netikėtai. Tačiau Zakas mano, kad tuomet mirė ne Yvonne, o jos mama Jeanne. Finansinė šeimos padėtis tuomet nebuvo iš geriausių todėl, pasak rusų matematiko, Yvonne su giminaičiais susitarė, kad ji pavogs mirusios mamos tapatybę, kad išvengtų su paveldėjimu susijusių mokesčių. Prie apgaulės prisidėjo visa šeima ir artimiausi giminaičiai. Mamai Jeanne tuomet turėjo būti 59-eri.

Šią teoriją, pasak Zako, patvirtina ir nuotraukos, kuriose Jeanne atrodo jaunesnė už savo dukrą Yvonne. Jis taip pat teigė, kad ir kai kurie duomenys, įskaitant ūgį, nesutampa. Taigi, sujungęs taškus Zakas nusprendė, kad 1997 metais pasaulis atsisveikino su savo mama apsimetusia Yvonne, kuriai buvo 99-eri.

Žinoma, sunku patvirtinti ar paneigti tokią hipotezę. Tačiau Calment istoriją tyrinėję biografai klausia - kaip Jeanne vyras Fernandas galėjo pristatyti savo dukterį kaip žmoną? Dar būdama gyva Jeanne dėstydavo faktus, kurių jos dukra nebūtų galėjusi žinoti. Kita vertus, galbūt ji atsiminė mamos pasakojimus? Kitus rusų matematiko teiginius pakankamai lengva paneigti.

Žmonės taip ilgai negyvena? Bet Calment giminėje yra labai daug šimtamečių. Niekada nedirbusi moteris, nors ir turėjo blogų įpročių, prižiūrėdavo savo kūną ir ieškojo komforto. Nors protiniai gebėjimai ėmė silpti gana vėlai, Calment apako, o vėliau ėmė silpti jos atmintis. Ir rūkyti ji metė būdama 117.

Calment šeima buvo įsitraukusi į bendruomenės gyvenimą ir dažnai vaikščiojo į vakarėlius. Tai kodėl niekas niekada nepastebėjo, kad Yvonne ėmė prisistatinėti 23 metais vyresnės mamos vardu? Ir jei motyvai buvo finansiniai, kodėl niekada panašus nusikaltimas Prancūzijoje nebuvo atskleistas?

Jau pasigirdo raginimų ir egzhumuoti kūną. Tačiau vargu ar tai bus daroma. Su Jeanne Calment kalbėję istorikai, mokslininkai ir žurnalistai yra įsitikinę, kad ji nemelavo. Abejojančių visada bus, tačiau ar kada nors šios abejonės bus patvirtintos arba paneigtos?

Aut. teisės: Technologijos.lt
(28)
(1)
(27)

Komentarai ()