Išskirtinis atvejis Lietuvoje ir geriausias būdas motyvuoti žmones? Įsipareigojo visiems įmonės darbuotojams, nepriklausomai nuo jų pareigų, išdalinti net 50 proc. nuo planą viršijusios pelno dalies  (1)

Apie atlygio sistemas, vidinės kultūros kūrimą ir kitus būdus kelti ir išlaikyti darbuotojų motyvaciją kalbama nemažai, tačiau kiek įmonės yra pasiryžusios iš tiesų padaryti dėl to, kad pasiektų tokį tikslą? Pakuotes gaminanti spaustuvė „Vilpak“, viena iš nedaugelio Lietuvoje, įsipareigojo visiems įmonės darbuotojams, nepriklausomai nuo jų pareigų, išdalinti net 50 proc. nuo planą viršijusios EBITDA dalies. Plačiau apie šį sprendimą papasakojo „Vilpak“ bendrasavininkas Mindaugas Mizaras ir organizacijų konsultantas, atlygio valdymo ir darbuotojų įsitraukimo ekspertas Eligijus Kajieta.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Didesnė atsakomybė

„Padalindami visiems įmonės darbuotojams dalį nuo pelno, papildomai prie jų jau gaunamos fiksuotos bei kintamos atlyginimo dalies, siekiame pasidalinti ir atsakomybe, ir rezultatais. Pagrindinis tikslas – kad darbuotojai vertintų savo ir kolegų pastangas bei discipliną siekiant bendrų rezultatų“, – teigia M. Mizaras.

Pasak vadovo, gamybos įmonėje, kurioje dirba didelė dalis žemesnės arba labai siauros kvalifikacijos žmonių, būtinybė dirbti sklandžiai turi aiškią skaitinę vertę. Net ir administracijoje dirbančių žmonių pastangos ir nuoširdus darbas turi didelę reikšmę galutiniam rezultatui, net jei tiesioginis indėlis yra ne taip lengvai pastebimas ir pamatuojamas.

Darbas „kaip sau“

Bendrovės vadovai su pelnu susietą motyvacinę sistemą mato naudinga dėl dviejų priežasčių. Pirmoji – tai labiau motyvuoti darbuotojai, didesnis jų lojalumas, noras siekti daugiau. Antroji nauda yra finansinė – esamų įmonės įrenginių pajėgumų išnaudojimas, produkcijos kokybė, o kartu – pelnas auga tada, kai darbuotojai stengiasi, bendradarbiauja bei kiekvienas asmeniškai mažina prastovų ar broko riziką.

„Motyvuoti darbuotojus pasidalinant dalį pelno iki šiol ryžtasi nedaugelis Lietuvos įmonių – tai yra vienas iš retų mano sutiktų pavyzdžių. Nenuostabu, nes reikia ryžtingo savininko ar akcininko sprendimo. Iššūkis yra tai, kad kartą suteikęs tokį pasitikėjimą ir motyvacijos sistemą, vėliau jau negali jos taip paprastai atšaukti, antraip darbuotojai nusivils. Kita vertus, norint, kad darbuotojai įmonėje dirbtų „kaip sau“, kito kelio nėra – tokiu atveju žmonės turi jausti, kad jų pastangos yra pastebimos, vertinamos ir atlyginamos, kitaip tariant – gerai dirbti tiesiog apsimoka“, – komentuoja E. Kajieta.

Darbuotojų reakcija nustebino

Tyrimai rodo, kad motyvacija gali padidinti pelną beveik 50 proc., tačiau ji kyla ne tik dėl atlygio, o tuomet, kai mėgaujamasi darbu, kai jis tampa prasminga žmogaus tapatybės dalimi ir kai darbovietė prisideda prie asmeninio augimo. Pelno dalybų psichologinis efektas, pasak ekspertų, yra net didesnis už piniginę vertę.

„Kai pristatėme naująją motyvacijos ir atlygio sistemą, darbuotojai jautėsi maloniai nustebę. Tai – vienas iš tų retų pokyčių, kuriam niekas nesipriešina ir priima palankiai, kaip pagarbos ženklą. Labai svarbu, kad naujoji sistema nieko iš darbuotojų neatėmė – fiksuota ir kintama atlyginimo dalis niekam nesumažėjo, o galimybė gauti pelno dalį prisideda virš ir taip gaunamo atlygio, kuris šiuo metu apie 20-30 proc. viršija mūsų rinkos vidurkį“, – teigia M. Mizaras.

Pasak įmonės bendrasavininko, visos sistemos esmė – paprastumas ir skaidrumas. Darbuotojai žino, kokie jų darbo rezultatai yra vertinami ir prioritetiniai, jie patys stengiasi nesiblaškyti ir nesiimti pašalinių, nereikalingų užduočių, negaišti laiko ten, kur nebūtina, nuolat tobulinti savo darbo aplinką, kad viskas veiktų kuo sklandžiau. M. Mizaras tiki, kad tai – vienintelis kelias siekiant tinkamai išnaudoti įsigytus brangius ir modernius įrenginius.

Neišvengiama kryptis

Ekspertas E. Kajieta neskuba pelno dalybų pavadinti nauja tendencija, nes savo rinkoje „Vilpak“ vieni pirmųjų ėmėsi tokios praktikos. Tačiau E. Kajieta neabejoja, kad anksčiau ar vėliau darbuotojų nuoširdžiu darbu suinteresuotos įmonės turės ieškoti tvaresnių su pelno dalybomis susietų atlygio formų.

„Pasiekėme tokį laiką, kai vien šviežiais vaisiais ir skambiais šūkiais darbuotojų nuotaikos ir nusiteikimo dirbti nepakelsi – tai turi būti realus ir lygiavertis susitarimas. Einant priešingu keliu – drausminimo, baudų, nuostolių skaičiavimu – motyvacijos pasiekti nepavyks. Aukštesnį rezultatą pasiekti padeda ne didesnė kontrolė, o suteikta didesnė atsakomybė, tiek asmeninė, tiek komandinė“, – teigia E. Kajieta.

Tikisi dar didesnio EBITDA augimo

M. Mizaras pripažįsta, kad įsipareigojimas išdalinti pusę planą viršijančio pelno dalies kasmet, proporcingai pagal kiekvieno darbuotojo gaunamą atlyginimą nuo viso atlygio fondo, yra brangus ir rizikingas sprendimas. Šią riziką įmonė labai atsakingai apskaičiavo ir numatė planuojamą 1,7 mln. Eur EBITDA, kuri yra apie 13 proc. didesnė lyginant su praėjusiais metais.

„Praėjusiais metais konsoliduotos pardavimo pajamos buvo virš 17 mln. Eur, tai yra apie 2,8 mln. Eur arba 20 proc. daugiau, lyginant su praėjusiais metais. EBITDA turėtų būti apie 1,5 mln. Eur, 50 proc. išaugusi, lyginant su 2018 metais. Tokius džiuginančius pardavimo pajamų rezultatus pasiekėme tiek dėl išaugusių užsakymų iš esamų klientų, tiek ir iš naujų. EBITDA augo dėl to, kad susikoncentravome į didesnio vidinio efektyvumo paieškas, organizacijos struktūra tapo plokštesnė, atsisakėme perteklinių pozicijų. Daug investavome į našesnę įrangą, mažinančią darbo jėgos poreikį. Tokiu būdu, papildomai pritaikius naują motyvacinę sistemą, šiais metais su panašiais kaštais galėjome pasiekti ženkliai daugiau“, – teigia M. Mizaras.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(38)
(8)
(30)

Komentarai (1)