„Politika sukuria keistus lovos draugus“ – Mussolinio ir Italijos karaliaus Viktoro Emmanuelio III keisti santykiai, lėmę jų galą (Foto) (1)
„Politika sukuria keistus lovos draugus“, – įsimintinai pastebėjo amerikiečių autorius Charlesas Dudley Warneris. Ypatingas ryšys tarp Italijos diktatoriaus Benito Mussolini ir priešpaskutinio Italijos karaliaus Viktoro Emanuelio III yra neįprastas šios pastabos pavyzdys tikrovėje.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Nors greičiausiai tai yra viena iš labiausiai nepastebėtų valdžios pasidalijimo dinamikų Antrojo pasaulinio karo metu, ji vis tiek suteikia intriguojančią žvilgsnį į tai, kaip valdžią turintys asmenys išnaudoja vienas kitą kaip pėstininkai, norėdami išlikti viršūnėje. Simbiotinis ir dažnai ginčytinas šių dviejų lyderių ryšys ne tik taps kiekvieno iš jų žlugimu, bet ir amžinai sugadins jų reputaciją.
Nors despotiškas Musolinio valdymas Italijoje buvo plačiai nušviestas per pastaruosius dešimtmečius, Viktoro Emanuelio III palikimas, nepaisant to, kad Italijai vadovavo per du pasaulinius karus, pasaulinėje arenoje, palyginus, dažnai nustelbiamas.
Tačiau dėl jo lėtinio neryžtingumo, apatijos politikai ir noro stoti su tuo, kas galėjo išlaikyti valdžią, Viktoro Emmanuelio III neapdairumas paskatino fašizmo iškilimą Italijoje ir galiausiai Italijos monarchijos žlugimą. Net ir šiandien šis tamsus Italijos istorijos laikotarpis tebėra likutinė trauma, kurios šaknys šalyje yra labai gilios.
#OnThisDay in 1943, Benito Mussolini was dismissed as Italian Premier and placed under arrest on the authority of King Victor Emmanuel III. pic.twitter.com/iP3lnNUtVd
— Marina Amaral (@marinamaral2) July 25, 2022
Taigi, kaip atsirado ši nesėkminga „Kunigaikščio“ ir „Karaliaus“ pora ir kaip viskas subyrėjo?
Tobula audra
Kol po Pirmojo pasaulinio karo „Prarastoji karta“ stengėsi susigrąžinti gyvenimo gabalėlius ir sudurti galą su galu, Italijos politika atsidūrė tikroje audroje. Šalis išgyveno didelį ekonomikos nuosmukį, augo nedarbas. 1922 m. Benito Mussolini pasinaudojo šiuo nepasitenkinimu, žaisdamas populistiniais jausmais ir iškraipydamas nacionalistinius pasakojimus savo pasekėjams.
Musolinio fašistinė partija vis labiau populiarėjo ir populiarėjo. Spalio 24 d. jis subūrė savo pasekėjus žygiui į Romą perimti valdžią iš „apgailėtinos valdančiosios klasės“. Tuo metu ministras pirmininkas Luigi Facta, žinoma, nerimavo dėl šio galimo perversmo ir bandė įtikinti karalių Viktorą Emanuelį III paskelbti karo padėtį, kuri leistų vyriausybei sustabdyti smurtinius, fašistinius Musolinio juodmarškinius su vyriausybės kariuomene, kol dar nevėlu.
#ZBHistory: 1922-Italian fascists led by Benito Mussolini march into Rome and take over the government.
— Zero Blog Thirty (@ZeroBlog30) October 28, 2020
The next day, King Victor Emmanuel III, an idiot, appoints Mussolini Prime Minister which he quickly transformed into an outright dictatorship. It didn’t end well. pic.twitter.com/dhOmYd8Xpg
Tačiau tai nebūtų pirmas kartas, kai karaliaus ir Il Duce keliai susikirto. Emmanuelis netgi skaitė Musolinio dešiniojo sparno laikraštį „Il Popolo d'Italia“. Nors jis paniekino Musolinio pomėgį naudoti smurtą, kad pasiektų bet kokias politines priemones, kurių jis trokšta, jis žavėjosi Musolinio patriotizmu ir tikėjo jo valingumu, kruis galbūt galėtų suteikti stabilumo Italijai.
Galbūt todėl karalius buvo neryžtingas ir nepasirašė Factos dekreto. Protestuodamas Facta ir jo bendraminčiai atsistatydino spalio 28 d., palikdami atviras duris Musoliniui ir jo partiečiams žengti tiesiai į valdžios sales. 1922 m. spalio 30 d. karalius pakvietė Mussolini padėti suformuoti naują vyriausybę.
Per mažai, per vėlai
Iki 1924 m. Musolinis ir fašistai viešpatavo Italijoje, o karaliaus politinis statusas iš esmės tapo ceremoninis. Nepaisant to, kad tiesiogiai girdėjo apie Musolinio griežtą žurnalistų ir politinių oponentų cenzūrą, karalius užmerkė akis. 1925 m. jis tapo aktyviu kolaborantu ir pasirašė įstatymą, kuris paleido visas politines partijas, išskyrus Mussolini.
Kai Mussolini stojo į Adolfo Hitlerio pusę, Viktoras Emanuelis III 1938 m. net pasirašė įstatymus, kurie pavojingai kėsinosi į Italijos žydų populiaciją, tai galiausiai privedė prie tūkstančių žydų mirties koncentracijos stovyklose. 1940 m. karalius oficialiai pasirašė Italijos karo paskelbimą Sąjungininkų pajėgoms, įtraukdamas Italiją į kruviną konfliktą.
Picture of Victor Emmanuel III and Mussolini after observing the readiness of the Italian military in 1940. pic.twitter.com/jMjEMcKIA5
— DM01 (@MReco12) September 13, 2018
Kai kurie šaltiniai nurodo, kad Musolinis asmeniškai nekentė karaliaus, tačiau Il Duce vis tiek buvo jam skolingas. Juk Viktoro Emanuelio III, kaip simbolinio veikėjo, vaidmuo liko politiškai naudingas Musoliniui, nes jam vis tiek reikėjo karaliaus parašo. Karaliui žiaurus Musolinio teritorijų išplėtimas ir naujų šalių kolonizavimas (Etiopija, Albanija) suteikė jam naujus titulus (Etiopijos imperatorius ir Albanijos karalius), kurie sustiprino jo paties galios iliuziją.
Tačiau karaliaus nepastovumas ir polinkis keistis į kitą pusę dėl asmeninės naudos galiausiai privedė prie siaubingos Musolinio mirties. Kai karo banga pasisuko ne Italijos naudai ir sąjungininkai 1943 m. užėmė Siciliją, 1943 m. liepos 25 d. karalius pareikalavo Musolinį suimti ir įkalinti. Pasinaudodamas Vatikanu kaip tarpininku, karalius pradėjo slaptas derybas su Sąjungininkų pajėgomis, kad užbaigtų karą.
Baigiamasis aktas
Nors naciai galiausiai 1943 m. išlaisvino Musolinį iš kalėjimo ir įkūrė nelaimingą Italijos marionetinę valstybę, galiausiai jį, bėgantį nuo sąjungininkų, sugavo partizanai ir sušaudė už jo nusikaltimus. Paprastų žmonių neapykanta Musoliniui buvo tokia stipri, kad jo kūnas buvo rodomas visuomenei, kuri paeiliui niekino jo palaikus.
King Victor Emmanuel III and Queen Elena during the ceremony crowning them as King and Queen of Albania, Quirinal Palace, Rome, 1939. 🇦🇱 pic.twitter.com/2MEkZf3koE
— A Beautiful Culture (@ABeautifulCult1) May 27, 2022
Kita vertus, Viktoras Emanuelis III atsisakė sosto savo sūnaus naudai 1946 m. gegužės 9 d., desperatiškai stengdamasis išgelbėti monarchiją. Tačiau monarcchijos likimas jau buvo nuspręstas, o Italijos visuomenė tais pačiais metais balsavo už monarchijos panaikinimą ir respublikos įkūrimą. Galiausiai italams pagaliau užteko pasyvaus karaliaus piktavališkumo siekiant valdžios.
Sugėdintas ir prislėgtas buvęs karalius 1947 m. išplaukė į Aleksandriją, Egiptą, kur liko tremtyje iki mirties po metų (1948 m. gruodžio 28 d.). Nepaisant to, kad Mussolini jį šiek tiek užtemdė, Viktoro Emmanuelio palikimas šiuolaikiniame amžiuje tebėra labai skirtingas. Netgi jo palaikų grąžinimas į Italiją praėjus septyniems dešimtmečiams po jo mirties sukėlė didelį Italijos visuomenės pasipriešinimą ir nuožmią kritiką.