Gyvename ilgiau, tačiau ilgiau ir sergame  (11)

Ilgesnis gyvenimas nebūtinai yra privalumas – tai gali reikšti daugiau metų, praleistų kovojant su ligomis ir negalia, informuoja dailymail.co.uk.


Skaičiavimai rodo, kad numatoma žmonių gyvenimo trukmė ilgėja, bet, pasak mokslininkų, lyginant su tais žmonėmis, kurie gimė prieš 30 metų, dabar gimstantys turės kovoti su negalia ar įsisenėjusiomis ligomis vieneriais metais ilgiau.

Atotrūkis tarp lyčių (gyvenimo trukmės prasme) taip pat mažėja. Ilgėjant numatomai gyvenimo trukmei, moterys, kurios anksčiau išlikdavo sveikos ilgiau, netenka šio savo tradicinio pranašumo.

Mokslininkai prognozuoja, kad 2007 m. gimę vyrai per savo gyvenimą vidutiniškai 13,7 metų bus neįgalūs, lyginant su 1981 m. gimusiems prognozuojamais 12,8 metais. Moterims atitinkamai prognozuojama 17,1 metų ir 16 metų.

Mokslininkų teigimu, tikėtina, kad 2007 m. gimę vyrai didesnę savo gyvenimo dalį turės sveikatos problemų - 8,7 metų, lyginant su 1981 m. gimusiems prognozuojamais 6,4 m.

Remiantis Didžiosios Britanijos Nacionalinės statistikos tarnybos skaičiavimais, šiandien gimusios moterys 11 metų bus silpnos sveikatos, lyginant su 1981 m. gimusioms numatomais 10 m.

Vis dėlto, dalis gyvenimo, pragyvento neturint sveikatos problemų, vyrams ilgėja greičiau nei moterims – vyrai daugiau nei vieneriais metais sumažino tradicinį atotrūkį tarp lyčių.

Skaičiai byloja apie panašią padėtį ir JAV, kur vidutinis dvidešimtmetis kovos su ligomis vieneriais metais ilgiau, nei prieš 10 metų gimusieji.

1998 m. 20 m. vyras galėjo tikėtis dar 45 m. gyventi nesusidurdamas su širdies ir kraujagyslių ligomis, vėžiu ar diabetu. 2006 m. laikotarpis be sveikatos problemų sutrumpėjo iki 43,8 metų. Jaunoms moteris šis laikotarpis taip pat sutrumpėjo nuo 49,2 m. iki 48 m.

Žmonių, įskaitant jaunuolius, sugebančių užlipti 10 laiptelių, nueiti 400 m, stovėti ar sėdėti 2 val. ir atsistoti, pasilenkti ar atsiklaupti, nesinaudojant specialiais prietaisais, skaičius taip pat sumažėjo.

Anot mokslininkų, į trečią dešimtį įkopę vyrai gyvens 5,8 metų nesugebėdami elementariai judėti – tai yra ilgiau, nei anksčiau prognozuoti 3,8 m. Tikėtina, kad to paties amžiaus moterys bus praradusios gebėjimą judėti 9,8 m. – ilgiau nei prieš dešimtmetį apskaičiuotus 7,3 metų.

Gerontologijos specialistė Eilin Krimins (Eileen Crimmins), savo studijos rezultatus publikavusi žurnale „Journal of Gerontology“ teigia, kad dėl sveikesnės gyvensenos ir medicinos gyvenimo trukmė pailgėjo. „Tačiau padaugėjo ir chroninių susirgimų, ypač susirgimų diabetu, - pabrėžia mokslininkė. – Daugėjo ir onkologinių, širdies – kraujotakos, taip pat kompleksinių susirgimų, nutukimo atveju.

“Augantis susirgimų paplitimas gali būti sąlygotas kokybiškesnės diagnostikos, tačiau daugėjimas tokių sveikatos sutrikimų kaip nutukimas ar aukštas kraujospūdis byloja, jog žmonių sveikata keičiantis kartoms negerėja. Tad vargu ar galima teigti, kad netrukus gyvensime pasaulyje, kur ilgą gyvenimą nugyvenę žmonės anapilin iškeliaus be žymesnių ligos ar negalios periodų.“

(0)
(0)
(0)

Komentarai (11)

Susijusios žymos: