Graikiška kava: ilgesnio gyvenimo garantas?  (12)

Atsakymas į klausimą, ko reikia ilgaamžiškumui pasiekti, gali būti neįsivaizduojamai paprastas. Graikijos Ikarijos salos gyventojai gali pasigirti pačia ilgiausia pasaulyje gyvenimo trukme. Šis faktas mokslininkus taip suintrigavo, kad jie nusprendė išsiaiškinti šios paslapties priežastis.

Širdies ir kraujagyslių ligų problemoms nagrinėti skirtame moksliniame žurnale „Vascular Medicine“ neseniai paskelbtas straipsnis, kuriame mokslininkai teigia maną, kad graikų iš minėtos salos geros sveikatos ir ilgo gyvenimo paslaptis glūdi jų įprotyje kasdien išgerti po puodelį graikiškos virtos kavos.

Europoje tik 0,1 % gyventojų yra 90-ies ar daugiau metų, o graikų Ikarijos saloje panašaus amžiaus gyventojų yra net 1 %. Šis skaičius pripažįstamas kaip vienas iš pačių aukščiausių ilgaamžiškumo rodiklių pasaulyje. Be to, Ikarijoje tokio amžiaus žmonės yra kur kas sveikesni nei kur nors kitur.

Atėnų universiteto Medicinos mokyklos medicinos mokslų daktaras profesorius Gerasimas Siasas (Gerasimos Siasos) kartu su bendradarbiais nusprendė išsiaiškinti, ar pagyvenusių žmonių įprotis vartoti kavą turi kokį nors poveikį jų sveikatai. Konkrečiai, jie stengėsi rasti sąsajų tarp kavos vartojimo ir tirtų žmonių kraujagyslių endotelio funkcijos (angl. endothelial function). Endotelis yra kraujagyslių vidines sieneles dengiantis ląstelių sluoksnis, kurio būsena priklauso ne tik nuo amžiaus, bet ir nuo gyvenimo įpročių, pavyzdžiui, rūkymo. Neseniai atlikti tyrimai parodė, jog kavos vartojimas gali šiek tiek sumažinti širdies vainikinių kraujagyslių ligų riziką. Taip pat jis gali turėti teigiamos įtakos ir kraujagyslių endoteliui.

Iš 673 daugiau nei 65 metų amžiaus sulaukusių nuolat Ikarijos saloje gyvenančių žmonių tyrėjai atsitiktinai pasirinko 71 vyrą ir tiek pat moterų. Juos tiriantys medikai tikrino jų sveikatą (matavo kraujospūdį, atliko diabeto nustatymo testus ir pan.) ir rinko su jų sveikata ir gyvensena susijusius duomenis; be to, jie atliko ir šių senolių kraujagyslių endotelio tyrimus.

Mokslininkai atkreipė dėmesį ir į jų kavos gėrimo įpročius. Paaiškėjo labai įdomus dalykas – 87 % visų tyrime dalyvavusiųjų kasdien vartojo graikišką virtą kavą. Ir dar: kasdien vartojančių būtent šio tipo kavą endotelio būklė buvo geresnė nei tų, kurie vartojo kitokios rūšies kavą. Net ir turinčiųjų aukštesnį kraujospūdį atveju graikiškos virtos kavos vartojimas kraujagyslių endoteliui darė tokią teigiamą įtaką, kad pastaroji atsvėrė didesnio kraujospūdžio keliamą pavojų.

„Virta graikiška kava, kurioje yra daug polifenolių ir antioksidantų, pasižymi gana nedideliu kofeino kiekiu, todėl yra pranašesnė už kitų rūšių kavą“, – aiškina Siasas.

Šis tyrimas atskleidė naują sąryšį tarp maisto vartojimo įpročių ir širdies bei kraujagyslių būklės. Įvertinus tai, kiek daug pasaulyje yra kavos mėgėjų ir žinant faktą, kad mažiausiai viena iš jos rūšių gali turėti teigiamą, nors galbūt ir nedidelę, įtaką kraujagyslėms, galima būtų tikėtis didelio poveikio visuomenės sveikatai. Vis dėlto, siekiant išsiaiškinti teigiamo kavos poveikio kraujagyslėms mechanizmus, reikėtų atlikti išsamesnius tyrimus.

Aut. teisės: www.technologijos.lt

(17)
(0)
(7)

Komentarai (12)