Mokslininkai kovai su uodais ketina pasitelkti neplautas kojines  (0)

Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad neplautų kojų kvapas gali tapti itin svarbiu ginklu kovojant prieš maliariją. Mokslininkai jau ne vienerius metus tiria, kaip kūno kvapas veikia uodus, tačiau Londono higienos ir tropikų medicinos mokyklos mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad mirtiną ligą pernešantys uodai neplautų kojų kvapą mėgsta labiau nei „sveiki“ uodai.

Neplautų kojų kvapui rinkti mokslininkai naudojo „neiloninę matricą“, kitaip tariant, iš šios sintetinės medžiagos pagamintas kojines. Kontrolei buvo panaudotos „švarios“ kojinės. Padėjus kojinę į kamerą su uodais buvo stebima, kaip uodus traukia audinys. Kaip ir tikėtasi, švarios kojinės nedomino nei maliarijos patogeną pernešančių, nei „sveikų“ uodų. Tuo tarpu kojinės „su kvapeliu“ir sveikuosius, ir ligą pernešančius uodus labai sudomino, tačiau infekuotieji uodai ant kojinių leidosi daugiau nei triskart dažniau už sveikuosius. Manoma, kad panaudoję neplautų kojų kvapą skleidžiančius kvapus mokslininkai galės pagerinti uodų gaudykles, skirtas kovai su maliariniais uodais, taip sumažinant šios pavojingiausios planetoje infekcijos plitimą.

Maliariją pernešantys uodai sudaro apie 1 procentą visos uodų populiacijos, tačiau kasmet dėl jų įkandimų gyvybės netenka apie 770 000 žmonių. Naudojant gaudykles, kurios domina tik maliariją pernešančius uodus, galima būtų sumažinti insekticidų naudojimą, o tai savo ruožtu sumažintų tikimybę, kad vabzdžiai įgis atsparumą šiems chemikalams. Dabar mokslininkai bando identifikuoti, kokie konkretūs junginiai skleidžia neplautų kojinių kvapą ir ketina juos sintetinti bei sukurti chemikalų mišinį, padėsiantį apgauti labai gerai išvystytą uodų jutimų sistemą ir efektyviai juos naikinti.

Aut. teisės: delfi.lt

(3)
(0)
(0)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: