Kinijos kaimynai puola ginkluotis  (4)

Kariniai analitikai perspėja, kad auganti Kinijos galia privertė jos kaimynes prietryčių Azijoje didinti savo gynybines išlaidas. Dėl to esą auga grėsmė, kad teritoriniai ginčai Pietų Kinijos jūroje gali prasiveržti smurtu.

Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto atstovas Siemonas Wezemanas teigia, kad kelios pietryčių Azijos šalys itin smarkiai padidino savo karines išlaidas ir per pastaruosius keletą metų įsigijo povandeninių laivų, naikintuvų ir ilgojo nuotolio raketų. „Nors pietryčių Azijos vyriausybės vis dar atvirai nereiškia savo nerimo dėl Kinijos, jie apie tai galvoja ir jie praneša apie savo pirkinius. Prieš 15 metų Pietų Kinijos jūroje buvo tie patys konfliktai, tačiau tuomet konfliktuojančios šalys neturėjo priemonių jėga įgyvendinti savo siekius“ - teigia S. Wezemanas, kuris priduria, kad konfliktai gali tapti smurtiniais, kai Kinija neseniai Hainano saloje, esančioje prie pat ginčytinos teritorijos Pietų Kinijos jūroje, pastatė povandeninių laivų bazę. Kinija iki šiol konfliktuoja su Brunėjumi, Malaizija, Filipinais, Taivanu ir Vietnamu dėl potencialiai daug išteklių turinčių Spratlio ir Paracelio archipelagų.

Skelbiama, kad nuo 2005 iki 2009 metų Indonezija savo karines išlaidas padidino 84 proc. lyginant su iki to buvusiu penkmečiu. Singapūras per tą patį laiką savo karines išlaidas padidino 146 proc., o Malaizija – net 722 proc..

Singapūras per paskutiniuosius 5 metus įsigijo 6 fregatas ir 32 karinius lėktuvus. Be to, šalis užsisakė 2 povandeninius laivus ir dar 12 naikintuvų. Malaizija gavo 2 povandeninius laivus, 6 fregatas, 26 karinius lėktuvus. Indonezija nusipirko 4 fregatas ir 4 karinius lėktuvus. Be to, dar 3 kariniai lėktuvai šaliai bus pristatyti netrukus.

Vietnamas ir Tailandas karinių išlaidų srityje kiek atsilieka, tačiau abi šalys yra pateikusios užsakymų ir laukia jų įgyvendinimo. Tailandas užsisakė 4 naikintuvus. Vietnamas savo ruožtu perka 2 fregatas ir 8 naikintuvus.

Singapūras labiausiai nerimauja dėl kintančio jėgų balanso regione, teigia Singapūro Tarptautinio instituto strateginėms studijoms atstovas Timas Huxley. Pasak jo, būtent neproporcingai auganti Kinijos galia verčia kaimynes ginkluotis.

Aut. teisės: TV3
TV3

(0)
(0)
(0)

Komentarai (4)