Autorinių teisių gynėjai iškovojo svarbią pergalę prieš piratus: gali būti užblokuota „Linkomanija“  (35)

Europos Sąjungos Teisingumo Teismas trečiadienį nusprendė, kad teismas turi teisę įpareigoti interneto paslaugų tiekėjus blokuoti prieigą prie autorių ir gretutines teises pažeidžiančių interneto svetainių.


Kitaip tariant, autorių teisių gynėjai galės kreiptis į teismą ir prašyti, kad šis įpareigotų interneto tiekėjus blokuoti visiems savo klientams prieigą prie tokių svetainių kaip „Linkomanija“, „The Pirate Bay“ ir kitų panašių resursų.

Interneto paslaugų tiekėjai tokias svetaines turi blokuoti, jei draudimas nepagrįstai nesuvaržo vartotojų galimybės gauti teisėtą informaciją ir tokios priemonės užkerta kelią arba apsunkina vartotojams pasiekti pažeidžiančias svetaines.

„Teisingumo teismo sprendimas galų gale iš mirties taško pajudino intelektinių teisių gynimą interneto erdvėje. Iki šiol kiekvienoje ES šalyje tai buvo sprendžiama skirtingai, o Lietuvoje kildavo klausimų, ar toks svetainių blokavimas yra teisėtas. Nuo šiol autoriai galės kreiptis į teismą prašydami apriboti prieigą prie jų teises pažeidžiančių svetainių“, – situaciją komentavo AAA Law advokatas ir partneris A. Iškauskas.

Pasak A. Iškausko, su interneto svetainėmis, talpinančiomis autorių ir gretutines teise pažeidžiantį turinį, efektyviai galėjome kovoti tik tuo atveju, jei jos veiklą vykdo Lietuvoje. Nuo šiol autorių teisių gynėjai gali imtis ir kitų priemonių – reikalauti, kad interneto tiekėjai blokuotų be autorių sutikimo publikuojamą turinį, net jei tokios svetainės talpinamos ne ES esančiuose serveriuose.

Anot advokato, tokių pačių priemonių bus galima imtis ir prieš nelegalių azartinių lošimų, pornografijos ar kitokį nelegalų turinį turinčias svetaines.

Kokiu būdu blokuoti torrentų svetaines – jau ne teisininkų ir ne autorių teisių gynėjų problema. Sugalvoti, kaip techniškai įgyvendinti teisininkų reikalavimus bei galimai finansuoti naujų reikalavimų įgyvendinimą, turės interneto paslaugų tiekėjai.

Minimas teismo sprendimas buvo priimtas, kuomet tarp dviejų filmų gamyba užsiimančių įmonių – „Constantin Film“ ir „Wega“ – ir interneto prieigos teikėjos „UPC Telekabel Wien“ kilo konfliktas dėl filmų platinimo.

Šios filmus gaminančios bendrovės nustatė, kad vienoje interneto svetainėje be jų sutikimo siūloma atsisiųsti tam tikrus jų pagamintus filmus arba juos žiūrėti srautinio siuntimosi būdu.

Minėtos įmonės paprašė už laikinųjų apsaugos priemonių taikymą atsakingo teisėjo priimti nutartį, kuria interneto prieigos teikėja būtų įpareigota blokuoti savo klientams prieigą prie nagrinėjamos interneto svetainės, nes šioje svetainėje be jų sutikimo padaromi viešai prieinami kinematografijos kūriniai, į kuriuos jos turi teisių, gretutinių autorių teisėms. Teismas taip ir padarė, kartu sukurdamas ir savotišką teisinį precedentą.

Aut. teisės: 15min.lt
(12)
(1)
(0)

Komentarai (35)