Kokių spalvų kamuolius matote? Mokslininkas šia optine iliuzija apgavo ne vieną  (1)

Panašu, kad visiems pasaulio žmonėms patinka iliuzijos – juk jų vis daugėja ir daugėja. Tiesa, ne visos tampa tokios populiarios, kaip jau legenda tapusi mėlyna-auksinė suknelė ar vėliau pasirodęs garso įrašas, kuriame kai kurie žmonės girdėjo žodį „laurel“, o kiti – „yanny“.

Tačiau neseniai socialiniame tinkle „Twitter“ ėmė plisti iliuzija, kurią sukūrė Teksaso universiteto profesorius Davidas Novickas. Jis sako, kad iliuzijos yra puikus būdas parodyti žmonėms, kaip lengva apgauti jų pojūčius. Prie šios iliuzijos užduodamas tik vienas labai paprastas klausimas: kokios spalvos kamuoliai pavaizduoti paveikslėlyje?

Daugelis sakytų, kad jie yra raudoni, žali ir mėlyni – tiesa, tos spalvos, palyginus su kamuolius supančiomis linijomis, yra kiek švelnesnės. Deja, bet iliuzija nebūtų iliuzija, jei nepasakytume jums, kad iš tiesų visi kamuoliai yra tos pačios spalvos – šviesiai rudi. Būtent linijos, kurios juos kerta, priverčia mus manyti, kad kamuoliai yra spalvoti.

Efektas padidėja, kai paveikslėlis yra mažesnis, todėl ši iliuzija puikiai tinka išmaniųjų telefonų amžiuje: juk jie turi sąlyginai nedidelius ekranus. 

Kaip savo straipsnyje apie iliuziją aiškina Philas Plaitas, šis paveikslėlis mus apgauna dėl to, nes smegenys apdoroja ne kiekvieną spalvą atskirai, bet ir kiekvieną spalvą bendrame aplink esančių spalvų kontekste.

Tokia optinė iliuzija yra žinoma kaip „Munker-White“ iliuzija.

Jei norite pamatyti dar keistesnę „The Rabbit“ iliuziją – pasižiūrėkite vaizdo įrašą apačioje.

Parengta pagal „IFL Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt

(10)
(9)
(1)

Komentarai (1)

Susijusios žymos: